Kto jest właścicielem Jaguara i gdzie jest Jaguar wykonane?

Jaguar produkuje jedne z najbardziej sportowych samochodów na świecie. I do tej pory jest to jeden z najlepszych producentów samochodów luksusowych i samochodów wydajności. Ale jaka jest historia Jaguara? Kto jest właścicielem firmy i gdzie są one wykonane?

Jaguar jest obecnie własnością Tata Motors, indyjskiego producenta samochodów znanego z produkcji luksusowych samochodów. Początkowo, Jaguar był własnością British Motor Holdings, a następnie British Leyland. Następnie został wykupiony przez Forda, a teraz jest własnością Tata. Podczas gdy samochody Jaguara są budowane na całym świecie, nadal ich główny zakład produkcyjny znajduje się w Birmingham w Anglii.

The story behind Jaguar’s ownership

The Jaguar origins

Na przestrzeni lat Jaguar był własnością i był zarządzany przez różne podmioty. Początkowo automaker znany był jako Swallow Sidecar Company, firma produkująca wózki boczne do motocykli. Została ona założona w Blackpool w Anglii w 1922 roku przez Williama Lyonsa i William Warmsleya.

W 1935 r. Swallow Side Company zmieniła nazwę na S.S. Cars Limited. W tym samym roku, SS Cars Limited, we współpracy z Standard Motor Co, wyprodukowała pierwszy zestaw samochodów noszących nazwę modelu-Jaguar. Były to modele SS Jaguar 2,5 litra Saloon, SS 100 i SS 90.

Luksusowe Jaguary stają się sławne

Samochody te szybko stały się sławne dzięki swoim eleganckim i oszałamiającym projektom. Jednak, aby lepiej przedstawić jakość produkowanych samochodów, nazwa została zmieniona z SS Cars na Jaguar Cars w 1945 roku. Od 1940 do 1960 roku, Jaguar zalał rynek niesamowitymi luksusowymi, sportowymi i wyścigowymi samochodami, piętnując je jako premierowych producentów samochodów. Należały do nich wyścigowe samochody sportowe typu C oraz XK120.

Aby powiększyć firmę i skalę produkcji, w 1966 roku, Jaguar połączył się z British Motor Corporation tworząc British Motor Holdings. Następnie w 1969 roku, BMH połączyło się z Leyland Motor Corporation i stało się British Leyland. Jednak trudności finansowe wkrótce uderzyły w British Leyland. Z tego powodu, Jaguar w 1984 roku wyłamał się i stał się ponownie niezależną firmą.

  Czy felgi Mercedes pasują do Jaguar

Wykupiony przez zagranicznych producentów samochodów

W 1999 roku Ford Motors, chcąc zbudować luksusową markę, aby rozwinąć swoją i tak już borykającą się z problemami markę Lincoln, kupił Jaguar Motors. Dzięki temu Jaguar stał się częścią czołowej grupy motoryzacyjnej Forda wraz z Astonem Martinem, Volvo Cars i Land Roverem.

Jednak nie był to dobry ruch dla Forda, ponieważ Jaguar nie przynosił żadnych zysków pod kierownictwem Forda. Z tego powodu, Ford sprzedał Jaguara wraz z Land Rover do indyjskiego producenta samochodów Tata Motors w 2008 roku.

W 2013 roku Tata Motors połączył Jaguara i Land Rovera, aby urodzić nazwę Jaguar Land Rover Limited, prywatny współpracownik z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Jaguar wzywa do działania

Pod zarządem Tata’s, Jaguar był bardziej samowystarczalny niż to było pod Fordem. Zmienił większość swoich projektów pojazdów i technologii. Dowodem tej zmiany jest I-pace SUV, pierwszy elektryczny Jaguar.

Co ciekawe, Jaguar produkuje jedne z najlepszych SUV-ów, luksusowych i sportowych samochodów dzisiaj. Pojazdy Jaguara dorównują, a nawet przewyższają niektórych swoich konkurentów, takich jak Mercedes, BMW i Audi pod względem luksusu, technologii i wydajności.

Patrząc w przyszłość, Tata ogłosił, że do 2025 roku, wszystkie Jaguary będą w pełni elektryczne. To całkiem niezłe przejście od ich początków z bocznym wózkiem.

Gdzie produkowane są Jaguary?

Jaguar Land Rover ma swoją główną siedzibę w Coventry w Anglii, a jego główny zakład produkcyjny znajduje się w Birmingham w Anglii. Jednakże, Jaguar rozprzestrzenił się globalnie i obecnie posiada zakłady produkcyjne w różnych krajach, w tym w Chinach, Austrii i Indiach. Każdy z tych krajów ma określony model Jaguara, który produkują.
Fabryka w Birmingham, Anglia, produkuje Jaguar XE, XF i F-type.
Fabryka w Solihull, Anglia, produkuje Jaguar F-pace.
Wolverhampton, Anglia są producentami montażu silników dla Land Rovera i Jaguara.
W Graz, Austria, E-pace i I-pace są produkowane w ramach współpracy z Magna Steyr.
● Changshu, Chiny, produkuje Jaguar XE, XF, i E-pace, wraz z montażem silnika.
Pune, Indie montuje Jaguara XF przy użyciu kompletnych zestawów knockdown. Knockdown kits to zbiory różnych komponentów budowanych w jednym regionie, a następnie przenoszonych do innego obszaru w celu montażu końcowego.
Warto zauważyć, że zanim Ford sprzedał Jaguara firmie Tata, Ford produkował również niektóre Jaguary w USA. Nie bądź więc zaskoczony, gdy zobaczysz Jaguara wyprodukowanego w USA.

  Jaguar XJR575 Niezawodność

Samochody, które umieściły Jaguara na kartach historii

Od momentu powstania Jaguara, brytyjscy producenci samochodów wprowadzili na rynek wiele samochodów. Większość z nich stała się sukcesem, pomagając Jaguarowi w ich reputacji jako producentów luksusowych samochodów premium. Mają SUV-y, samochody wyścigowe i samochody sportowe. Niektóre słynne modele obejmują:
● SS Jaguar Saloon. Był to pierwszy samochód wykonany, który używany Jaguar jako nazwa modelu.

Jaguar XK120 z 1948 roku. Piękny, klasyczny samochód sportowy był najszybszy w tym czasie, działa z maksymalną prędkością 120mph.

● 1951 Jaguar Type-C. To był używany do zastąpienia XK120 z dużo lżejszej konstrukcji i bardziej sportowy wygląd. Wyłonił się jako zwycięzca wyścigów „24 godziny Le Mans” w 1951 i 1953 roku, a także Remix Grand Prix w 1952 roku. Jest to pierwszy samochód, w którym zastosowano hamulce tarczowe i który wygrał wyścig.

● 1954 Jaguar D-Type. Jest to pierwszy samochód sportowy, który wygrał wyścig „24 godziny Le Mans” kilka lat z rzędu: 1955, 1956 i 1957.

● 1961 Jaguar E-Type. Większość ludzi uważała go za najpiękniejszy samochód, jaki kiedykolwiek powstał.

Jaguar XJ220. Produkowany w latach 1992-1994, XJ220 był najszybszym samochodem produkcyjnym do czasu wprowadzenia Mclarena F1. Jego prędkość maksymalna wynosi 212,4 mph.

● Jaguar F-Type SVR. Jego wykwintny design jest wspomnieniem wczesnych Jaguarów.

FAQs

Czy Tata Motors jest całkowitym właścicielem Jaguara?

Tak, Jaguar jest w całości własnością Tata Motors. W 2008 roku Tata kupiła Jaguara wraz z Land Roverem od Forda za 2,3 miliarda dolarów. Od tego czasu stał na własną rękę, ustanawiając zarówno jako Jaguar Range Over w styczniu 2013 roku, z siedzibą w Anglii.

  Jaguar XK Niezawodność

Historia własności Jaguara: British Motor Holdings posiadał Jaguara od 1966 do 1968 roku. Następnie był własnością British Leyland od 1968 do 1984 roku. To było pod własnością Ford Motors od 1999 do 2008 roku. W 2008 roku Ford sprzedał go firmie Tata Motors, obecnym właścicielom.

Czy Jaguar jest firmą indyjską?

Jaguar nie jest indyjską firmą. Podczas gdy indyjski producent samochodów, Tata Motors, jest obecnie właścicielem Jaguara, firma ta narodziła się w Anglii. Do dziś jego siedziba znajduje się w Anglii. Ponadto, wiele Jaguarów na dzisiejszym rynku zostało zaprojektowanych i wyprodukowanych w Anglii.

Kto produkuje silniki do Jaguara?

Początkowo silniki Jaguara były produkowane przez Ford Motors. Silniki V8 i V6, benzynowe i wysokoprężne pochodziły od Forda. Niektóre z nich, jak AJ-V6 i 60 V6, zostały zaprojektowane przez Forda i zmodyfikowane przez Jaguara. Jednakże, Jaguar Land Rover podjął kroki w celu produkcji własnych silników.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z