Jaki jest najpopularniejszy model Volvo?

Wśród wszystkich samochodów Volvo, najpopularniejszym i najlepiej sprzedającym się modelem jest Volvo Amazon.

Volvo Amazon to kultowy samochód, który był produkowany w latach 50. i 60. W tamtych czasach był uważany za najpiękniejszy pojazd. W modelu Amazon po raz pierwszy wprowadzono trzypunktowe pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, które później stały się standardem we wszystkich modelach. Amazon był nawet używany jako samochód policyjny.

Volvo Amazon

Wprowadzone w 1956 roku, Volvo Amazon było średniej wielkości samochodem rodzinnym opracowanym w Szwecji. W Stanach Zjednoczonych zadebiutowało w 1959 roku i od razu zyskało popularność. Luksus i nadwozie sprawiły, że wiele osób uznało go za najpiękniejszy samochód tamtych czasów.

Model Amazon został wprowadzony w miejsce starego PV444, który był 4-miejscowym coupe. Amazon występował w wersjach 2-drzwiowej i 4-drzwiowej, a także jako 5-drzwiowy wagon. Produkcja samochodu odbywała się w fabryce Lundby w Göteborgu.

Samochód okazał się dużym sukcesem dla Volvo i do czasu wycofania Amazona z produkcji w 1970 roku sprzedano łącznie 667 791 pojazdów.

Wraz z wprowadzeniem modelu Amazon, Volvo po raz pierwszy zaczęło stosować trzycyfrową nomenklaturę. Pierwsza seria nosiła nazwę „seria 120”. Po wprowadzeniu na rynek Amazon był wielokrotnie modernizowany. Pierwszym modelem był 121, który posiadał silnik o mocy 66 KM i był samochodem z 3-biegową manualną skrzynią biegów.

Pierwszy model Amazon Station Wagon został wypuszczony w 1962 roku. Samochód w stylu pontonowym był ogromnym sukcesem jak na samochód rodzinny. Był nawet używany przez policję ze względu na jego dobre cechy bezpieczeństwa w tamtych czasach, w tym wprowadzenie po raz pierwszy systemu trzypunktowych pasów bezpieczeństwa.

  Volvo vs. Volkswagen: Niezawodność

W momencie wycofania z produkcji w 1970 roku, samochód miał 1,8-litrowy silnik B20 o pojemności 1778 cm3. Volvo Amazon jest nadal poszukiwanym samochodem zabytkowym, który ludzie kupują ze względu na jego prestiż.

Najlepsze cechy w tamtych czasach

Samochód był wypełniony najlepszymi cechami swoich czasów. Oprócz całkowicie nowego systemu trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, który uratował wiele istnień ludzkich, samochód posiadał również funkcję flash-to-pass w samochodzie. Całkowicie nowe Volvo B16 miało 3-biegowy silnik manualny i napęd na tylne koła.

Dodatkowo, policyjne modele Amazon miały hydraulicznie wspomagane hamulce tarczowe i kilka innych cech, takich jak radialne opony, przycisk do spryskiwaczy przedniej szyby i wentylator zamontowany w tylnej szybie.

Popularność

Volvo wprowadziło ten samochód do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Większość jego sprzedaży odbywała się poza Szwecją. W sumie 60% wyprodukowanych samochodów zostało wyeksportowanych, dzięki czemu zyskał on popularność na całym świecie, a jego trzypunktowe pasy bezpieczeństwa uratowały życie wielu osobom. Amazon sprawił również, że Volvo stało się czołowym producentem samochodów w Szwecji.

Wcześniej Volvo produkowało swoje samochody w Szwecji, ale wraz z wprowadzeniem na rynek modelu Amazon, Volvo po raz pierwszy zaczęło produkować samochód za granicą. Był to drugi samochód wypuszczony przez Volvo po II wojnie światowej, zaprojektowany przez Jana Wilsgaarda.

Samochód okazał się takim sukcesem, że wielcy urzędnicy państwowi, tacy jak były prezydent Bill Clinton i były sekretarz stanu Colin Powell, mieli Amazony. Samochód można nawet zobaczyć w hollywoodzkich filmach, jak na przykład we „Wszystkich ludziach prezydenta”, gdzie Robert Redford jeździł białą Amazonką.

  Czy samochody Volvo mają dużo problemów?

Volvo wprowadziło model Amazon na rynek w 1962 r. z hasłem „Możesz nim jeździć tak, jakbyś go nienawidził. Taniej niż psychiatria”. Kampania reklamowa została przygotowana przez nowojorskiego szefa reklamy, Amila Gargano. Była to dość niezwykła strategia marketingowa, która sugerowała, że ten samochód może przetrwać prawie wszystko.

Inne popularne Volvos

Volvo Amazon nie jest jedynym pojazdem, który był popularny w całej historii Volvo. Niektóre inne modele były i nadal są dość popularne na całym świecie, w tym:

  • Volvo 240 – Wytrzymały pojazd wyprodukowany w 1974 roku. Cała seria 200 sprzedała się w liczbie około 2,8 miliona sztuk. Produkcja została zakończona w 1994 roku.
  • Volvo P-1800 – samochód sportowy wyprodukowany przez Volvo w 1961 roku. W swoich ostatnich latach otrzymał również styl shooting-brake. Został wycofany z produkcji w 1973 roku.
  • Volvo 850 – Wprowadzony jako sedan w 1991 roku, otrzymał również nadwozie kombi, które odniosło ogromny sukces. W momencie zaprzestania produkcji w 1996 roku sprzedano łącznie 716 903 egzemplarzy.
  • Volvo S80 – ostatni hit Volvo, wyprodukowany w 1998 roku. Był to samochód typu executive, a w 2016 roku został zastąpiony przez nikogo innego jak S90.

FAQ

Co sprawiło, że Volvo stało się tak popularne?

Volvo to szwedzka luksusowa marka. Jest dość droga w porównaniu z niektórymi innymi markami samochodów, ale dzieje się tak nie bez powodu. Najlepszą rzeczą w samochodach Volvo i tym, co uczyniło je tak popularnymi, są ich funkcje bezpieczeństwa. Założyli nawet swoją firmę, aby zapewnić bezpieczeństwo. Volvo wymyśliło nawet niektóre elementy bezpieczeństwa, takie jak trzypunktowy pas bezpieczeństwa.

  Czy Volvo często się psuje? Czy Volvo to niezawodny samochód?

Samochody Volvo słyną z trwałości i długowiecznych silników. Samochody Volvo są zbudowane dość solidnie, dzięki czemu mogą służyć dłużej. Volvo oferuje także wysokiej klasy siedzenia wewnętrzne i inne imponujące cechy.

Jakie są najpopularniejsze samochody w USA?

Stany Zjednoczone to zdecydowanie kraj samochodów. Popularność samochodu można po prostu zinterpretować, patrząc na całkowitą liczbę sprzedaży samochodu. Im więcej sprzedanych samochodów, tym większa jest jego popularność wśród ludzi.
Oto niektóre z najbardziej popularnych modeli samochodów w Stanach Zjednoczonych:

  1. Toyota Corolla – 37,5 miliona sprzedanych egzemplarzy
  2. Ford F-series – 35 milionów
  3. Volkswagen Golf – 27,5 mln
  4. Volkswagen Beetle – 23,5 mln
  5. Ford Escort – 20 mln
  6. Honda Civic – 18,5 mln

Czy samochody elektryczne stają się obecnie coraz bardziej popularne?

Sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosła z 300 tys. w 2016 roku do 1,1 mln w 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych. Mówi to zatem jasno, że popularność samochodów elektrycznych rośnie.

Wraz z rosnącym naciskiem na środowisko i zmiany klimatyczne, popularność samochodów elektrycznych rośnie z dnia na dzień. Oszczędność paliwa i konserwacji to również ważne powody, dla których warto polubić samochody elektryczne.

Ludziom podoba się również sportowy wygląd samochodów elektrycznych. Samochody Tesla są często uważane za jedne z najlepiej wyglądających w branży motoryzacyjnej, a wszystkie z nich są elektryczne.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z