Jakim samochodem jeździł Columbo

Colombo to amerykański dramatyczny serial telewizyjny o ekscentrycznym detektywie wydziału zabójstw LAPD o imieniu Columbo. Ten program telewizyjny jest bardzo chwalony za praktycznie wynalezienie odwróconej historii detektywistycznej, w której sprawca jest pokazany popełniając przestępstwo na początku odcinka, a reszta odcinka obraca się wokół Colombo rozgryzając to.

Colombo jest pracowity, oddany detektyw niebieski zabójstw znany z jego sprytnych metod i kilka niepowtarzalnych znaków towarowych Colombo, takich jak ”jeszcze tylko jedna rzecz” catchphrase, nieprzewidywalne i nieeleganckie zachowanie, i cygaro.

Wydaje się jednak, że beżowy płaszcz i równy neo-noir Peugoeut 403 to znaki firmowe, które nas najbardziej interesują. Legendarne hasło to najprawdopodobniej znak rozpoznawczy Colombo, ale Peugeot 403 jest z pewnością najciekawszy.

Peugeot 403 był pierwszym modelem Peugeot w historii, który przekroczył granicę „miliona sprzedanych egzemplarzy”. Produkcja modelu 403 rozpoczęła się w maju 1955 roku i trwała do października 1966 roku. W tym czasie 403 był oferowany jako sedan, kabriolet, kombi, a nawet pickup.

Dlaczego Colombo jeździł Peugeotem 403?

Colombo nie był twoim przeciętnym telewizyjnym detektywem, był inny. Nie przepadał za wymyślnymi i drogimi garniturami, samochodami, czy zegarkami. Nie był Bogiem wśród ludzi, był tylko człowiekiem, człowiekiem z niesamowicie dedukcyjnym mózgiem i dość zużytą fedorą.

Jako taki, Colombo nie jeździł czerwonym Ferrari ani wzmocnionym Pontiakiem, nie lubił też być w centrum uwagi. Był niezwykle skromny, a czasami nawet mylono go z przestępcą. Bez względu na wszystko, zawsze udawało mu się znaleźć właściwego winowajcę i zawsze był tego pewien.

  Najlepsze kabriolety dla wysokich kierowców

Peugeot 403 pasuje do Colombo jak ulał. Plotka głosi, że aktor wcielający się w postać Colombo (Peter Falk) osobiście wybrał 403 po tym, jak zobaczył go na parkingu studia. Jeśli przyjrzeć się bliżej beżowemu płaszczowi i noszonej fedorze, wydaje się, że Peugeot 403 idealnie pasuje do Colombo.

Colombo był dziwnie wyglądającym detektywem w dziwnie wyglądającym ubraniu, jeżdżącym dziwnie wyglądającym samochodem i o to właśnie chodziło. Stylistycznie Peugeot 403 jest więc jak najbardziej na miejscu. Odtworzenie kogoś takiego jak Colombo lub Peugeot 403 jest prawie niemożliwe i miejmy nadzieję, że nikt nie będzie próbował tego zrobić.

Peugoet 403 – The strangemobile

Mimo, że Peugeot 403 wyglądał świetnie jako policyjny samochód detektywistyczny, nie spełniał swojej roli. Dla kontekstu, 403 mógł się pochwalić prędkością maksymalną wynoszącą tylko około 80MPH lub mniej więcej. Osiągi 0-60mph były wręcz przygnębiające i wynosiły ponad 20 sekund. W dzisiejszych czasach te osiągi są jeszcze gorsze.

Jeszcze większym dziwactwem jest fakt, że Amerykanin jeździł Peugeotem, ponieważ Peugeot nie był marką powszechnie kojarzoną z USA w tamtych czasach, ponieważ francuskie samochody były produkowane dla Francuzów. Jako takie, były kompaktowe i paliwooszczędne, a to raczej podrzędne w porównaniu z ogromnym samochodem z silnikiem V8 z lat 60-tych.

Model 403 został zaprojektowany przez Pininfarinę, firmę odpowiedzialną za projektowanie jednych z najpiękniejszych samochodów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na ziemi. Pininfarina była znana głównie dzięki dziesięcioletniemu partnerstwu z Ferrari, które zakończyło się kilka lat temu.

  Co sprawia, że samochód zyskuje na wartości?

Model 403 był wyposażony w 4-cylindrowy silnik o pojemności 1290 cm3, który osiągał moc 65 KM i moment obrotowy 75 lb-ft. Takie wartości mocy były zniechęcające wtedy, i nadal są. Ten monstrualny silnik był połączony z 4-biegową manualną skrzynią synchroniczną napędzającą tylne koła.

Słynne samochody w serialach i filmach – co to oznacza dla samochodu?

Silny wizerunek marki to coś, co chce osiągnąć prawie każda marka. W 1969 roku niejaki Buzz Aldrin wylądował na powierzchni Księżyca, mając na sobie dość skromny zegarek Omega z chronometrem. Od tamtej pory zegarek Omega Speedmaster Moonwatch stał się jednym z najbardziej kultowych czasomierzy wszech czasów dzięki Buzzowi Aldrinowi.

W taki sam sposób, w jaki Speedmaster ukształtował markę zegarków Omega, Aston Martin DB5 Jamesa Bonda ukształtował dziedzictwo firmy Aston Martin. Ludzie kochają historię i niesamowite opowieści, a to właśnie one mogą nieść ze sobą znaczną część wartości marki i odbioru przez klientów.

Dla odrobiny kontekstu, Jaguar XKSS jest jednym z najbardziej kultowych samochodów kolekcjonerskich w istnieniu dzięki nikomu innemu niż Steve McQueen. Uważa się, że obecna wartość Steve McQueen’s XKSS jest około 25 $ mln, a to oznacza, że każdy inny podobny samochód Jaguar kosztuje tonę pieniędzy.

Samochody, zegarki, marki odzieżowe, motocykle, okulary przeciwsłoneczne, lub jakiekolwiek inne przedmioty konsumpcyjne lub stylistyczne są warte dużo więcej pieniędzy, jeśli są one przedstawione w popularnych programów telewizyjnych lub filmów. Ludzie kochają historie i dziedzictwo, ponieważ są one pełne emocji, a emocje sprzedają się z zyskiem, a także czynią cuda dla marki.

  Najlepsze samochody kompaktowe dla wysokich kierowców

Sekcja FAQ

Czy Peugeot 403 to dobry samochód?

Odpowiadanie na to pytanie jako fan Colombo jest dość jednostronne i nieobiektywne, na szczęście nigdy nie oglądałem Colombo. Peugeot 403 jest w zasadzie złym samochodem. Jest powolny, słaby, niepraktyczny i trudny w utrzymaniu.

Jednak Colombo nim jeździł, a to sprawia, że użyteczność i wyrafinowanie 403 nie ma znaczenia.

Jaki jest najsłynniejszy samochód filmowy wszech czasów?

Najsłynniejszym samochodem filmowym wszech czasów jest bez wątpienia Batmobil, a tuż za nim Aston Martin DB-5. Różnica między Batmobilem a każdym innym samochodem filmowym polega na tym, że Batmobil nie jest prawdziwym samochodem dopuszczonym do ruchu drogowego.

Jako taki, Batmobil nie może być kupiony w taki sam sposób jak DB5. Oznacza to, że wartość DB5 jest silnie związana z franczyzą Jamesa Bonda, a cała wartość Aston Martina jest również częściowo związana z Jamesem Bondem.

Jaki jest najwspanialszy model Peugeota wszech czasów?

Peugeot nie jest marką zwykle kojarzoną z wielkością, ale jest kilka modeli, które wywarły znaczący wpływ, a Peugeot 403 jest z pewnością jednym z nich. Peugeot 504 z lat 1968-1983 to prawdopodobnie najwspanialszy model Peugeota wszech czasów dzięki pięknemu silnikowi i świetnym właściwościom jezdnym.

Inne wyróżnienia należą się Peugeotowi 306 z 1993 roku, Peugeotowi 407 2.7 Coupe z 2005 roku i Peugeotowi 505 z 1979 roku.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z