Jaka jest żywotność samochodu elektrycznego?

Wiele aspektów związanych z posiadaniem samochodu elektrycznego zostało już szeroko omówionych, ale trudno jest przewidzieć, jak długo samochód elektryczny może działać. Wszystko, co możemy zrobić, to skupić się na konkretnych komponentach, które są niezbędne dla EV i jak dobrze zniosą one próbę czasu.

Prawie żaden inny komponent samochodu elektrycznego nie jest tak ważny jak bateria, ponieważ bateria jest podstawowym źródłem energii dla samochodu elektrycznego, a jej wymiana kosztuje bardzo dużo pieniędzy. Jednak większość sklepów internetowych sugeruje, że bateria EV powinna wytrzymać w większości przypadków od 100k-150k mil.

Dla kontekstu, większość producentów EV oferuje pakiet gwarancyjny na 8-10 lat lub 100 tys. mil, co doskonale pokrywa się z powyższymi szacunkami. Tesla oferuje od 50k-150k mil, ale aby skorzystać z tego pakietu gwarancyjnego, Twój procent zdrowia baterii musi być powyżej pewnego progu.

Podsumowując, aby przyjąć założenie o długowieczności pojazdów elektrycznych, musimy skupić się na akumulatorze. Akumulator jest kluczowym elementem pojazdu elektrycznego, a bez niego jest on bezużyteczny. Jeśli jednak uda nam się wymienić baterię, żywotność pojazdu elektrycznego jest teoretycznie nieograniczona, jeśli będzie on prawidłowo utrzymywany.

Jak działają akumulatory pojazdów elektrycznych?

Aby w pełni zrozumieć, jak zachowują się baterie w ciągu 5-10 lat, musimy najpierw zrozumieć podstawy ich działania. Po pierwsze, większość pojazdów elektrycznych używa baterii litowo-jonowych, które są znacznie lepsze w porównaniu ze starszymi bateriami niklowo-kadmowymi i ołowiowo-kwasowymi.

Akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) są lepsze, ponieważ są bardziej gęste, co oznacza, że w stosunkowo niewielkim opakowaniu można zmieścić dużo energii. Na najbardziej podstawowym poziomie, Twój smartfon i Twoja Tesla korzystają z tej samej technologii akumulatorów na różnych etapach rozwoju i zaawansowania.

  Czy można zostawić samochód elektryczny podłączony do prądu?

Akumulatory samochodów elektrycznych mierzy się w kilowatogodzinach lub kWh, a większość akumulatorów samochodowych oferuje obecnie od 20 do 120 kWh. Dla kontekstu, Tesla Model 3 zużywa 24kWh na 100 mil i oferuje 263 mile szacowanego zasięgu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że przeciętny pakiet baterii EV w dzisiejszych czasach jest zdolny do 1500-2000 cykli ładowania, możemy potencjalnie określić, jak długo będzie trwać konkretny akumulator samochodowy. Po osiągnięciu przez baterię pewnej liczby cykli ładowania, jej całkowita pojemność zaczyna spadać.

Jak możemy zachować ogólny procent zdrowia akumulatora?

Chociaż niektórym może się wydawać, że samochody elektryczne nie są stworzone do długiej eksploatacji, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wydłużyć żywotność baterii samochodu elektrycznego. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nigdy całkowicie nie rozładowywać akumulatora pojazdu elektrycznego, ponieważ zazwyczaj zwiększa to jego zużycie.

Niektórzy eksperci sugerują, że posiadanie stałej pojemności baterii na poziomie 45%+ jest najlepsze, aby zmaksymalizować jej żywotność w dłuższej perspektywie. Oprócz tego, że nie należy rozładowywać baterii, nie należy również przeładowywać baterii, co oznacza, że nigdy nie należy osiągać 100% pojemności baterii.

Powinieneś także unikać korzystania z szybkiego ładowania poziomu 3, gdy nie ma potrzeby szybkiego uzupełnienia energii. Mimo, że szybkie ładowanie poziomu 3 nie szkodzi zbytnio akumulatorowi, to przez 10 lat ciągłego użytkowania takie szkodliwe efekty mogą się sumować. Ponadto, jeśli długo przechowujesz swój samochód elektryczny, pamiętaj, aby stale monitorować poziom naładowania.

  Czy samodoładowujące się samochody hybrydowe są dobre?

Ekstremalne warunki pogodowe również mogą wyrządzić znaczące szkody akumulatorowi Twojego samochodu elektrycznego. Chociaż skutki takich ekstremalnych warunków pogodowych są notorycznie trudne do śledzenia, to z pewnością szkodzą one Twojemu akumulatorowi. Tak czy inaczej, powinieneś przechowywać swój samochód elektryczny w garażu, aby uniknąć większości takich skutków.

Wymiana akumulatora w samochodzie elektrycznym – czy to ma sens?

Po około 10-15 latach użytkowania, bateria samochodu elektrycznego nie jest już tak dobra jak kiedyś. W związku z tym pytanie o ewentualną wymianę baterii staje się aktualne, podobnie jak wiele innych pytań wokół tego tematu. Po pierwsze, nawet jeśli bateria EV staje się słabsza, nie oznacza to, że trzeba ją wymienić.

Jednakże, jeśli chcesz uzyskać najlepszy ogólny zasięg, nowa bateria jest koniecznością. Wymiana nowej baterii kosztuje średnio około 5000 dolarów, ale cena ta jest w dużym stopniu związana z pojemnością baterii i ogólnymi prawami podaży i popytu.

To powiedziawszy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że bateria EV powinna wytrzymać 100k-150k mil, a po jej wymianie, patrzymy na dodatkowe 100k-150k mil, możemy bezpiecznie stwierdzić, że nikt nie będzie wymieniał baterii EV więcej niż raz, ale nawet jeśli tak się stanie, to prawdopodobnie będzie to kosztować o wiele mniej.

Sekcja FAQ

Jaka jest żywotność samochodu z silnikiem spalinowym?

Jest prawie niemożliwe, aby powiedzieć, jak długo samochód może potencjalnie trwać, ponieważ istnieje wiele powodów, dla których samochód może umrzeć przedwcześnie. Oznacza to, że jeśli samochód jest prawidłowo konserwowany zgodnie z zaleceniami i jeśli go nie rozbijesz, najprawdopodobniej zobaczysz kilkaset tysięcy kilometrów na liczniku.

  Dlaczego samochody elektryczne są lepsze od gazowych?

Chociaż jest to uzasadnione, aby myśleć, że niektóre samochody mogą potencjalnie osiągnąć milion mil, inne nie są wykonane na tyle dobrze, aby trwać tylko niewielki procent tego. Tak czy inaczej, niezwykle trudno jest wiedzieć, który z nich jest który.

Czy baterie samochodów elektrycznych trafiają do nieba?

Niestety nie, są one zazwyczaj rozbierane na istotne komponenty, takie jak miedź i aluminium, a następnie przekazywane firmom recyklingowym.

Wielką wadą masowej rewolucji EV jest utylizacja baterii samochodów elektrycznych, ponieważ wiele przypadków wskazuje na to, że wiele wyczerpanych baterii znalazło drogę do naszego środowiska. Taka niewłaściwa utylizacja może być szkodliwa dla naszego środowiska i jako taka, powinniśmy dokładniej uregulować kwestię utylizacji baterii.

Jak często akumulatory Tesli wymagają wymiany?

Tesla to marka, która z dumą twierdzi, że jej baterie powinny wytrzymać od 300 tys. do 500 tys. mil. W teorii oznacza to, że nie powinieneś nawet myśleć o wymianie baterii, ale jak wcześniej stwierdzono, jest to wysoce zależne od tego, jak używasz i traktujesz swoją baterię.

Plotka głosi, że Tesla jest obecnie w trakcie opracowywania baterii, która może potencjalnie trwać milion mil. Myślę, że będziemy musieli poczekać i dowiedzieć się.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z