Które Audi ma silnik V12?

Silnik V12 to Święty Graal wśród silników samochodów wyczynowych, ponieważ wszystkie największe supersamochody wszech czasów wykorzystują V12 jako swoje bijące serce. Jednak silnik V12 jest nie tylko lepszy, jeśli chodzi o osiągi, ale jest również uważany za najbardziej płynny. Dlatego też najbardziej komfortowe samochody na świecie, takie jak Rolls Royce Phantom, również wykorzystują V12.

Tylko w dwóch modelach Audi zastosowano silnik V12, w Audi Q7 i Audi A8. Jednak A8 używa silnika W12, który jest podobny do klasycznego V12, ale nie do końca taki sam. Z drugiej strony, last-gen Audi Q7 jest również dostępny z turbodiesel 6.0L V12 TDI, który jest jednym z najdziwniejszych, a jednocześnie najbardziej niedorzeczne silniki kiedykolwiek zamontowane na Audi.

Jak wspomniano, silniki V12 są również powszechnie spotykane w supersamochodach i samochodach sportowych, ale supersamochód Audi R8 używa albo 4,2L V8 lub 5,2L V10. Oznacza to, że jedyne dwa 12-cylindrowe Audi to Q7 6.0L V12 i flagowy sedan Audi A8 W12.

Te dwa silniki są z natury różne, ponieważ ten znaleziony w Q7 jest jednorożcem i żaden inny seryjnie produkowany samochód nigdy go nie używał. Z drugiej strony, W12 znaleziony w A8 jest również dostępny w kilku sedanach i coupe Bentleya.

Audi A8 W12 – Range-topping flagowego sedana Audi

Jak już wcześniej wspomniano, W12 w Audi A8 nie jest prawdziwym 12-cylindrowym silnikiem w konfiguracji V, ponieważ wykorzystuje dwa silniki V6 uwięzione razem. Jest to również dość unikalny sposób, w jaki VAG udało się opracować gładką i liniową jednostkę napędową dla najlepszych luksusowych samochodów, które oferują.

W12 w obecnej generacji A8 oferuje 585 KM i 626 lb-ft momentu obrotowego. Ten układ napędowy W12 jest oceniany na 6.0L i jest używany tylko dla komfortu i gładkości. Jak wspomniano na początku, 12-cylindrowe silniki są niewiarygodnie gładkie i dlatego właśnie znajdują się w luksusowych samochodach z najwyższej półki.

  Audi Q8 Niezawodność

BMW 760 to flagowy sedan BMW, który również wykorzystuje V12 i jest to ta sama historia, co z Mercedesem S680. Silnik W12 z modelu A8 jest również dostępny w Bentleyu Continental i 4-drzwiowym modelu Flying Spur.

Ostatnia generacja Bentleya Benteyga również korzystała z W12, ale W12 zostało zezłomowane, ponieważ nie przeszło przepisów dotyczących emisji spalin na rynku UE.

Audi Q7 V12 TDI – Szalony SUV Audi

Audi to niemiecki luksusowy sedan powszechnie znany z tworzenia luksusowych, ale konserwatywnych i potencjalnie nawet uspokajających samochodów. Audi nigdy nie było marką, która skupiała się na tworzeniu samochodów przykuwających uwagę, zawsze byli bardziej chętni na subtelny, technologicznie napędzany luksus z niewielkim zapachem wystawności.

Jednak pierwsza generacja Audi Q7 6.0 V12 TDI to zupełnie inna historia i jest to obecnie jedyny silnik wysokoprężny V12, jaki Audi kiedykolwiek oferowało. TDI V12 został opracowany do celów wyścigowych jako R10 Le Mans racer został zaprojektowany i zbudowany wokół silnika V12 TDI.

Audi później zdecydował, że to był dobry pomysł, aby zaoferować SUV rodziny Q7 z tym samym silnikiem, który nie jest coś, czego można się spodziewać Audi zrobić, ale jesteśmy oh tak zadowolony, że zrobili. 6.0L V12 oferuje 500 KM i jeszcze bardziej niedorzeczne 730lb-ft momentu obrotowego.

To była era, kiedy gospodarka światowa powoli brał nurkowania, co oznacza, że 6.0L V12 nie był dokładnie najlepszy silnik można iść na. Tak czy inaczej, cieszymy się, że Audi to zrobiło, ponieważ V12 TDI w Q7 jest jednym z najbardziej autentycznych silników wszech czasów.

  Audi A8 niezawodność

Istota silników 12-cylindrowych – Dlaczego one istnieją?

Z dzisiejszej perspektywy, silnik V12 jest niepotrzebny i przesadnie duży, co rodzi pytanie, dlaczego ktoś pomyślał, że silnik dwa razy większy i dwa razy cięższy od i tak już dużego silnika 6-cylindrowego jest dobrym pomysłem na cokolwiek.

Po tym wszystkim, większość supersamochodów zawsze koncentruje się na byciu tak lekkim, jak to tylko możliwe, a wciskanie gargantuicznego V12 jest oczywiście krokiem w złym kierunku. Jednak V12 to flagowa konfiguracja silnika i tylko najlepsze samochody kiedykolwiek używały V12, co nie musi oznaczać, że te samochody mogą być postrzegane z bardziej zwyczajnej perspektywy.

Te samochody są stworzone, aby wyróżniać się w pewnych obszarach, w których mniejszy silnik 6- lub 8-cylindrowy po prostu nie może. Niemal niemożliwe jest wyobrażenie sobie Lamborghini bez V12 lub Rolls Royce’a bez V12.
V12 to nie tylko deklaracja, ale również najbardziej płynny silnik, jaki można kupić. Co więcej, V12 brzmi wspaniale, zwłaszcza w modelach Ferrari i Lamborghini. Można śmiało powiedzieć, że taki dźwięk i emocje nie mogą być po prostu dopasowane przez mniejsze silniki.

FAQ Section

Czy Audi W12 A8 to dobry silnik?

Silnik W12 jest tak samo rzadki jak turbodoładowany V12, a poza A8 i kilkoma Bentleyami, żaden inny samochód nie korzysta z podobnego silnika. Bugatti zaprojektowało silnik W16, który można znaleźć zarówno w Veyronie jak i Chironie w podobny sposób, łącząc dwa V8 zamiast dwóch V6, jak to ma miejsce w przypadku W12.

  Jaki jest najlepszy samochód z silnikiem Diesla produkowany przez Audi?

Jest to cecha VW, ponieważ żadna inna firma samochodowa nie robi czegoś podobnego. Podsumowując, W12 znaleziony w A8 jest rzeczywiście dobry silnik do swoich celów. Jest cichy, wyrafinowany i gładki, co stanowi trzy główne cechy prawdziwego 12-cylindrowego silnika na poziomie limuzyny.

Czy V12 TDI w Q7 to dobry silnik?

V12 TDI w Q7 jest świetnym silnikiem, ale nie z powodów, których można by się spodziewać. Silnik ten nigdy nie był przeznaczony do codziennego użytku, ponieważ jest to prawdziwy silnik wyścigowy. Oznacza to, że wymaga drogiej konserwacji regularne Audi Q7 właściciel nie jest skłonny zapłacić.

6.0L V12 TDI Q7 to samochód, o którym wszyscy marzą, ale jednocześnie nikt z nas nie jest na tyle odważny, aby to zrobić.

Czy silniki V12 wychodzą z produkcji?

Silniki V12 powoli stają się rzadkością, a wielu producentów samochodów odchodzi od silników o dużej pojemności w ogóle, zwłaszcza V12 i V10. Jest jeszcze niejasne, czy kiedykolwiek będziemy świadkami zupełnie nowego V12 w segmencie samochodów luksusowych, ale V12 jest koniecznością dla wielu z tych samochodów, więc nie możemy powiedzieć na pewno.

Z drugiej strony, nowy EQS Mercedesa pokazał, że elektryczny układ napędowy może być o wiele bardziej płynny niż nawet najbardziej płynne V12, co wskazuje, że najbardziej luksusowe samochody z przyszłości będą prawdopodobnie elektryczne.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z