Jakiego oleju powinienem używać w moim Audi A3?

Faktem jest, że jeśli posiadasz Audi A3 Quattro, rodzaj oleju silnikowego, którego używasz może mieć duży wpływ na niezawodność i osiągi Twojego samochodu. Według Audi, w instrukcjach obsługi oraz na stronie internetowej, „Wszystkie silniki Audi muszą zawsze używać olejów silnikowych zgodnych z obowiązującą normą jakości olejów Audi. Nie wolno stosować innych olejów silnikowych. Dotyczy to również uzupełniania oleju silnikowego pomiędzy przeglądami.”

Który olej jest najlepszy? Zapytaj producenta!

Audi zaleca, aby każdy właściciel samochodu Audi posiadał zapasową kwartę oleju silnikowego, który posiada homologację Audi. Według Serwisu Technicznego Audi, oto lista olejów silnikowych zatwierdzonych przez Audi:

 • Castrol
 • Castrol Edge Professional
 • Castrol SLX Professional Longtec SAE 0W-40
 • Castrol SLX Professional OE SAE 5W-30
 • Castrol Syntec European Formula SAE 0W-30
 • Castrol TXT 505 01 SAE 5W-40
 • Castrol Syntec
 • Mobil
 • Mobil 1 SAE 0W-40
 • Mobil Syst S Special V SAE 5W-30
 • Quaker State
 • Q European Engine Ultra Diesel SAE 5W-30
 • VW 502 00 Quaker State Q State Synquest Low SAPS
 • VW 502 00 Quaker State Q Horsepower Full Synthetic SAE 5W-40
 • VW 502 00 Quaker State Q European Formula Ultra SAE 5W-30
  Wszystkie te oleje są syntetyczne, czyli takie, jakie Audi zaleca dla tego modelu pojazdu. Olej syntetyczny pozwala samochodowi pracować w chłodniejszych warunkach, a także wymaga mniejszej ilości wymian oleju i mniejszej ilości odpadów olejowych. Na szczęście oleje te są łatwe do znalezienia. Praktycznie każdy sprzedawca części samochodowych posiada je w swojej ofercie, więc prawdopodobnie nie będziesz musiał szukać wysoko i nisko kogoś, kto je posiada.
  W obecnym klimacie pandemicznym, ważne jest również, aby wiedzieć, że te marki i typy olejów silnikowych są dostępne online i mogą być dostarczone, bezdotykowo, do Twoich drzwi.
  Audi A3 Niezawodność

Dbałość o swoje Audi A3 Quattro prawidłowo może zaoszczędzić wiele pieniędzy

Jeśli chodzi o utrzymanie i dbanie o swoje Audi A3 Quattro, zawsze chcesz wybrać części i produkty zalecane przez producenta, który wie, jak pojazd został zbudowany i które części i produkty są odpowiednie. Kiedy używasz innych produktów, istnieje ryzyko uszkodzenia samochodu, co może być kosztowne, ale także ryzyko utraty gwarancji, co może być jeszcze bardziej kosztowne w dłuższej perspektywie.
To jest jeden powód, ważne jest, aby przeczytać instrukcję obsługi dokładnie tylko zaufanych marek. Ważne jest również, aby rozmawiać tylko z wykwalifikowanymi specjalistami, aby uzyskać najlepsze odpowiedzi. Oznacza to zakupy odpowiedniego oleju silnikowego, a nie tylko wybór najtańszego oleju dostępnego w sklepie dyskontowym. Wiarygodne krajowe sklepy z częściami samochodowymi mogą również polecić tańsze oleje OEM i zamienniki, które mogą się sprawdzić w Twoim przypadku, w oparciu o opinie innych klientów A3 i producentów. Nigdy nie jest dobrym pomysłem, aby ślepo wybierać olej do pojazdu, w który zainwestowaliśmy tak dużo pieniędzy.

Jaką lepkość powinienem wybrać?

W przypadku A3 z silnikiem benzynowym można stosować olej dowolnej z powyższych marek o lepkości SAE 5W-40 w każdym zakresie temperatur i w każdych normalnych warunkach jazdy. Jeśli olej klasy SAE 5W-40 nie jest dostępny, można użyć oleju klasy SAE 5W-30, pod warunkiem, że spełnia on odpowiednie normy jakościowe dla olejów Audi. Jeśli A3 jest wyposażony w silnik Diesla, należy zawsze wybierać olej o lepkości SAE 5W-30.
We wszystkich przypadkach Audi zaleca, aby zawsze wozić w bagażniku zapasową kwartę odpowiedniego oleju silnikowego i przechowywać ją w oryginalnym opakowaniu oraz w taki sposób, aby nie mogła się przypadkowo otworzyć i rozlać po całym bagażniku lub zostać w inny sposób naruszona.

  Najlepsze wydajne filtry powietrza dla B7 Audi

Właściwa konserwacja oszczędza Państwa pieniądze

Stosowanie odpowiedniego syntetycznego oleju silnikowego przy każdej wymianie oleju i innych przeglądach zapobiegawczych pozwoli zapobiec awariom mechanicznym i wydłużyć żywotność Audi A3, prawdopodobnie o wiele lat. Dzięki temu żywotność Twojego samochodu może znacznie przekroczyć żywotność innych modeli A3. Oznacza to, że będziesz w stanie utrzymać swój samochód w ruchu dłużej, a także zaoszczędzić pieniądze na naprawach samochodu, z których wiele staje się zbędnych, gdy utrzymujesz swój samochód prawidłowo.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z