Jakie samochody mają taki sam układ śrub jak BMW?

Znajomość rozstawu śrub Twojego samochodu jest kluczowa, ponieważ pozwala Ci wiedzieć, w jaki sposób koła są mocowane do samochodu za pomocą śrub z bali lub nakrętek mocujących. Dlatego też posiadanie idealnego rozstawu śrub zapewnia, że koła na Twoim samochodzie pasują idealnie. Ale jakie samochody mają taki sam układ śrub jak BMW?

Przede wszystkim, BMW posiada rozstaw śrub 5X120 lub 5X4.72 cala. Samochody o podobnym rozstawie śrub to między innymi Acura, Bentley, Buick, Cadillac, Chevrolet, Honda, Hyundai, JAC, Land Rover, Lexus, MINI, Opel, Rolls-Royce, Tesla, Toyota i Volkswagen.

W sumie jest ponad 168 modeli samochodów z rozstawem śrub 5X120. BMW posiada największą kolekcję samochodów z układem śrub 5X120. BMW posiada 24 modele samochodów z tym układem śrub. Jednak tuż za nim plasuje się JAC z 12, BYD z 9, a następnie Land Rover i Volkswagen z 8 modelami samochodów.

Niemniej jednak, należy również zauważyć, że niektóre starsze modele BMW mają układ śrub 4X100. Takie modele obejmują 1979 do 83 BMW 320 & 323 i 1992 do 08 BMW 318, 323, 325, 328, i 330 modeli. Jednak większość z tych modeli nie jest już produkowana i trudno je znaleźć na rynku.

Dodatkowo, G01 serii 7 z roku 2009 lub późniejszego wykorzystuje układ śrub 5X112. Oznacza to, że wszystkie BMW z podwoziem G używają schematu śrub 5X112, który ma taką samą liczbę śrub mocujących, ale z 8 mm ciaśniejszym okręgiem niż tradycyjny schemat śrub BMW.

Jakie inne cechy muszę wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że koło pasuje prawidłowo?

Poza patrzeniem na układ śrub w samochodzie, musisz również wziąć pod uwagę rozmiar szpilki, otwór na środku piasty i offset. Jeśli wszystkie te cechy są takie same, wtedy koło Twojego samochodu będzie pasować łatwo bez żadnych modyfikacji. Ale jeśli nie, to być może będziesz musiał dokonać kilku modyfikacji koła, aby pasowało prawidłowo.

  Najlepsze BMW dla wysokich kierowców

Jak zmierzyć rozstaw śrub koła?

Pomiar rozstawu śrub koła jest bardzo prosty. Zacznij od sprawdzenia, czy koło ma nieparzystą, czy parzystą liczbę końcówek. Jeśli jest to liczba parzysta, zmierz od środka do środka na wypustach znajdujących się naprzeciwko siebie.

Jeżeli natomiast koło ma nieparzystą liczbę otworów, wówczas należy mierzyć od środka jednego otworu do najbardziej wysuniętej krawędzi otworu po przekątnej.

Co to jest przesunięcie koła?

Przesunięcie koła jest to odległość pomiędzy powierzchnią montażową koła a prawdziwą linią środkową felgi. Należy pamiętać, że przesunięcie może być zerowe, dodatnie lub ujemne. Jednakże większość BMW posiada dodatni offset. Jeśli offset jest dodatni, powierzchnia montażowa koła znajduje się zwykle przed prawdziwą linią środkową felgi.

Z drugiej strony, jeżeli przesunięcie jest ujemne, powierzchnia montażowa znajduje się za prawdziwą linią środkową felgi. W rezultacie opona wystaje poza obrys samochodu.

FAQ

Czy można założyć koła z rynku wtórnego na BMW?

Tak, można założyć koła z rynku wtórnego na BMW. Nie jest to jednak zalecane i bardzo niebezpieczne. Dzieje się tak dlatego, że założenie kół z rynku wtórnego, które nie są zaprojektowane dla BMW, czyni samochód niebezpiecznym. Dodatkowo, takie felgi mogą sprawić, że niektóre części samochodu zużyją się szybciej niż normalne felgi.

Jeśli umieścisz niewłaściwe koła rynku wtórnego na swoim samochodzie, części takie jak zawieszenie i hamulce będą zużywać się szybciej. Poza tym, co aftermarket koła jest skomplikowane. Dzieje się tak dlatego, że takie rzeczy jak offset, nośność, prześwit na zacisk hamulcowy i rozmiar muszą być kompatybilne z Twoim samochodem.

  Które BMW ma silnik V12?

Czy BMW używa śrub mocujących?

Tak, BMW i wiele innych europejskich samochodów używa śrub mocujących. Dzieje się tak dlatego, że śruby mocujące są bezpieczniejsze przy dużych prędkościach. Dodatkowo, śruby te mają mniej części, dzięki czemu montaż kół jest znacznie łatwiejszy. Co więcej, BMW wyposażone są w śruby lug 17mm, które pasują idealnie, więc nie trzeba kupować dodatkowych nasadek.

Czy BMW używa tego samego rozstawu śrub co Mercedes i Audi?

Tak, BMW używa tego samego układu śrub, co Mercedes i Audi. Jednakże, nie używają one najbardziej powszechnego schematu śrub BMW, który jest 5x120mm, ale 5x112mm. Dlatego też oznacza to, że tylko wybrane koła mogą być montowane z BMW do Audi lub Mercedesa.

Jaki jest offset w felgach BMW?

Wszystkie BMW są wyposażone w dodatni offset. Oznacza to, że podkładka mocująca jest przesunięta na zewnątrz koła, a nie do wewnątrz, co jest również określane jako offset ujemny. Oprócz dodatniego offsetu w BMW, niektóre modele mogą mieć wysoki lub niski offset.

Wysoki offset oznacza, że pomiędzy powierzchnią mocowania koła a linią środkową jest bardzo dużo miejsca, podczas gdy niski offset oznacza, że koło będzie bardziej na zewnątrz niż wewnątrz samochodu. Należy pamiętać, że samochody BMW serii 1 i 3 zazwyczaj mają wysoki offset, podczas gdy BMW serii 5, 6 i 7 zazwyczaj mają niższy offset.

Dodatkowo, jest to normalne dla większości aftermarketowych felg BMW, że posiadają niski offset, aby koła były zlicowane z karoserią.

  BMW ix3 VS Tesla Model Y - który jest lepszy?

Jak mogę sprawić, aby moje BMW wyglądało bardziej sportowo?

Pierwszym i najprostszym sposobem na nadanie Twojemu BMW sportowego wyglądu jest zakup pakietu BMW M Sport Package. Ten pakiet akcesoriów zmienia wygląd samochodu z normalnego na sportowy. Innym sposobem jest zmiana kilku części, takich jak tylne światła, grill, felgi i zderzaki.

Końcowe przemyślenia

Istnieje ponad 168 modeli samochodów z takim samym układem śrub jak BMW. Należą do nich Acura, Bentley, Buick, Cadillac, Chevrolet, Honda, Hyundai, JAC, Land Rover, Lexus, MINI, Opel, Rolls-Royce, Tesla, Toyota i Volkswagen. Wszystkie te samochody mają rozstaw śrub 5X120mm.

Jednak niektóre stare modele BMW mają rozstaw śrub 4X100, a inne mają rozstaw śrub 5X112mm. BMW z rozstawem śrub 5X112mm mogą również pasować do samochodów Audi, Mercedes-Benz i Volkswagen. Przed założeniem do swojego BMW kół z innego samochodu należy upewnić się, że mają one taki sam rozstaw śrub.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z