Które Mercedesy mają MBUX?

Które Mercedesy mają MBUX?

MBUX czyli Mercedes Benz User Experience to nowoczesny system infotainment w samochodach marki Mercedes. System ten zadebiutował w podstawowej klasie A w 2018 roku, a od tego czasu jest oferowany z każdym nowym modelem Mercedesa.
To pierwszy raz, kiedy najnowocześniejsza technologia zaczęła się w klasie A, a nie w klasie S. Było to spowodowane głównie tym, że Mercedes chciał zadowolić młodszą bazę klientów entuzjastów technologii. MBUX jest powszechnie uważany za jeden z, jeśli nie najlepszy system infotainment oferowany obecnie w całej branży motoryzacyjnej.

MBUX: Więcej niż tylko system infotainment

System ten ma na celu całkowitą zmianę sposobu interakcji z samochodem i zawiera wiele funkcji rozrywkowych i bezpieczeństwa. Wiele współczesnych systemów informacyjno-rozrywkowych w samochodach nie posiada wystarczającej mocy obliczeniowej, a ponadto są one zazwyczaj powolne i mają wrażenie, że pochodzą z ostatniej generacji, ale MBUX oferuje wrażenia podobne do współczesnego smartfona.
W standardzie MBUX posiada wyświetlacz kierowcy i ekran centralny, oba o przekątnej 7 cali. Ta wersja systemu MBUX nie jest tak ekscytująca, jak ulepszona wersja, która jest dostarczana z pakietem Premium i oferuje dwa 10,25-calowe ekrany za szklanym panelem, który zapewnia infotainment nowej generacji.
System MBUX oferuje pięknie zaprojektowane czcionki i ostrą grafikę, które dają wrażenie klasy premium. MBUX, BMW’s iDrive oraz Audi’s MMI to trzy wiodące w branży systemy, jeśli chodzi o infotainment, a reszta przemysłu samochodowego pozostaje daleko w tyle.

Funkcjonalność MBUX

MBUX jest w stanie kontrolować prawie każdy aspekt samochodu. Możesz sterować zwykłą nawigacją, systemem audio i połączeniami. Możesz także sterować opcjami siedzeń, a w niektórych modelach Mercedesa z wyższej półki możesz także sterować fotelami masującymi.
Ponadto, można ustawić profile jazdy, oświetlenie otoczenia, interferencję systemów bezpieczeństwa i wiele innych.
Poprzednia generacja systemu Mercedes COMMAND posiadała pokrętło sterujące na konsoli centralnej, które umożliwiało sterowanie systemem. MBUX nie posiada natomiast centralnego kółka sterującego i jest sterowany za pomocą przycisków dotykowych, gestów, przycisków na kierownicy oraz sterowania głosowego.
System potrafi również rozpoznawać często wybieraną muzykę, trasę i cel podróży, co ułatwia cieszenie się podróżą.

  Koszty utrzymania samochodu Mercedes vs Lexus

Sztuczna inteligencja MBUX

Jedną z najbardziej imponujących funkcji MBUX jest wirtualny asystent głosowy LINGUATRONIC z funkcją sztucznej inteligencji. System ten aktywuje się przez wypowiedzenie słowa „Hej Mercedes” i umożliwia sterowanie wieloma różnymi aspektami systemu inforozrywki za pomocą codziennych zwrotów.
System ten jest również w stanie uczyć się w miarę upływu czasu i z pewnością będzie się poprawiał wraz z kolejnymi wersjami. Obecny system działa za pośrednictwem chmury i jest nieco podobny do Siri lub asystenta Google. System MBUX wymaga połączenia z siecią komórkową i może pomóc Ci zdecydować, do której restauracji się udać lub jaką trasę wybrać.
Powinieneś sprawdzić w instrukcji obsługi wszystkie funkcje, jakie oferuje system, abyś mógł je w pełni wykorzystać. System MBUX zawsze nasłuchuje, z lub bez połączenia z siecią, a Ty możesz sterować oświetleniem otoczenia, pozycjami siedzeń, klimatyzacją, masażem, ogrzewaniem siedzeń i opcjami wentylacji.

MBUX Augmented Reality

MBUX AR to również jedna z imponujących funkcji nowego systemu MBUX. MBUX AR umożliwia wyraźne wyświetlanie wskazówek na wyświetlaczu head-up i w kokpicie kierowcy, co uniemożliwia wykonanie błędnego skrętu.
System ten zapewnia wyraźne i jednoznaczne wskazówki, które sprawiają wrażenie niesamowicie kosmicznych. System nawigacyjny MBUX jest równie zaawansowany, jak cała reszta systemu. Jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z Apple Car Play lub Android Auto, na niektórych rynkach system umożliwia również bezprzewodową obsługę CarPlay.

MBUX FAQ

Który jest lepszy, Mercedes MBUX, Audi MMI, czy BMW iDrive?

Wszystkie te trzy systemy są niesamowite, ponieważ oferują porównywalne funkcje, a wybór któregokolwiek z nich jest wystarczająco dobry. Istnieją jednak pewne różnice. Mimo, że wszystkie trzy systemy oferują asystentów głosowych AI, ten w Mercedesie jest najbardziej zaawansowany.
Jeśli chodzi o sterowanie gestami, BMW oferuje najwięcej funkcji sterowania gestami. Wygląd tych trzech systemów różni się dość znacznie. Kokpit kierowcy BMW nie jest tak konfigurowalny jak dwa pozostałe i czasami może wydawać się nieco ciemny.
Audi Virtual Cockpit to najlepszy system wskaźników dla kierowców z całej trójki, ale centralny ekran może wydawać się nieco podstawowy w porównaniu do MBUX. Audi i Mercedes wydają się lepszym wyborem niż BMW, ale nie o wiele.

  Jakie modele Mercedesa mają oświetlenie ambientowe?

Czy warto doposażyć się w system MBUX Premium?

W skrócie, tak, warto. Podstawowy system MBUX wygląda źle, oferuje grube ramki i ograniczoną funkcjonalność. Pełnowartościowy system MBUX jest częścią pakietu Premium, a pakiet Premium jest ogólnie uważany za „konieczność”, jeśli chodzi o nabywców samochodów używanych.
Podstawowy system jest po prostu zbyt prosty dla współczesnego Mercedesa, więc jest wysoce zalecane, aby uaktualnić system do pełnego doświadczenia MBUX. Oferuje on znacznie więcej funkcji i jest o wiele przyjemniejszy dla oka.

Czy MBUX w wersji AMG oferuje jakieś dodatkowe funkcje?

Wersje AMG zwykłych samochodów Mercedesa oferują zazwyczaj „więcej wszystkiego” i tak też jest w przypadku MBUX. MBUX we współczesnych wersjach AMG oferuje pewne specyficzne, zorientowane na osiągi wskaźniki i informacje. MBUX w wersji AMG ma także sportowy wygląd i posiada shift-light, który ułatwia zmianę biegów.

Ile kosztuje pełny system MBUX?

Jak wspomniano wcześniej, jeśli chcą Państwo mieć w swojej Klasie A pełny system MBUX, muszą Państwo zdecydować się na pakiet Premium, który kosztuje 2 950 dolarów. Należy również pamiętać, że samochodowy hotspot Wi-Fi obejmuje 1 GB na okres próbny. Po tym trzeba zapłacić 35 dolarów za 4GB miesięcznie lub 70 dolarów za 10GB i 200 dolarów za 20GB rocznie.
Współczesne plany wykorzystania danych z telefonu komórkowego są najlepszym wyborem, ponieważ są one zazwyczaj tańsze, a samochód jest w stanie połączyć się z zewnętrznym hotspotem Wi-Fi w dowolnym momencie.

  Które Mercedesy posiadają pakiet off-road

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z