Które fotele samochodowe są lepsze skórzane czy materiałowe?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od osobistych preferencji. Podczas gdy skóra zawsze była znana jako opcja „statusu”, regularnie spotykana w luksusowych samochodach z wyższej półki, siedzenia z tkaniny zawsze były nieco zbyt prowincjonalne i chłopskie dla ludzi, którzy posiadają samochody ze skórzanymi siedzeniami.

Z drugiej strony, istnieje wiele korzyści z siedzeń z tkaniny. Można śmiało powiedzieć, że jedno nie jest w 100% lepsze od drugiego i że wszystko zależy od jednostki. Oprócz skóry i tkaniny, obecnie dostępne są siedzenia wykonane ze sztucznej skóry lub innych materiałów przyjaznych zwierzętom.

Możesz również zdecydować się na siedzenia wykonane w całości z Alcantary, aby uzyskać bardziej sportowy wygląd. Niektóre marki, takie jak Porsche, stosują również specjalne tkaniny, takie jak Race-Tex, które są wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych z mikrofibry. Obecnie istnieje ogromny trend, w którym producenci samochodów wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu jako podstawę do produkcji pokrowców na siedzenia.

Bez względu na to, które z tych dwóch materiałów bardziej Ci się podobają, warto wiedzieć, że tkanina kosztuje mniej, jest łatwiejsza w utrzymaniu, ma lepsze właściwości termiczne i nie szkodzi zwierzętom. Jednak skóra wygląda lepiej, jest bardziej luksusowa, pomaga w odsprzedaży samochodu i jest mniej podatna na uczulenia.

Cena – częściowa skóra jest lepszą opcją cenową

Bez względu na to, co kupujesz, cena jest zmienną, której nie można ignorować. Skóra zawsze kosztuje więcej pieniędzy, bez względu na to, jak ją ująć. Zdecydowana większość samochodów jest obecnie standardowo wyposażona w siedzenia z tkaniny i istnieją różne poziomy skórzanej tapicerki wnętrza.

  Który samochód hybrydowy ma najwięcej koni mechanicznych?

Większość samochodów jest dostępna ze skórzanymi siedzeniami jako pakiet opcjonalny, a te mogą być czasami połączone z droższymi pakietami wyposażenia wnętrza. Nawet jeśli zaznaczysz taką opcję, nadal możesz otrzymać częściową skórzaną tapicerkę siedzeń.

Niektóre marki wymagają, aby zdecydować się na tzw. pakiet „full-leather”, jeśli chcesz cieszyć się siedzeniami całkowicie pokrytymi skórą. Takie pakiety zazwyczaj obejmują również drzwi, górną część deski rozdzielczej, podłokietniki, a czasem nawet skórzaną linię dachu.

Tkanina z drugiej strony jest standardową opcją, jako takie, nie ma potrzeby, aby ból żadnych więcej pieniędzy na wszystko. Niektórzy producenci, jak VW czy Audi, oferują nawet wiele różnych wariantów siedzeń z tkaniny, a niektóre z nich są opcjami dodatkowymi.

Wygląd i styl

Samochody to nie tylko narzędzia, one pokazują światu, że mamy określone zainteresowania, wyrażają nasz styl i sposób myślenia. W związku z tym ważne jest, jak samochód wygląda na zewnątrz i wewnątrz, zwłaszcza jeśli kosztuje dużo pieniędzy.

Jako takie, nie ma porównania tutaj, skórzane fotele wyglądają o wiele lepiej i są one zazwyczaj dostępne w wielu różnych kolorach, które nie mogą być replikowane na siedzeniach z tkaniny. Niektórzy producenci nie oferują nawet foteli z najwyższej półki, jeśli nie są one obite skórą.

Jako takie, skóra może być artystycznie manipulowane z ciekawych wzorów szycia i haftów, które nie są dostępne na siedzeniach tkaniny. Jeśli zdecydują się Państwo na najdroższy i najlepiej wyposażony poziom wyposażenia danego modelu, istnieje prawdopodobieństwo, że otrzymają Państwo skórzane siedzenia.

  Jaki jest najwygodniejszy samochód dla seniora?

Jednak nie wszystkie siedzenia z tkaniny są sobie równe. Niektóre samochody, takie jak VW Golf GTI, oferują specjalnie zaprojektowane i ozdobione siedzenia z tkaniny. Porsche jest również znane ze swoich wstawek z tkaniny Houndstooth, które są jednymi z najbardziej znanych designerskich opcji oferowanych przez Porsche.

Konserwacja i wartość odsprzedaży

Tkanina jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu niż skóra, ponieważ nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych ani regularnego czyszczenia. Skóra ma tendencję do blaknięcia, a nawet pękania, jeśli nie jest regularnie pielęgnowana, a fotele z tkaniny są zazwyczaj bardziej trwałą opcją.

Z drugiej strony, jeśli jesteś w potrzebie głębokiego czyszczenia, skórzane fotele są łatwiejsze, ponieważ zwykle nie wchłaniają tyle płynów, co fotele z tkaniny. To powiedziawszy, siedzenia z tkaniny są o wiele łatwiejsze do stałego plamienia.

Jeśli chodzi o wartość odsprzedaży, to naprawdę nie ma porównania, skórzane siedzenia są o wiele lepsze, ale tylko wtedy, gdy są w przyzwoitym stanie. Jasne, nigdy nie odzyskasz swoich pieniędzy, ponieważ rozszerzona opcja skórzana kosztuje bardzo dużo przy zakupie nowego samochodu, ale cała wartość nie przekłada się na rynek samochodów używanych.

Niemniej jednak, samochody wyposażone w dobrze utrzymane i klimatyzowane skórzane fotele z pewnością sprzedadzą się za więcej, a samo zainteresowanie skórzanymi fotelami również pomaga. Są jednak ludzie, którzy wolą tkaniny i są bardziej skłonni kupić samochód z materiałowymi siedzeniami, nie biorąc nawet pod uwagę skórzanych.

Sekcja FAQ

Czy faux skóra jest realną opcją?

Faux leather to materiał wyglądający jak skóra, który w rzeczywistości nie ma nic wspólnego ze skórą poza wyglądem. Faux leather może czasami wyglądać i czuć się jak prawdziwa skóra, ale może też czasami wyglądać i czuć się jak śmieć, wszystko zależy od tego, ile pieniędzy się w nią zainwestowało.

  Dlaczego samochody hybrydowe są złe?

Z biegiem lat postrzeganie sztucznej skóry powoli się zmienia, dzięki temu, że organizacje walczące z okrucieństwem wobec zwierząt są bardziej rozpoznawalne, a sama sztuczna skóra powoli staje się prawdziwym substytutem skóry.

Czy skóra jest dostępna we wszystkich samochodach?

Jeszcze kilka lat temu skóra była dostępna w niemal każdym samochodzie na rynku, który nie mieścił się w kategorii „najbardziej przystępnych cenowo”. Obecnie niektórzy producenci powoli odchodzą od skóry z powodu okrucieństwa wobec zwierząt i względów ekologicznych.

Tesla, jedna z najbardziej znanych marek samochodowych, nie oferuje w ogóle skóry z tych powodów, a siedzenia we wszystkich modelach Tesli są w rzeczywistości obite sztuczną skórą.

Jakie są różnice temperatur pomiędzy skórą a tkaniną?

Skóra i tkanina znacznie różnią się od siebie, jeśli chodzi o zatrzymywanie i pochłanianie temperatury. Skórzane fotele są znane z tego, że latem stają się niewiarygodnie gorące, do tego stopnia, że mogą nawet powodować pewne oparzenia i nieprzyjemne pocenie się.

Podczas zimy siedzenia skórzane są również znane z tego, że szybciej tracą ciepło w porównaniu do siedzeń skórzanych. Oznacza to, że nawet jeśli na zewnątrz jest słońce, skórzane siedzenia mogą być zimne w dotyku. Siedzenia z tkaniny nie są tak ekstremalne bez względu na porę roku, ponieważ pozostają stosunkowo spójne w dotyku.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z