Jaki jest najlepszy Mercedes do jazdy zimą?

Jaki jest najlepszy Mercedes do jazdy zimą?

Gdy tylko nadchodzi zima, warunki jazdy zmieniają się diametralnie. Minęły już czasy słońca i klimatyzacji na rzecz ponurej pogody i podgrzewanych foteli. Mercedes produkuje wiele różnych modeli, które zaspokajają nawet najbardziej niezaludnione potrzeby rynku, a wiele z nich doskonale radzi sobie w ponurych warunkach.

Niektóre kraje doświadczają zimy znacznie gorszej niż inne, ale jakie są najlepsze modele Mercedesa, nawet na najgorsze warunki?

Cechy charakterystyczne dobrego samochodu na zimę

Istnieją pewne cechy, które współczesne samochody oferują, a które są koniecznością, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i jak sroga jest zima w Twoim kraju. Poza miłymi dodatkami, takimi jak podgrzewane fotele, kierownica czy podłokietniki, nie można pominąć kilku cech.

Klimatyzacja

Pierwszą ważną cechą jest sprawnie działający system klimatyzacji. Utrzymywanie pasażerów w przyjemnej temperaturze jest koniecznością, a dodatkowo prawidłowo działający układ klimatyzacji osusza nadmiar wilgoci z układu odmrażania/ogrzewania, dzięki czemu przednia szyba nie zaparowuje i nie wpływa na bezpieczeństwo.

Opony zimowe

Prawdopodobnie najważniejszym aspektem jazdy zimą są opony zimowe. Opony zimowe są zbudowane z szerszymi szczelinami w porównaniu do zwykłych opon letnich. Zwiększają one przyczepność w niekorzystnych warunkach pogodowych, które najczęściej towarzyszą zimie. Co więcej, opony zimowe są tak skonstruowane, aby wytrzymać niższe temperatury bez wpływu na trakcję, a niektóre z nich posiadają nawet metalowe kolce do jazdy po lodzie.

Napęd na 4 koła

Systemy napędu na cztery koła są również korzystne w warunkach zimowych, ponieważ rozdzielają moc w zależności od trakcji każdego z kół. Działają one w sposób zapewniający optymalną trakcję, niezależnie od warunków pogodowych. Mimo to nie czynią cudów i podczas jazdy w warunkach zimowych należy zawsze zachować ostrożność.

Prześwit

Oprócz tych cech, należy również pamiętać, że w warunkach śnieżnych, nawet najlepsze systemy napędu na cztery koła zawiodą, jeśli samochód będzie miał niski prześwit. Prześwit to odległość między podłożem a podwoziem samochodu. To przede wszystkim powód, dla którego samochody sportowe są prawie zawsze zarezerwowane dla warunków, w których nie ma śniegu.

  Czy części Mercedes Benz są drogie?

Najlepsze SUV-y Mercedesa do jazdy zimą

Nie jest zaskoczeniem, że najlepszymi samochodami zimowymi oferowanymi obecnie przez Mercedesa do jazdy w ośnieżonych i oblodzonych warunkach są SUV-y. SUV-y pokonują sedany, hatchbacki i kombi w niemal każdej z wymienionych wyżej cech.
Praktycznie każdy SUV jest wyposażony w napęd na cztery koła, ponieważ jest to połowa jego atrakcyjności. Zdolność do poruszania się w dowolnym miejscu w dowolnym czasie służy jako ważny powód, dla którego ludzie tak bardzo kochają SUV-y. A jeśli jest to główny powód, dla którego rozważasz SUV-y, powinieneś przyjrzeć się wszechmocnej klasie G.
Klasa G została stworzona do celów wojskowych w latach 70-tych i od tego czasu stała się w pewnym sensie eleganckim rydwanem dla ludzi, którzy mogą sobie na nią pozwolić. Podczas gdy większość G-klasowców spędza dni pomiędzy szkołą a zakupami, nikt nie może zaprzeczyć, że G-klasa jest jednym z najzdolniejszych seryjnie produkowanych samochodów terenowych, jakie kiedykolwiek powstały.
Klasa G przeszła niedawno pierwszą poważną modernizację, dzięki której stała się samochodem drogowym, ale zachowała wszystkie swoje terenowe zalety. Klasa G oferuje trzy różne blokady mechanizmów różnicowych, co jest rzadkością w samochodach fabrycznych. Dyferencjał samochodowy pozwala zewnętrznemu kołu obracać się szybciej niż wewnętrznemu i odwrotnie, co znacznie zwiększa trakcję.
Choć trudno nie zgodzić się z tym, że klasa G jest obecnie najsprawniejszym Mercedesem, nie należy zapominać o pozostałych SUV-ach Mercedesa, a w szczególności o GLE i GLS. GLS jest wyposażony w pakiet Off-road, który oferuje wiele udogodnień zapewniających optymalne warunki jazdy zimą. To samo dotyczy GLE, ponieważ rozmiar jest w większości przypadków jedyną różnicą.

Najlepsze sedany i hatchbacki Mercedesa do jazdy zimą

Jeśli warunki zimowe w Twoim miejscu zamieszkania nie są tak ekstremalne, możesz sobie poradzić z sedanem, a nie SUV-em. Jeśli więc SUV-y nie są Twoją rzeczą, zawsze możesz zdecydować się na różne oferty Mercedesa.
Możesz uzyskać najlepsze z obu światów, jeśli zaznaczysz wszystkie właściwe opcje. Jak wspomniano, większość SUV-ów jest standardowo wyposażona w napęd na cztery koła, ale Mercedes produkuje również sedany z napędem na cztery koła, a nawet hatchbacki.
Jeśli chcesz system napędu na cztery koła, to prawdopodobnie trzeba będzie zdecydować się na silnik sześciocylindrowy na minimum, lub nawet przejść trasę AMG dla hatchback z napędem na cztery koła.
Pamiętaj też, że duże sedany z napędem tylko na tylne koła i bez porządnych opon zimowych są dość niebezpieczne do jazdy w warunkach zimowych.

  Który silnik Mercedesa brzmi jak Pagani?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące jazdy zimą

Jak ważne są opony zimowe w warunkach zimowych?

Opony zimowe są niezwykle ważne. To nie ulega wątpliwości. Jeśli stać Cię na samochód, to prawdopodobnie stać Cię na opony zimowe. Jeśli nie, to możesz nie mieć swojego samochodu na długo. Zależy to od tego, jak ostre są zimy w Twoim regionie lub czy używasz opon całorocznych czy letnich.

Badanie przeprowadzone przez firmę Nokian Tires wykazało, że we Francji 44% Francuzów używa niewłaściwych typów opon w danym sezonie. Nic też dziwnego, że Niemcy są najbardziej świadomi, jeśli chodzi o opony zimowe.

W wielu krajach zakup opon zimowych jest nawet wymogiem prawnym. O ile opony zimowe można wycenić, o tyle nie da się tego zrobić w przypadku ludzkiego życia. Dlatego następnym razem, gdy temperatura spadnie do poziomu swetra, rozważ inwestycję w opony zimowe.

Jaka jest różnica między napędem na cztery koła a napędem na wszystkie koła i który z nich jest lepszy na śniegu?

Podstawowa różnica między tymi dwoma systemami polega na tym, że systemy napędu na wszystkie koła, powszechnie określane jako AWD, stale napędzają wszystkie cztery koła w danym momencie, co jest korzystne na oblodzonych i umiarkowanie zaśnieżonych drogach.
Z drugiej strony, układy napędu na cztery koła, powszechnie określane jako FWD, są nieco bardziej skomplikowane. Samochody z napędem na cztery koła zazwyczaj mają napęd na przód lub tył i w zależności od warunków i przyczepności wysyłają odpowiedni moment obrotowy na przód lub tył. Dlatego systemy FWD mogą okazać się bardziej przydatne w głębszym śniegu lub innych ekstremalnych warunkach zimowych.

  Jakie są najlepsze modele Mercedesa wszech czasów?

Jakie są najlepsze zimowe samochody Mercedesa wszech czasów?

Choć pytanie to może wydawać się dość obszerne, nabiera ono sensu, gdy uwzględnimy wszystkie jednorazowe projekty Mercedesa, które są wynikiem tego, że inżynierowie Mercedesa mieli nieco więcej swobody w prężeniu swoich inżynierskich muskułów.
Nie wszystkie klasy G są sobie równe. W 2013 roku Mercedes rozpoczął produkcję potężnego Mercedesa AMG 6×6, który oferuje osie portalowe 6×6. Pojazd waży kolosalne 4 tony i może jechać 100mph dzięki silnikowi V8 AMG o mocy 536 koni mechanicznych. Pojazd ten kosztuje pół miliona dolarów lub więcej.
Podobnym modelem jest „bardziej” osiągalny G500 4×4² w cenie około 200-250 tys. euro, również będący czołgiem off-roadowym.
Ale tytuł najbardziej szalonego modelu terenowego Mercedesa przypada chyba Mercedesowi klasy E All-terrain 4×4². Tak się składa, że Mercedes miał kilka zapasowych egzemplarzy G500 4×4² i uznał, że dobrym pomysłem będzie zamontowanie ich na rodzinnym wozie.
Choć wszystkie te pomysły mogą wydawać się nieco dziecinne i zupełnie bezużyteczne, należy pamiętać, że niektóre z najlepszych samochodów, jakie kiedykolwiek powstały, powstały dzięki projektom, które inżynierowie realizowali poza godzinami pracy.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z