Jakie są oznaki uszkodzonego silnika?

Samochody nie są zbudowane, aby trwać wiecznie, a prawie każdy element samochodu jest zobowiązany do złamania w końcu. Mimo to, ważne jest, aby aktywnie rozwiązywać te problemy, gdy nie są one w stanie spowodować dalszych szkód.

Silnik jest bijącym sercem każdego samochodu, to sprawia, że samochód porusza się, a także ładuje akumulator, a bez niego, Twój samochód jest bezużyteczny. To powiedziawszy, najważniejsze jest, aby serwisować silnik zgodnie z zaleceniami producenta, aby utrzymać go w optymalnym stanie.

Najbardziej oczywistym znakiem, że coś może być nie tak z silnikiem jest kontrolka ostrzegawcza silnika, która zwykle zapala się, gdy ECU wykrywa problem z silnikiem. Ponadto, utrata siły uciągu, złe zużycie paliwa i dziwne odgłosy są również wyraźne znaki ostrzegawcze, że coś jest nie tak.

Dodatkowe powszechnie doświadczanych wad są błędne zapłonu lub silnik nie jest w stanie obracać się swobodnie. Dziwne zapachy, podwyższona temperatura, nadmierna ilość dymu spalinowego to również sygnały, że coś jest nie tak, jak być powinno.

Lampka kontrolna silnika

Istnieje wiele powodów, dla których zapala się kontrolka check engine. Niektóre z nich są łatwe do naprawienia i nawet nie warto o nich wspominać, podczas gdy inne mogą być poważnymi wskazówkami, że Twój silnik jest zagrożony. To jest najlepsze dla Ciebie, aby wziąć swój samochód w celu diagnozy, nawet jeśli uważasz, że problem nie jest wszystko, że poważne.

Niektórzy ludzie, w tym ja, mają stały check engine light ostrzegawczy znak na naszych deskach rozdzielczych, ponieważ wiemy, że jest to wadliwy czujnik, który nie ma nic wspólnego z niczym ważnym. Jeśli jednak coś się zepsuje, możemy nie być w stanie tego wykryć, ponieważ nasza kontrolka check engine już się świeci.

  Samochody o najmniejszym zużyciu paliwa

Utrata mocy silnika

Silnik wykorzystuje sprężoną mieszankę powietrza i paliwa do tworzenia kontrolowanych eksplozji, które przekładają się na energię mechaniczną, która wprawia samochód w ruch. Podczas tego procesu dzieją się cztery konkretne rzeczy, które nazywane są suwem ssania, suwem spalania, suwem sprężania i suwem wydechu.

Aby silnik dostarczał optymalnej mocy, wszystkie te elementy muszą działać w idealnej harmonii. Jeśli nie są, jest prawdopodobne, że jeden z tych czterech suwów nie działa zgodnie z przeznaczeniem. Aby temu zaradzić, zabierz samochód do serwisu i nie jeździj nim, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

Przebieg gazu jest gorszy niż wcześniej

Jak już wcześniej wspomniano, aby silnik mógł dostarczać swoją moc w sposób ciągły, wiele jego elementów musi być zsynchronizowanych. Jeśli z jakiegoś powodu ciągle dostajesz słabe zużycie paliwa, są szanse, że suw sprężania jest wadliwy.

Pamiętaj, aby wziąć swój samochód do serwisu układu paliwowego, a także upewnić się, że nie cierpisz z powodu wycieków. Niektóre raporty mówią nawet, że może to prowadzić do terminalnych problemów z silnikiem, a to nie jest coś, czego chcesz doświadczyć.

Szorstki dźwięk silnika

Jeśli doświadczasz, że Twój silnik pracuje nierówno lub niezrównoważenie, są szanse, że albo Twoje świece zapłonowe są trochę za stare, albo silnik może być zatkany. Obie te rzeczy można łatwo naprawić w każdym doświadczonym serwisie.

To nigdy nie jest dobry pomysł, aby zostawić szorstki silnik niezamierzone, jak to może wykładniczo pogorszyć problem. Upewnij się również, że sprawdziłeś stan akumulatora i czy masz odpowiednie paliwo oktanowe, ponieważ oba te czynniki mogą czasami powodować szorstkość silnika.

  Czy pojazdy hybrydowe są bezpieczne?

Osobliwe odgłosy pracy silnika

Prawdopodobnie najstraszniejszą i najczęstszą oznaką złego stanu silnika jest dziwny hałas, taki jak stukanie, syczenie, cofanie się płomienia lub popiskiwanie. Zwykle są one spowodowane nieprawidłowościami wewnątrz komory spalania. Jeśli nie zajmiesz się tymi problemami proaktywnie, Twój silnik może być bardzo zagrożony.

Coś takiego jak luźne łożysko lub nieprawidłowo działający tłok może całkowicie zniszczyć silnik, więc nigdy nie jest dobrym pomysłem, aby jeździć takim samochodem. Cokolwiek to jest, upewnij się, że zabierzesz swój samochód na przegląd tak szybko, jak to możliwe.

Sekcja FAQ

Jakie są oznaki złego działania skrzyni biegów?

Silnik i skrzynia biegów są bardzo ściśle powiązane. Jednak sama skrzynia biegów jest również podatna na awarie i warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, jeśli tak się stanie. Jeśli Twoja skrzynia biegów z trudem lub całkowicie odmawia zmiany biegów, zaparkuj samochód i wezwij mechanika.

Ponadto, jeśli wyczuwasz jakiekolwiek odgłosy spalania, również pamiętaj o natychmiastowym zaparkowaniu samochodu. Ślizgające się biegi, wyciekający płyn lub przeciąganie sprzęgła to znaki, że skrzynia biegów wymaga naprawy. Ponieważ skrzynia biegów i silnik są ze sobą ściśle powiązane, jeśli czują Państwo, że coś jest nie na miejscu, nie należy prowadzić samochodu.

Czy silniki elektryczne są bardziej niezawodne niż tradycyjne silniki spalinowe?

Jesteśmy dopiero na samym początku drogi silnika elektrycznego i nie jest mądrym pomysłem sugerowanie, że silnik elektryczny jest bardziej niezawodny niż silnik spalinowy. Jednakże, silnik elektryczny ma mniej ruchomych części, co oznacza, że jest mniej problemów związanych z pękaniem rzeczy.

  Jaki jest najlepszy SUV do jazdy z dużym przebiegiem?

Silniki elektryczne zwykle tracą mniej energii z powodu tarcia, co czyni je bardziej wydajnymi i zrównoważonymi. W związku z tym, są one mniej prawdopodobne, aby działać nieprzewidywalnie. Tak czy inaczej, jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, jak dobrze radzą sobie silniki elektryczne w długim okresie czasu.

Jak długo wytrzymują silniki samochodowe?

Wiele osób uważa, że silniki mogą wytrzymać nawet 8-10 lat lub 150-200 tys. mil. Chociaż takie liczby są duże, niektóre silniki mogą wytrzymać nawet więcej niż to. Istnieją niezliczone przykłady ludzi jeżdżących swoimi samochodami 500 tys. mil bez potrzeby pełnej przebudowy silnika. Takie przypadki są oczywiście rzadkie, ale to pokazuje, jak dobrze niektóre silniki działają po kilku latach.

Jednakże, takie silniki są coraz trudniejsze do znalezienia w dzisiejszych czasach, ponieważ dzisiejsze silniki są nadmiernie skomplikowane i nadmiernie zbudowane dzięki restrykcyjnym przepisom dotyczącym emisji spalin. Wiele silników jest obecnie turbodoładowanych, doładowanych i wspomaganych silnikiem elektrycznym. A jeśli dodamy do tego wiele technologii ograniczających emisję spalin, takie silniki nie wytrzymają zbyt długo.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z