Jakie opony pasują do mojego samochodu?

Aby zapewnić optymalne osiągi, bezpieczeństwo i wydajność samochodu, należy zawsze wybierać opony odpowiednie do danego zadania. Może to jednak nie być najłatwiejsze, zwłaszcza jeśli samochód, o którym mowa, jest pierwszym, jaki kupiłeś, lub jeśli nie przepadasz za samochodami.

Właściwy rozmiar opony można znaleźć na istniejących oponach, a dokładniej na ich ścianie bocznej. Można też poszukać naklejki na drzwiach kierowcy, która powinna zawierać wszystkie dane dotyczące opon danego samochodu. Można również sprawdzić numer VIN, aby prawidłowo określić rozmiar, ale ta opcja jest najmniej popularna.

Najważniejsze aspekty, o których trzeba wiedzieć, to wszystkie szczegółowe dane metryczne opony, w tym typ opony, szerokość opony, współczynnik kształtu opony, typ konstrukcji, średnica koła, indeks nośności i indeks prędkości. Można również poszukać w Internecie niezliczonych kalkulatorów rozmiarów opon, które powinny służyć jako punkt odniesienia.

W każdym razie, jeśli chodzi o rozmiary, ceny i typy opon, najlepiej skontaktować się z profesjonalistą, ponieważ to znacznie ułatwi cały proces. Opony nie są czymś, na czym należy skąpić, ponieważ stanowią one punkt styku z drogą, co oznacza, że aby być bezpiecznym, trzeba podjąć właściwą decyzję.

Typ opony

Pierwszym pojęciem, z którym musisz się zapoznać, jest typ opony. Na ścianach bocznych opon należy szukać kodu, a pierwsza litera tego kodu jest związana z konkretnym typem opony. Jeżeli pierwszą literą kodu jest „P”, oznacza to, że dana opona jest standardową oponą do samochodów osobowych.

Jeżeli pierwsze dwie litery to „LT”, oznacza to, że oglądana opona jest przeznaczona do lżejszych samochodów ciężarowych. „ST” oznacza specjalną oponę do naczep, do których zaliczają się również łodzie i inne rodzaje pojazdów. Jeżeli na początku nie ma żadnej litery, oznacza to, że opona jest tak zwaną „standardową” oponą europejską.

  Jak duży prześwit jest potrzebny do pokonywania nierówności terenu?

Szerokość opony

Szerokość opony jest bardzo ważnym aspektem przy zakupie nowych opon, co oznacza, że należy zwrócić na nią szczególną uwagę, aby jej nie pomylić. Trzy liczby występujące po początkowej literze/liczbach w kodzie opony są związane z jej szerokością.
Dokładniej mówiąc, chodzi o odległość od jednej strony opony do drugiej, gdy patrzy się na nią z przodu. Zazwyczaj mierzy się je w milimetrach, ale można też usłyszeć, że ktoś używa określenia „szerokość przekroju”, które w zasadzie oznacza to samo, co szerokość opony.

Współczynnik kształtu

Współczynnik kształtu to metryka opisująca, jak wysoka jest opona w stosunku do jej szerokości. Na przykład, jeżeli liczba ta wynosi 50, oznacza to, że wysokość opony jest równa 50% jej szerokości. Im wyższy współczynnik kształtu, tym wyższa opona.

Opony o wysokim współczynniku kształtu są najczęściej kojarzone z pojazdami użytkowymi, natomiast opony o niższym współczynniku kształtu są najczęściej kojarzone z oponami do samochodów sportowych.

Typ konstrukcji

Kolejna litera w kodzie odnosi się do sposobu wykonania opony, czyli wewnętrznych materiałów użytych do jej budowy. Litera „R” oznacza opony radialne, które są obecnie standardem w branży, ponieważ zostały zaprojektowane z myślą o wydajności, trwałości i komforcie jazdy.

„D” oznacza opony o budowie diagonalnej, które są zwykle spotykane w motocyklach. Litera „F” jest związana z oponami typu run-flat.

Średnica koła

Kolejne dwie cyfry odnoszą się do średnicy koła lub odległości pomiędzy dwoma ściankami obręczy. Odległość ta jest również mierzona w calach poprzez obliczenie odległości w poprzek czoła koła. Jest to metryka najczęściej używana do określenia, czy opony są niskoprofilowe czy nie.

  Jakie samochody mają przekładnie łopatkowe?

Indeks nośności

Dwu- lub trzycyfrowy kod, który następuje po średnicy koła, jest związany z tym, jak duży ciężar może unieść pojedyncza opona. Nie musisz znać szczegółów, wystarczy, że dopasujesz te dwie lub trzy cyfry do opony, którą chcesz kupić.

Warto również wspomnieć, że indeks nośności jest istotny tylko wtedy, gdy opona jest napompowana zgodnie z zaleceniami producenta.

Indeks prędkości

Ostatnia litera w kodzie opony oznacza jej indeks prędkości, czyli to, jak szybko można jechać na danej oponie. Opony o wysokim indeksie prędkości lepiej radzą sobie z zarządzaniem ciepłem, co oznacza, że są bardziej trwałe i zazwyczaj są przeznaczone do samochodów, które spędzają dużo czasu na autostradzie.

Wystarczy tylko upewnić się, że kod opony jest taki sam w przypadku starych i nowszych opon. Jeśli jednak nie masz co do tego pewności, poproś o fachową poradę.

Sekcja FAQ

Czy można założyć na samochód opony w innym rozmiarze?

Można zmienić rozmiar opon, o ile zachowana zostanie odpowiednia średnica. Nie należy jednak robić tego bez profesjonalnego doradztwa, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne i niekorzystnie wpłynąć na ogólną wydajność i komfort jazdy.

Różne rozmiary opon mogą również wpłynąć na indeks prędkości samochodu, jego właściwości jezdne i reakcję kierownicy. Producenci bardzo dokładnie testują swoje samochody, aby dobrać idealną oponę, więc dla własnego dobra lepiej to zostawić.

Co się stanie, jeśli moje opony będą za duże?

Wiele osób uwielbia przerabiać swoje samochody na większe koła i opony, ponieważ dzięki temu samochód wygląda ładniej. Jest to jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ w ten sposób zmniejszają Państwo zwrotność swojego samochodu, szczególnie przy większych prędkościach.

  Czy pokrowce na fotele samochodowe są niezbędne?

Jeśli chcą Państwo zwiększyć koła i opony w swoim samochodzie terenowym, nie jest to tak duży problem, jak w przypadku samochodów drogowych.

Co sprawia, że opona jest wyczynowa?

Opony wyczynowe są przeznaczone do samochodów sportowych i supersamochodów, ponieważ oferują wyższą przyczepność i sprawiają, że samochód lepiej reaguje i jest bardziej sterowalny przy wyższych prędkościach. Tego typu opony są zazwyczaj przeznaczone na ciepłe dni, co oznacza, że nie są tak dobre na śnieg, lód i deszcz.

Oferują one unikalne wzory bieżników, które nie są tak agresywne, co oznacza, że są gorsze, jeśli chodzi o rozpraszanie wody. Co więcej, są one wykonane tak, aby lepiej znosić wyższe temperatury, jednocześnie zwiększając poziom przyczepności.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z