Jaki samochód ma najcichszą kabinę?

Posiadanie cichej kabiny jest dość ważne, jeśli chodzi o luksusowe samochody, ponieważ pozwala pozbyć się stresu związanego z codziennymi dojazdami do pracy i zapewnia świeżość po kilku godzinach spędzonych w drodze. Wiele nowszych luksusowych modeli jest cichych, ale niektóre z nich są z pewnością cichsze od innych.

Prawdopodobnie najcichszym samochodem jest Rolls Royce Phantom, ponieważ ten luksusowy okręt flagowy Rollsa jest uosobieniem post-opulentnego luksusu i może być porównywany jedynie z innymi modelami Rolls Royce’a. Te samochody są rzeczywiście na zupełnie innym poziomie, jeśli chodzi o luksus, a oni powinni być biorąc pod uwagę cenę tag.

Oprócz potężnego Rolls, Tesla Model S jest prawdopodobnie najcichszym EV tam, ale Taycan i Audi E-Tron GT są również bardzo ciche. Audi A8, Mercedes Benz S-Class i BMW serii 7 również oferują wyjątkowo ciche wrażenia z jazdy.

Jeśli chcesz mieć najcichszego SUV-a na świecie, Rolls Royce Cullinan jest tym, którego powinieneś kupić. Oprócz Cullinana, warto rozważyć Bentleya Benteyga, Audi Q7, BMW X7, Mercedesa Benz GLS i Lincolna Navigatora.

Silnik

Jeśli zależy Ci na cichej kabinie, głośne silniki nie wchodzą w grę. Wiele nowszych samochodów oferuje zaawansowane silniki z aktywnymi mocowaniami silnika, które tłumią niepożądane wibracje silnika przenikające do kabiny. Ma to zasadnicze znaczenie dla zapewnienia pasażerom cichego, zdystansowanego doświadczenia.

I absolutnie nikt nie robi tego lepiej niż Rolls Royce. Wszystkie nowoczesne modele Rolls Royce’a wykorzystują podwójnie turbodoładowane silniki V12, które zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby były ciche i tak gładkie, jak to tylko możliwe. Silniki V12 oferują duży moment obrotowy w dolnym zakresie obrotów, dzięki czemu nigdy nie musisz zwiększać obrotów silnika.

  Jakie samochody są łatwe do wsiadania i wysiadania dla seniorów?

Podczas postoju silnik V12 jest całkowicie bezgłośny i można by pomyśleć, że samochód jest napędzany silnikiem elektrycznym. Mnóstwo dźwięków wokół silnika całkowicie go izoluje i jedynym sposobem na usłyszenie silnika jest jego obroty, co nie jest częste dla właścicieli Rolls Royce’ów.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz mieć cichą kabinę, powinieneś zdecydować się na silnik benzynowy, a nie diesla, ale jest kilka silników diesla, które oferują porównywalny poziom ciszy, np. 3.0L silnik diesla w Audi Q7.

Tłumienie dźwięku

Wyciszanie dźwięku to proces wyciszania kabiny samochodu. Pozwala to kierowcy dłużej czuć się zrelaksowanym, a także wpływa korzystnie na system dźwiękowy i jest niezwykle ważne przy eliminowaniu szumu wiatru podczas szybkiej jazdy autostradą.

Rolls Royce Ghost jest mistrzem w dziedzinie wyciszania, ponieważ posiada ponad 220 funtów materiału wyciszającego, co jest niewątpliwym rekordem w całym przemyśle samochodowym. Choć nie ma sposobu, aby to potwierdzić, ale Twój codzienny zwykły samochód przewozi około połowy ilości materiałów wygłuszających.

Efekty wygłuszania mają na celu nie tylko tłumienie hałasu, ale również poprawę jakości systemu dźwiękowego, ponieważ znacznie redukują hałas zewnętrzny i kładą dodatkowy nacisk na sam dźwięk. Większość samochodów pokrywa około 50% wewnętrznej powierzchni metalu materiałem tłumiącym dźwięk, ale inni, jak RR, idą o krok dalej.

Warto wspomnieć, że gdy nowy Rolls Royce Ghost był w fazie rozwoju, szaleni naukowcy inżynierowie RR byli w stanie całkowicie odizolować kierowcę od otoczenia, ale efekty były dezorientujące i zdecydowanie za bardzo przypominały próżnię, więc Rolls postanowił uczynić kabinę nieco głośniejszą.

  Najlepszy samochód sportowy dla wysokich kierowców

Dodatkowe tłumienie hałasu

Poza wygłuszeniem i wyciszeniem silników, istnieje wiele różnych sposobów na wyciszenie doznań w kabinie. Wiele marek jest znanych z tego, że stosuje podwójne szyby w oknach i wyciszone rury wydechowe, które znacznie zmniejszają szum wiatru przy wyższych prędkościach.

Ponadto, niektóre marki, takie jak Audi wyposażyć niektóre z ich modeli z technologii zwanej aktywnej eliminacji hałasu, który w zasadzie czyta stałe częstotliwości z zewnątrz, które wystają do wnętrza, więc samochód emituje pewne częstotliwości, które anulują te zewnętrzne częstotliwości.

Rolls Royce jest również znany z tego, że wkłada piankowe podkładki do opon samochodu, dzięki czemu hałas opon przy dużych prędkościach może być utrzymany na minimalnym poziomie. Co więcej, samochody stają się coraz bardziej aerodynamiczne, ponieważ aerodynamika odgrywa ogromną rolę w tym, jak głośny może być samochód.

Jest to szczególnie widoczne, gdy porównamy Mercedesa Benz Klasy G z bardziej opływowym SUV-em, takim jak Range Rover Velar. Poziomy hałasu powodowanego przez wiatr na przedniej szybie różnią się diametralnie pomiędzy tymi dwoma luksusowymi SUV-ami.

Sekcja FAQ

Czy mogę zwiększyć izolację akustyczną mojego samochodu?

Jeśli uważasz, że Twój samochód jest zbyt głośny lub po prostu chcesz, aby był jak najcichszy, możesz zwiększyć izolację akustyczną swojego samochodu na wiele różnych sposobów. Istnieją firmy, które specjalizują się w dostarczaniu aftermarket instalacji tłumienia dźwięku.

Firmy te zazwyczaj umieszczają tłumienie dźwięku w najgłośniejszych miejscach, takich jak studnia koła, wykładziny ładunkowe lub spód samochodu. Należy również unikać szerokich opon niskoprofilowych i pamiętać, że opony zimowe emitują znacznie głośniejsze dźwięki.

  Co sprawia, że samochód zyskuje na wartości?

Czy potrzebuję dodatkowej izolacji akustycznej?

To zależy od tego, jakim samochodem Państwo jeżdżą i jaki rodzaj jazdy regularnie uprawiają. Jeśli posiadacie Państwo luksusowego sedana, który ma już podwyższony poziom tłumienia dźwięku, to nie ma potrzeby stosowania żadnych sztuczek z rynku wtórnego. Jeśli jednak zwykle podróżujesz na dłuższych dystansach i chcesz zwiększyć izolację dźwięku, śmiało skonsultuj się z profesjonalistą.

Zbyt duża izolacja dźwiękowa to miecz obosieczny. Chociaż sprawia, że doświadczenie jest o wiele przyjemniejsze i spokojniejsze, zwiększa również szansę na senność i znacznie izoluje Cię od wszystkich niebezpieczeństw ze świata zewnętrznego.

Czy pojazdy elektryczne są cichsze od zwykłych samochodów z silnikiem spalinowym?

Nie jest jasne, czy pojazdy elektryczne są cichsze od zwykłych samochodów z silnikiem spalinowym (ICE), ale brak hałasu silnika z pewnością obniża poziom hałasu przy niższych prędkościach. Z drugiej jednak strony, brak hałasu silnika przy wyższych prędkościach sprawia, że samochód jest głośniejszy.

Warto również wspomnieć, że samochody elektryczne są zazwyczaj bardziej aerodynamiczne w porównaniu do samochodów spalinowych, co również pomaga w redukcji hałasu. Jedno jest jednak pewne, żaden samochód nie jest tak cichy i spokojny jak Rolls Royce.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z