Które Mercedesy mają napęd na 4 koła?

Mercedes-Benz oferuje samochody z różnymi układami napędowymi. Niektóre z nich posiadają systemy RWD, FWD, AWD i 4WD. Które modele Mercedesa mają jednak napęd na 4 koła?

Modele Mercedes-Benz z napędem na cztery koła to Klasa CLA, Klasa C, Klasa E, Klasa S, Klasa CLS, Klasa GLA, Klasa GLC, Klasa GLE i Klasa GLS. Wszystkie te samochody doskonale sprawdzają się w każdym terenie. Należy jednak pamiętać, że modele Mercedesa z napędem na 4 koła kosztują nieco więcej niż te z napędem AWD, RWD lub FWD.

Jak działa system napędu na cztery koła Mercedes 4Matic?

System 4Matic 4WD działa w prosty sposób. Zanim przejdziemy do tego, jak działa system 4WD, koniecznie trzeba wymienić niektóre elementy tego systemu: Elektroniczny system trakcji na 4 koła, 7-biegowa automatyczna skrzynia biegów oraz układ zmiany masy. Oto jak działa system 4WD:

  • 4-Wheel Electronic Traction System – Wysyła moc do kół. Ponadto, można uniknąć poślizgu, ponieważ każde koło trzyma się samo. W połączeniu z systemem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania, system 4WD pozwala uniknąć poślizgu w złych warunkach pogodowych i pomaga w uruchomieniu hamulców w kole, które wpadło w poślizg.
  • 7-biegowa automatyczna skrzynia biegów – przekazuje moc na przednią i tylną oś, a w połączeniu z elektronicznym układem hamulcowym na 4 koła pomaga kontrolować moment obrotowy każdego koła.
  • Przenoszenie ciężaru – po uruchomieniu hamulców ciężar przenoszony jest na przednie koła, co pozwala zatrzymać samochód z dużą łatwością.

Czy Mercedes-Benz G-Class to samochód z napędem na 4 koła czy AWD?

Mercedes-Benz G-Wagon, zbudowany do celów wojskowych, jest jednym z najmocniejszych terenowych SUV-ów na rynku. Jak można się spodziewać, G-Wagon jest wyposażony w napęd na cztery koła. Oznacza to, że posiada elektroniczną kontrolę trakcji na czterech kołach oraz blokady mechanizmów różnicowych.

  Koszty utrzymania samochodu Mercedes vs Lexus

W przeciwieństwie do innych samochodów z napędem na cztery koła, system w G-Wagon pozwala kierowcy na włączenie różnych kół poprzez naciśnięcie jednej z trzech blokad. Blokady mogą być uruchamiane elektronicznie za pomocą przełączników kołyskowych zamontowanych na desce rozdzielczej, które sterują mechanicznie obsługiwanymi tulejami każdego mechanizmu różnicowego.

Podsumowując, każda blokada mechanizmu różnicowego zapewnia dodatkowy margines trakcji w terenie. Wielu kierowców lubi korzystać z blokady środkowego mechanizmu różnicowego. Jeśli jednak trakcja staje się słaba, próbują oni zastosować blokadę tylnego mechanizmu różnicowego. W końcu, gdy sprawy wymykają się spod kontroli, włącza się blokadę przedniego mechanizmu różnicowego.

Czy napęd 4WD to to samo co AWD?

Mimo że te dwa systemy napędowe są podobne, nie są takie same. Oba systemy napędowe dostarczają moc do wszystkich czterech kół. Jednak większość systemów napędu na wszystkie koła ogranicza napęd tylko do jednego zestawu kół i włącza pozostałe koła tylko wtedy, gdy zauważy brak trakcji lub poślizg, albo ze względów wydajności lub osiągów.

Przeciwnie, napęd na cztery koła jest wykorzystywany jako opis samochodów, które są bardziej odpowiednie do użytku w terenie. Oznacza to, że 4WD jest bardziej wydajny niż AWD. Jednakże, nie może być stosowany na drogach utwardzonych, jak AWD systemu, ponieważ może to mieć wpływ na to. Niezależnie od tego, system ten jest najlepszy dla wyjątkowo błotnistych lub śliskich powierzchni.

Jeśli szukasz najlepszego układu napędowego dla pojazdu poruszającego się po drogach, system AWD jest najlepszy. Ale jeśli szukasz najlepszego układu napędowego do jazdy terenowej, najlepszy będzie układ 4WD. A jeśli nawierzchnia jest wyjątkowo śliska, pokochasz system 4WD.

  Jak ustalić, jaki model Mercedesa posiadam?

Jakie są zalety posiadania systemu napędu na cztery koła?

Największą zaletą systemu napędu na cztery koła jest to, że zapewnia on najlepszą trakcję podczas jazdy w terenie. Ponadto, zapewnia on doskonałe prowadzenie w trudnych warunkach, ale nie na drogach utwardzonych. W przeciwieństwie do systemu AWD, system 4WD można wyłączyć, aby zmniejszyć zużycie paliwa.

FAQ

### Jak nazywa się Mercedes 4X4?
Linia pojazdów 4X4 Mercedesa określana jest jako 4Matic. Jeśli więc zobaczysz nazwę 4Matic z tyłu dowolnego Mercedesa, jest to znak, że posiada on system napędu na cztery koła. Poza tym oznacza to również, że zamiast silnika, który przekazuje moc na przednie lub tylne koła, przekazuje on moc na wszystkie cztery koła.

Skąd mam wiedzieć, czy mój Mercedes ma napęd 4Matic?

Po pierwsze i najważniejsze, 4Matic to nazwa, którą Mercedes nadaje swoim samochodom wyposażonym w napęd na cztery koła. Wiedza o tym, z jakim systemem wyposażony jest Państwa Benz, jest bardzo ważna, ponieważ pomaga w nabyciu odpowiednich części do Państwa samochodu. Nie można zastąpić części samochodowej, która jest przeznaczona dla systemu RWD lub AWD.

Identyfikacja, czy Twój samochód jest wyposażony w system 4WD jest proste. Wystarczy spojrzeć na tył pojazdu w poszukiwaniu etykiety z napisem „4Matic”. Jeśli nie widzą Państwo oznaczenia 4Matic, oznacza to, że Państwa samochód nie jest wyposażony w 4Matic.

Czy 4Matic dobrze radzi sobie na śniegu?

Tak, system napędu na cztery koła Mercedes 4Matic sprawdza się na śniegu i innych trudnych nawierzchniach. Dzięki systemowi 4Matic 4WD, który maksymalizuje trakcję poprzez wykorzystanie wszystkich czterech kół. Co więcej, ten system napędowy szybko reaguje i dostosowuje samochód do każdej nawierzchni.

  Czy Mercedes może przejechać przez myjnię samochodową?

Jeśli więc mieszkają Państwo w zaśnieżonych lub oblodzonych okolicach, posiadanie Mercedesa z napędem na cztery koła jest zaletą. System ten poprawia trakcję i prowadzenie samochodu na zaśnieżonych obszarach, co jest bardzo istotne, ponieważ drogi w takich miejscach są bardzo śliskie. Systemy AWD są również dobre na śniegu, ale gdy nawierzchnia jest wyjątkowo śliska, posiadanie systemu 4WD jest jeszcze lepsze.

Jakie są niektóre z zalet systemu AWD?

Największą zaletą systemu napędu na wszystkie koła jest jego wyjątkowa trakcja. Dzieje się tak dlatego, że moc jest przekazywana na każde koło niezależnie; dzięki temu samochód będzie kontynuował jazdę nawet wtedy, gdy jedno lub dwa koła stracą przyczepność z powodu śliskiej nawierzchni.

Kolejną zaletą systemu AWD są lepsze osiągi i prowadzenie. W przeciwieństwie do samochodów z systemem RWD lub FWD, samochody z systemem AWD oferują lepszą trakcję, która pomaga samochodom osiągać szybsze przyspieszenia na suchych nawierzchniach.

Dodatkowo, system AWD oferuje lepsze rozłożenie masy. W rezultacie prowadzenie samochodu jest łatwiejsze i bezpieczniejsze niż w przypadku innych systemów napędowych. Poza tym, system ten pozwala kierowcom na jazdę w każdym terenie, w tym po lodzie, śniegu i błotnistych nawierzchniach, bez większych problemów.

Podsumowanie

Większość najnowszych modeli Mercedesa wyposażonych jest w system AWD. Jest jednak kilka modeli, które wyposażone są w system 4WD, a należą do nich Klasy CLA, Klasy C, Klasy E, Klasy S, Klasy CLS, Klasy GLA, Klasy GLC, Klasy GLE i Klasy GLS. Jeśli zamierzasz wybrać się w teren, posiadanie jednego z tych samochodów zapewni Ci płynną i komfortową jazdę.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z