Jakie są różnice między seriami BMW?

Jakie są różnice między seriami BMW?

BMW produkuje 8 różnych serii z różnymi modelami w każdej z nich. Obecnie serie te obejmują zakres od BMW serii 1 do serii 8. Poszczególne numery oznaczają różne rzeczy. Serie o numerach parzystych to samochody 2-drzwiowe, a nieparzyste to 4-drzwiowe sedany.
Im wyższy numer serii, tym droższy będzie pojazd. BMW serii 1 jest najtańsze, a seria 8 jest najbardziej luksusowa i najdroższa.
Wszystkie nieparzyste BMW serii (1, 3, 5 i 7) są kombinacją 4-drzwiowych modeli i luksusowych sedanów, z których niektóre są również dostępne w wersji kabriolet. BMW serii 3, 5 i 7 zostały zaprojektowane jako luksusowe pojazdy dla kadry kierowniczej. BMW o numerach parzystych (2, 4 i 6) to bardziej sportowe 2-drzwiowe coupe.

Cechy charakterystyczne serii nieparzystej BMW

Ogólnie rzecz biorąc, nieparzyste serie BMW to grand tourery, subkompaktowe i kompaktowe samochody wykonawcze. Większość z nich zaczynała jako 2-drzwiowe modele z silnikami benzynowymi, a później ewoluowała w gran coupe z dostępnymi opcjami diesla i benzyny.

BMW serii 1

Pierwotnie BMW serii 1 zostało stworzone jako 3-drzwiowy hatchback, który był bardzo wygodny i wydajny do jazdy w ruchu miejskim. Był to model BMW E81. Później pojawiły się inne modele, takie jak 5-drzwiowy hatchback E87 i kabriolet BMW serii 1 E88. To, co łączy wszystkie samochody BMW serii 1, to fakt, że są one bardzo kompaktowe.
Wszystkie samochody serii 1 mają napęd na tylne koła, podczas gdy większość samochodów w segmencie małych hatchbacków wykorzystuje napęd na przednie koła. Są one również dostępne zarówno z silnikami benzynowymi, jak i wysokoprężnymi.

  Które BMW ma silnik V8?

BMW serii 3

BMW serii 3 to najbardziej kompaktowy samochód typu executive sedan firmy BMW. Gama modeli BMW serii 3 jest dość duża i obejmuje 2-drzwiowy kabriolet i coupe, 4-drzwiowego sedana, a nawet 5-drzwiowego liftbacka. Seria 3 jest najlepiej sprzedającym się modelem BMW i stanowi ponad 30% jego sprzedaży.
Do tej pory powstało siedem generacji serii 3, sięgających aż do 1975 roku, kiedy to pojawił się model E21. Te niesamowite luksusowe sedany nie bez powodu stały się bestsellerem BMW. Są one tak samo dobre jak droższe modele serii 5 i 7, a ich główną różnicą jest mniejszy rozmiar i bardziej przystępna cena.

BMW serii 5

BMW serii 5 jest następcą BMW New Class sedan, który został wyprodukowany w 1962 roku. Seria 5 narodziła się w 1972 roku i do dziś pozostaje jednym z najlepszych pojazdów wykonawczych produkowanych przez BMW. Silniki dostępne są zarówno w wersji wysokoprężnej, jak i benzynowej. Silniki serii 5 są czterocylindrowe, sześciocylindrowe, V8 i V10, które są albo turbodoładowane lub wolnossące.
BMW serii 5 jest drugą najlepiej sprzedającą się serią BMW po BMW serii 3. Jest to średnia półka pomiędzy większą serią 7 a mniejszą serią 3 luksusowych sedanów.

BMW serii 7

BMW serii 7 to największy luksusowy sedan BMW, jaki produkuje marka. Oczywiście jest również najbardziej luksusowy i najdroższy. Ten pełnowymiarowy luksusowy sedan jest flagowym modelem BMW, a jego stylistyka nadwozia ogranicza się do sedana. Wszystkie innowacje wprowadzane przez BMW pojawiają się najpierw w BMW serii 7, a później są przenoszone do innych serii i modeli.
Początkowo BMW serii 7 napędzane były silnikami benzynowymi rzędowymi 4, V8 i V12. Od 1995 roku dostępne są również silniki wysokoprężne. Zarówno seria 3, jak i seria 5 mają sportowe modele M3 i M5, ale BMW serii 7 nie ma wersji sportowej.

  Najlepsze samochody hybrydowe BMW

Even BMW Series specifics

To prowadzi nas do sportowej 2-drzwiowej serii parzystej.

BMW serii 2

BMW serii 2 obsługują segment subkompaktowych samochodów wykonawczych lub tzw. segment C. Są to pojazdy z napędem na tylne koła, dostępne w nadwoziu coupe i kabriolet. Te dwudrzwiowe pojazdy są szybkie, kompaktowe i bardzo zwrotne, co czyni je idealnym wyborem dla jedynego kierowcy lub pary.

BMW serii 4

BMW serii 4 to gama modeli produkowanych jako kompaktowe samochody klasy executive. Bazują one na 2-drzwiowych modelach BMW serii 3. Seria jest dostępna w 2-drzwiowym coupe, kabriolecie oraz jako 4-drzwiowe coupe fastback, znane również jako Gran Coupe.
Pierwsza seria 4 została wyprodukowana w 2013 roku. Dostępne są one w wersjach z silnikami 4 i 6 cylindrowymi dla diesli oraz z silnikami benzynowymi 4, 6 i 3 cylindrowymi.

BMW serii 6

Seria 6 pojawiła się jako samochody typu grand tourer i pozostała taka od 1976 roku. Zaprojektowane z myślą o dużych prędkościach i długich trasach, jest to świetny wybór dla podróżujących biznesmenów.
Oczywiście, jako seria parzysta, BMW serii 6 jest przodkiem samochodu 2-drzwiowego. Jednak z biegiem lat rozrosło się. Zaczęło się jako dwudrzwiowe coupe, ale później, w latach 2000, kabriolety również stały się dostępne. Obecnie istnieją nawet czterodrzwiowe coupe, które zaczęły się w 2012 roku.

BMW serii 8

Seria 8 rozpoczęła się w połowie lat 80-tych od dwudrzwiowego coupe i tak już pozostało. Seria ta to gama modeli grand tourer coupe i kabrioletów. Jest to pojazd z napędem na tylne koła, dostępny również w wersji xDrive (na wszystkie koła). Początkowo był to model serii 6 o wyższych osiągach i wyższej cenie.

  Najlepsze BMW na pierwszy samochód

Porównanie serii BMW

Które serie BMW są najtańsze w zakupie i utrzymaniu?

Najtańsze modele BMW to te najmniejsze, czyli seria 1 i seria 2. Są to modele najmniej kosztowne w prowadzeniu i posiadaniu. Seria 1 to hatchback, nadający się do jazdy po mieście, natomiast seria 2 obsługuje segment C i jest dość wygodna w prowadzeniu, a jednocześnie daje radość z jazdy samochodem sportowym.

Czy BMW serii 3 lub serii 5 jest lepsze?

BMW serii 3 jest nieco mniejsze i o wiele tańsze od serii 5. Mówiąc z punktu widzenia oceny samochodu bez uwzględnienia ceny, seria 5 jest większa i oferuje dodatkową jakość. Seria 3 jest najlepiej sprzedającą się serią BMW z kilku powodów. Oferuje prawie wszystko to, co seria 5, po obniżonej cenie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z