Jakim samochodem jest Bumblebee

Wszystkie filmy Michaela Baya z serii Transformer były hitem dzięki dużej ilości akcji i niesamowitego CGI, ale ogromną rolę odegrały w nich także same samochody. Spośród wszystkich ciekawych maszyn napędzanych silnikami, jakie przedstawiono w serii, mało która jest tak rozpoznawalna jak Bumblebee.

Bumblebee bazuje na legendarnym Chevy Camaro, a z każdym filmem powstawało nowe Camaro Bumblebee. Kilka lat temu wszystkie cztery samochody Bumblebee Camaro zostały sprzedane na aukcji za 500 tys. dolarów, co może nie wydawać się dużą sumą, ale to dlatego, że wszystkie cztery nie są legalne na ulicy.

Pierwsza generacja Bumblebee wystąpiła w Transformersach z 2007 roku i następującym po nich sequelu, Zemście upadłych. Druga generacja Bumblebee została wprowadzona w 2010 roku, który pojawił się w filmie Dark of the Moon. Te dwie generacje wyglądają dość podobnie.

Trzecia generacja Bumblebee była 2013 redesign Camaro wykonane, aby wyglądać jak 2016 seryjny model produkcyjny. Czwarte i ostatnie Bumblebee Camaro zostało wykorzystane w filmie Ostatni Rycerz z 2016 roku. Chevy zrobiło to, aby wypromować model Camaro z 2019 roku, który wyglądał niemal identycznie jak samochód z filmu.

1st gen Bumblebee Camaro – The original

Pierwszy film Transformers został wyemitowany w 2007 roku, a pierwsza iteracja Bumblebee Camaro jest prawdopodobnie najbardziej ikoniczna. Ten model Camaro został później wydany jako seryjnie produkowana 5. generacja Camaro, a dzięki filmowi model ten stał się hitem z rekordową sprzedażą.

Film rozpoczyna się od starego i zardzewiałego Camaro z 1977 roku, które później przekształca się w uwielbiane obecnie Camaro 5. generacji. Dopiero w 2009 roku Chevy ostatecznie wypuściło na rynek Camaro piątej generacji, co oznacza, że prace nad oryginalnym Bumblebee trwały już od dłuższego czasu.

  Czy hybryda jest lepsza od elektryki?

Ten model Camaro powstał w oparciu o Camaro Concept z 2006 roku, ale jego podstawę stanowił Holden Monaro. Było to konieczne ze względu na osiągi, ponieważ Camaro Concept było wtedy tylko koncepcją.

Oryginalny Bumblebee stał się ikoną i prawie wszyscy wiedzieli, że ten model Camaro może stać się w przyszłości klasykiem. Pomiędzy wieloma słynnymi samochodami z filmów, ten żółty muscle car jest z pewnością jednym z najbardziej kultowych.

Druga generacja Bumblebee Camaro – godny następca

Zanim pojawiła się druga generacja Bumblee, Chevy postanowiło wykorzystać zmodyfikowaną wersję produkcyjną pierwszego Camaro do sequela Zemsty upadłych. Sequel ukazał się zaledwie kilka miesięcy po publicznej premierze piątego Camaro, co jeszcze bardziej zwiększyło sprzedaż.

Jednak na potrzeby filmu Dark of the Moon z 2011 roku Chevy postanowiło ulepszyć model Bumblebee do wersji SS. Ta wersja Bumblebee miała podobny, ale inny kolor żółty, który był bardziej zbliżony do bursztynowego odcienia, a nie płaskiego żółtego jak u poprzednika.

Inne zmiany obejmowały zestaw nowszych sportowych czarnych felg, czarne lusterka boczne i zestaw malowanych czarnych pasów biegnących wzdłuż maski. Ta wersja Camaro była nieco bardziej opływowa, a jednocześnie agresywna i wiele osób uważa, że ta wersja jest najlepiej wyglądającą.

Modele 3 i 4 generacji Bumblebee Camaro – Znaczące odejście od oryginału

Trzeci samochód znacznie różnił się od swoich poprzedników z nowocześniej wyglądającym przodem i tyłem. Ta wersja miała także bardziej agresywny body kit wokół samochodu oraz zestaw nowych felg z napisami na oponach.

  Które małe samochody mają system wspomagania parkowania?

Camaro Bumblebee bazuje na koncepcie modelu Camaro piątej generacji, co jeszcze bardziej potwierdza fakt, że Chevy sprytnie wykorzystało franczyzę Transformers do promocji wszystkich nadchodzących modeli Camaro.

Ostatni model Camaro jest bez wątpienia najbardziej agresywny z dotychczasowych. Wyposażony w szalony zestaw aerodynamiczny, Camaro wygląda bardziej jak samochód torowy niż muscle car. Ta generacja była także w zasadzie kolejnym seryjnie produkowanym Camaro, podobnie jak jego poprzednicy.

Niezależnie od tego, którą generację Camaro uważasz za najlepszą, wszystkie te modele radziły sobie bardzo dobrze, jeśli chodzi o sprzedaż. Obecnie Chevy Camaro powoli staje się coraz mniej popularny z powodu kontrowersyjnych decyzji projektowych, a to może działać na korzyść wszystkich poprzednich modeli.

Sekcja FAQ

Za ile sprzedała się kolekcja Bumblebee?

Jeszcze w 2019 roku, wszystkie cztery modele Bumblebee Camaro sprzedały się za podobno 500 tys. dolarów. To może nie wydawać się tak dużo dla czterech znanych z filmów samochodów, ale powodem, dla którego nie wyłowili jeszcze więcej, jest to, że nie są one legalne na ulicy, a jako takie mogą być napędzane tylko na torze.

Jednak nikt nie chce ryzykować uszkodzenia samochodu filmowego na torze dzień, i to jest bardziej niż prawdopodobne, że wszystkie cztery z nich nigdy nie zobaczy żadnych jazd. Jako takie, są one cenne tylko dla ludzi z kolekcji samochodów i dużo pieniędzy. Jeśli byłyby one legalne na ulicy, są szanse, że cena na aukcji byłaby znacznie wyższa.

  Jaka jest żywotność samochodu elektrycznego?

Dlaczego Bumblebee był Camaro, a nie VW Beetle?

Oryginalna seria przedstawia żółtego WV Beetle o imieniu Bumblebee, ale plotka głosi, że Michael Bay uważał, że VW Beetle jest zbyt podobny do Herbiego, i chciał to zmienić. Dodatkowo, Chevy zgodziło się wypisać ogromny czek, jeśli Camaro miałoby być użyte jako Bumblebee.

Patrząc z perspektywy czasu, Chevy dokonało słusznego wyboru, ponieważ franczyza Transformers była niezbędna do promocji wszystkich nowszych modeli Camaro. W przyszłości VW Beetle może powrócić jako Bumblebee, jak twierdzi jeden z producentów filmu.

Jakie jest najlepsze Chevy Camaro wszech czasów?

Wybór najlepszego Camaro wszech czasów jest dość trudny, ale wydaje się, że Camaro ZL1 z 1969 roku jest najlepszym Camaro spośród nich wszystkich. Dzięki oszałamiającemu designowi, długiemu dziedzictwu i potężnemu silnikowi L88 427 big block, Camaro z 1969 roku króluje jako niekwestionowany mistrz Camaro.

Ta wersja Camaro oferowała moc 430 KM, co w 1969 roku było ogromną liczbą. Oprócz giętkiej konstrukcji, wersja ta była również limitowana do zaledwie 69 sztuk, co czyniło Camaro z rocznika 69 niezwykle cennym samochodem.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z