Jakie samochody mają taki sam wzór śrub jak Mercedes

Mercedes to niemiecka marka samochodów luksusowych znana z projektowania jednych z najznakomitszych na świecie luksusowych samochodów i SUV-ów. Marka istnieje od momentu powstania pojazdu silnikowego, co oznacza, że wiedzą co nieco o tym, jak stworzyć odpowiedni samochód. Specyficzny wzór śruby felgi odnosi się do wyimaginowanego koła utworzonego przez połączenie środków wszystkich otworów na śruby.

Nie wszystkie samochody posiadają ten sam wzór śrub, co oznacza, że wymiana felg pomiędzy różnymi samochodami nie zawsze jest możliwa. Jakie samochody mają taki sam układ śrub jak Mercedes? Przede wszystkim większość współczesnych samochodów osobowych marki Mercedes wykorzystuje znany układ śrub 5×112/5×4.4, który jest raczej powszechny w segmencie luksusowych samochodów niemieckich klasy premium.

Jako takie, samochody wykonane przez Audi, BMW, Lamborghini, Bentley, McLaren, Mini, Seat, Skoda i VW wszystkie mają dokładnie ten sam wzór śruby, co oznacza, że te marki zazwyczaj mogą wymieniać koła między sobą. Niemniej jednak, należy zawsze sprawdzić, czy konkretny Mercedes szukasz ma 5×112 wzór śruby, ponieważ istnieją pewne modele, które nie.

Ponadto, należy sprawdzić, czy samochód, który chcesz zamienić koła z również ma ten sam wzór śruby, jak niektóre modele z marek wymienionych powyżej nie są kompatybilne. Co więcej, istnieją również marki, które w większości nie mają takich samych wzorów śrub, z wyjątkiem kilku konkretnych modeli, które mają.

Co to jest wzór śrub?

Wzór śrub obręczy odnosi się do wyimaginowanego koła utworzonego przez środki wszystkich końcówek. Ten pomiar jest ważny, jeśli chcesz zmienić swoje koła, ponieważ jeśli masz dwa samochody z identycznym układem śrub, możesz łatwo wymienić koła między nimi. Oczywiście, istnieje również kilka innych pomiarów, aby pamiętać, ale będziemy mówić o tych krótko.

  Jak ustalić, jaki model Mercedesa posiadam?

Istnieje dość dużo różnych wzorów śrub w nowoczesnym przemyśle samochodowym, co oznacza, że nie wszystkie samochody pochodzą z tego samego wzoru śrub. Nawet niektóre modele Mercedesa mają różne wzory śrub, zwłaszcza modele z zupełnie innego segmentu rynku. Na przykład, komercyjna furgonetka Mercedesa prawdopodobnie nie będzie miała takiego samego schematu śrub jak Mercedes Benz A-Class.

Pierwsza część wzoru na śruby odnosi się do liczby końcówek, z którymi samochód jest dostarczany. Jeśli wzór wygląda tak: 5×112, oznacza to, że liczba 5 odnosi się do samochodu posiadającego 5 otworów na śruby. Część 112 wzoru odnosi się do średnicy powstałej, gdybyśmy narysowali koło przez środek wszystkich pięciu otworów.

Jak mogę poznać swój wzór śrub?

Istnieje kilka różnych sposobów, w jaki możesz dowiedzieć się, jaki jest wzór śrub Twojego samochodu, a najczęstszym i najłatwiejszym sposobem, aby to zrobić jest szukanie informacji w instrukcji obsługi Twojego właściciela. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie podręczniki właściciela pochodzą z tej informacji, co oznacza, że trzeba będzie znaleźć inny sposób.

Drugim najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się o wzór śruby jest poproszenie o pomoc dealera. Podając kilka podstawowych informacji o swoim samochodzie, takich jak rok modelowy, model i VIN, dealer powinien być w stanie natychmiast powiedzieć ci swój wzór śruby. Dealerzy nie zawsze mogą być chętni do pomocy w tym zakresie, ponieważ jest to stosunkowo łatwe do zmierzenia wzór śruby samochodu siebie.

  Czy wszystkie Mercedesy mają szyberdachy?

Przede wszystkim, schemat śrub samochodu jest mierzona inaczej w zależności od tego, czy samochód pochodzi z nieparzystej lub parzystej liczby otworów na śruby. Jeśli samochód pochodzi z parzystej liczby otworów, wszystko co musisz zrobić, to zmierzyć odległość między dwoma centrami otworów równolegle od siebie.

Jeżeli Twój samochód ma nieparzystą liczbę otworów, będziesz musiał zmierzyć je po przekątnej, jak to pokazano na tym przykładzie.

Dlaczego samochody mają różne wzory śrub?

Powodem, dla którego samochody mają różne wzory śrub jest to, że po prostu ewoluowały w ten sposób. Niektóre marki zaczęły używać jednego schematu śrub, podczas gdy inne marki z całego świata zaczęły używać innego. Innym powodem, dla którego samochody mają różne wzory śrub, jest to, że niektóre samochody wymagają większej liczby śrub ze względów bezpieczeństwa.

Wspólny wzór lug dla półciężarówki jest jeden z co najmniej 8-12 otworów, ponieważ ten wzór śrub jest niezbędny do prawidłowego zabezpieczenia większej i cięższej felgi. Z drugiej strony, samochód z naprawdę małą felgą nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić w nim tyle końcówek.

Ponadto mniejsza liczba otworów na śruby ułatwia proces produkcji i obniża koszty. Jasne, może się tak nie wydawać w przypadku konkretnego samochodu, ale jeśli jesteś marką, która produkuje setki, jeśli nie miliony samochodów każdego roku, te różnice z pewnością się sumują.

Sekcja FAQ.

Czy mogę zamontować koła z innym wzorem śrub?

Nie możesz zamontować kół z innym wzorem śrub bez użycia adapterów, które mogą skompensować różnice. Jednak trzeba być bardzo ostrożnym podczas korzystania z tych adapterów kół, ponieważ muszą one być produkowane i instalowane przez wykwalifikowanych specjalistów, w przeciwnym razie nie będą one tak bezpieczne, jak koła OEM mają być.

  Jaki jest najlepszy Mercedes za te pieniądze?

Rzeczywistość jest taka, że nawet jeśli te adaptery mogą być odpowiednio bezpieczne, jesteś lepiej bez nich, ponieważ nie ma po prostu powodu, aby ryzykować, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Skąd mam wiedzieć, czy dane koło pasuje do mojego samochodu?

Po pierwsze, wzór śrub jest oczywistym pomiarem, który musi pasować, chyba że idziesz na wysokiej jakości wykonane i zainstalowane adaptery kół. Po drugie, należy upewnić się, że średnica koła jest w stanie zmieścić się na swoim samochodzie.

Należy również pamiętać, że szerokość felgi i opony nie jest czymś, co można skompromitować w dużym stopniu. Jako takie, można również kupić rozpórki kół, które mogą pomóc dopasować szersze koła, ale te również muszą być zainstalowane przez wykwalifikowanych specjalistów.

Czy koła z rynku wtórnego to dobry pomysł dla Mercedesa?

To zależy od samego koła. Bezpiecznie jest powiedzieć, że OEM Mercedes koło jest najbardziej logicznym wyborem dla Mercedesa, ale jeśli chcesz spruce rzeczy, upewnij się, aby przejść do wysokiej jakości felgi wykonane przez renomowanego producenta z jakimś dowodem autentyczności, ponieważ istnieje wiele podróbek tam.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z