Jaki samochód jest najlepszy na kiepskie drogi?

W większości miejsc na świecie drogi są wręcz fatalne, a codzienna jazda samochodem po takich drogach może znacznie zwiększyć zużycie ważnych elementów samochodu. Możesz wynająć prywatny serwis drogowy lub wybrać samochód, który najlepiej poradzi sobie na tych drogach.

Można by pomyśleć, że zła nawierzchnia dróg powinna być kojarzona tylko z odległymi drogami wiejskimi lub krajami trzeciego świata, ale wiele ważnych obszarów metropolitalnych, takich jak Nowy Jork, oferuje gorszą jakość nawierzchni dróg. I ponad 25% ludzi zdołało uszkodzić swoje samochody na takich nawierzchniach.

W większości przypadków będziesz odczuwał jedynie dyskomfort, ale czasami możesz uszkodzić koła, opony lub spód samochodu, tak bardzo, że może to nawet wymagać całkowicie nowego zestawu kół i opon.

Samochody takie jak Fiat Panda, Dacia Duster, Toyota RAV4, czy Honda CR-V to popularne i niedrogie opcje, które powinny dobrze radzić sobie z nierównościami na drodze. Jeśli chcesz bardziej luksusowy samochód, Audi A4 All-road, Volvo S90, Mercedes Benz S-Class lub Range Rover są również stworzone do radzenia sobie w takich okolicznościach.

Fiat Panda

Fiat Panda jest w pewnym sensie legendą, jeśli chodzi o jazdę na drodze i w terenie. Mimo, że nigdy nie pomyślałbyś o tym, gdy patrzysz na Pandę, ten samochód naprawdę może pojechać wszędzie. Dzieje się tak głównie dzięki chudym oponom i ogólnie lekkiemu nadwoziu.

Panda jest również wyposażona w przyzwoity zestaw grubej gumy i stopów, które mogą pokonać o wiele bardziej zdradliwy teren niż tylko kilka wybojów i nierówności. A nawet jeśli coś się stanie, dzięki stosunkowo niskiej cenie, Pandę można naprawić tanio w krótkim czasie.

  Najlepsze kabriolety z dwoma siedzeniami

Dacia Duster

Dacia Duster to bezsensowny, prosty i najbardziej wartościowy SUV na rynku. Ale jednocześnie Duster jest prawdziwym SUV-em, a grubość jego kół i opon przydaje się na źle utwardzonych, a nawet nieutwardzonych drogach.

Duster został stworzony po to, by tanio sprzedawać, utrzymywać i jeździć, a to idealne combo na drogi, które mogą zabić spód Twojego samochodu. Dacia nie jest wyposażona w pneumatyczne zawieszenie ani lekkie koła, co oznacza, że Duster jest w większości stalowy, a to jest to, czego chcesz, gdy stawiasz czoła takim drogom.

Toyota RAV4

Toyota RAV4 jest jednym z najpopularniejszych kompaktowych SUV-ów dzięki swojej niezawodności i stosunkowo przystępnej cenie. RAV4 nie jest w żadnym wypadku samochodem luksusowym, ale w porównaniu z Dusterem, RAV4 czuje się jak Rolls Royce.

Nie oznacza to jednak, że RAV4 jest bardziej kruchy lub bezlitosny, a wręcz przeciwnie, ponieważ RAV4 jest jednym z najbardziej niezawodnych kompaktowych SUV-ów na rynku. Poza grubymi oponami i kołami, RAV4 jest stworzony do radzenia sobie z umiarkowanym terenem w pewnym stopniu, co powinno wystarczyć na kilka wybojów.

Audi A4 All-Road

Mimo, że wszystkie wyżej wymienione samochody powinny zaoferować Ci dość niezawodną platformę, nie są one stworzone dla ludzi, którzy chcą zaznać trochę luksusu, a Audi A4 All-Road może być po prostu najlepszym połączeniem luksusu, praktyczności i użyteczności.

Wersja All-Road oferuje podwyższone i wzmocnione zawieszenie, które powinno z łatwością poradzić sobie z drogami szutrowymi i lekko terenowymi, a dodatkowe osłony podwozia i wnęk kół również się przydadzą. Poza tym, jest jak każde inne A4 na rynku.

  Samochody o najmniejszej amortyzacji

Volvo S90

Jeśli wolisz średniej wielkości sedana, Volvo S90 jest doskonałym wyborem, ponieważ oferuje komfort ponad wszystko. S90 nie zostało zaprojektowane, aby oferować połączenie sportowego charakteru i komfortu, jak robią to niektórzy z jego konkurentów, na przykład BMW serii 5, ale S90 raczej skupia się wyłącznie na komforcie.

A takie różnice są najbardziej widoczne, gdy chodzi o złą jakość drogi. Poza tym S90 oferuje wygodne, przypominające fotele fotele, które łagodzą ostre uderzenia, a zawieszenie jest niezwykle sprężyste, do tego stopnia, że samochód nie powinien być niepokojony przez zwykłe miejskie wyboje.

Mercedes Benz S-Class

Dzięki nieprzyzwoitej amortyzacji, w dzisiejszych czasach można dostać poprzednią generację Klasy S za tyle, co nową Hondę Civic. Ale Civic nie może równać się z Klasą S, jeśli chodzi o zawieszenie przypominające łódkę, które zasysa wyboje jak nikt inny.

Klasa S jest po prostu tak duża i tak miękka, że jazda po żwirze nie jest odczuwalna jak zwykła jazda po żwirze. Żadne wibracje nie są przenoszone do kabiny, a kierowca czuje się tak, jakby nadal jechał po utwardzonych drogach. Klasa S jest synonimem komfortu, a poprzednia generacja Klasy S wciąż plasuje się w czołówce najwygodniejszych samochodów na rynku.

Dział FAQ

Czy potrzebuję SUV-a na złe drogi?

Wybór SUV-a jako środka transportu nie powinien być oparty wyłącznie na typach dróg, po których planujesz nim jeździć. Jak wspomniano wcześniej, niektóre duże miasta są nękane przez wyboje, które powinny działać na korzyść zakupu SUV-a.

  Jaki jest najbezpieczniejszy sposób, aby pies podróżował w samochodzie?

Ale należy po prostu jechać powoli przez wyboje, a w takich przypadkach, naprawdę nie ma różnicy między SUV lub jakiegokolwiek innego samochodu tam.

Jakich typów samochodów powinienem unikać?

Nie powinni Państwo nigdy wybierać supersamochodu lub nawet samochodu sportowego jako codziennego kierowcy, jeśli w Państwa okolicy nie ma odpowiedniej nawierzchni. Tego typu samochody są oferowane ze sztywnym zawieszeniem dla bardziej sportowej jazdy, a zła jakość dróg może zabić tego typu samochody.

Jeśli nie napotkasz dziury w Ferrari należy również pamiętać, że prześwit super / sportowy samochód jest zazwyczaj znacznie gorzej w porównaniu do każdego innego samochodu tam. Dlatego lepiej dwa razy się zastanowić przed zakupem supersamochodu.

Jak często wyboje uszkadzają samochód?

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że wyboje uszkadzają tylko koła i opony. W rzeczywistości siła ta rozkłada się na wszystkie elementy bezpośrednio związane z kołami i oponami. Oznacza to, że układ kierowniczy, zawieszenie, hamulce i wiele innych elementów może być bardzo zagrożonych.

Jeśli wyboje będą pokonywane wystarczająco szybko, w najgorszym wypadku może nawet dojść do przebicia opony, co może spowodować wypadnięcie z drogi. W większości przypadków wyboje powodują uszkodzenie kół, a jeśli nie poświęcisz im wystarczająco dużo uwagi, samo koło może uszkodzić wszystkie inne wrażliwe elementy Twojego samochodu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z