Które modele Mercedesa są coupe?

Które modele Mercedesa są coupe?

Pierwotnie coupé lub coupe było samochodem osobowym z pochyłą linią dachu i dwojgiem drzwi, ale obecnie coupe kojarzy się głównie z pochyłą linią dachu, a niekoniecznie z drzwiami. Mercedes, BMW, Audi i wielu innych producentów zaczęło sprzedawać 4-drzwiowe samochody jako coupe, nawet SUV-y.
Linia Mercedes Benz Coupe składa się z CLA Coupe, C-klasa Coupe, E-klasa Coupe, CLS Coupe i wycofanej S-klasy Coupe. Linia SUV-ów coupe składa się z wariantów coupe modeli GLC i GLE. Ponadto, 2-drzwiowy AMG GT i 4-drzwiowy AMG GT to sportowe coupe.

Tradycyjne coupe Mercedesa

W tradycyjnej linii coupe Mercedesa, podstawowym coupe jest klasa C Coupe. Początkowo klasa C była oferowana w wariantach sedan lub kombi. Jednak w 2000 roku Mercedes zadebiutował wersją C-klasa Sport Coupe, która została przemianowana na CLC aż do 2011 roku, kiedy to Mercedes zaczął używać oznaczenia C-klasa Coupe.
Obecna klasa C Coupe zaczyna się od C300 za około 50 tys. dolarów, a top-of-the-line coupe klasy C to C 63 S AMG, który zaczyna się od około 80 tys. dolarów. Następny w kolejce jest średniej wielkości E klasa Coupe, który został wprowadzony w 1996 roku, a wkrótce potem stał się jednym z najbardziej popularnych Mercedes Coupes kiedykolwiek zbudowany.
Obecna klasa E Coupe zaczyna się od modelu E450 Coupe za około 65 tys. dolarów. Top-of-the-line E klasa Coupe jest E450 4-Matic, który kosztuje około $ 68k. Warto wspomnieć, że Mercedes oferuje tylko wariant E63 AMG dla sedana lub wariantu kombi, a nie coupe.
Topowym coupe Mercedesa była kiedyś klasa S coupe, która została wycofana z produkcji w 2021 roku z ceną wywoławczą 141 tys. dolarów za S 560 4-Matic i około 173 tys. dolarów za S63 AMG Coupe. Niedawno Mercedes wypuścił nową klasę S (W223), ale wciąż nie wiadomo, czy Mercedes w ogóle planuje wypuścić wariant coupe.

  Najbardziej luksusowy SUV Mercedesa?

Mercedes SUV Coupes

W 2008 roku BMW wypuściło model X6 jako topowy sportowy SUV typu „coupe” i od tego czasu segment SUV-ów coupe odnotował niesamowity wzrost popularności. Mercedes szybko rozpoznał odwołanie X6 jest coraz i w 2015 roku Mercedes pociągnął pokrywę zupełnie nowego GLE Coupe i wielu innych producentów były wkrótce podążać.
Najmniejszy SUV Coupe oferowany przez Mercedesa to GLC Coupe, smuklejsza wersja GLC, która została wydana w 2019 roku. Zakres rozpoczyna się od GLC 300 4-Matic Coupe na około 51k dolarów. Najwyższy-trim wszystko śpiew wszystko taniec GLC Coupe jest GLC 63 AMG S Coupe, który kosztuje około 85k dolarów.
Następny w kolejce jest wspomniany wcześniej GLE Coupe. GLE Coupe został wprowadzony w 2015 roku i od tego czasu stał się dość popularnym SUV-em Mercedesa. To trochę jak mieszanka klasy E Coupe i zwykłego SUV-a GLE.
Zakres rozpoczyna się od GLE 450 w Europie, ale w USA entry-level jest GLE 53 AMG na około $76k. W obu przypadkach, topowym GLE Coupe jest GLE 63 AMG S Coupe, który kosztuje około 128 tys. dolarów ceny bazowej.

Sportowe coupe Mercedesa

Mercedes oferuje obecnie dwa różne style nadwozia coupe dla swojego segmentu samochodów sportowych, AMG GT 2 drzwi, i AMG GT 4 drzwi. Samochody te są głównie produktem działu AMG i skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu najwyższych osiągów wśród wszystkich modeli Mercedesa.
2-drzwiowy AMG GT zaczyna się od coupe GT za około 120 tys. dolarów i przechodzi całą drogę aż do poważnie drogiego AMG GT Black Series, który ma kosztować około 400 tys. dolarów. AMG GT to szczytowe osiągnięcie inżynierii samochodów sportowych Mercedesa, a także zbliżający się koniec jego żywotności.
4-drzwiowa wersja coupe AMG GT jest w pewnym sensie mieszanką CLS-a i wspomnianego AMG GT. 4-drzwiowe AMG GT Coupe zaczyna się od 4-drzwiowego AMG GT 43 Coupe w cenie około 90 tys. dolarów. Szczytem wersji 4-drzwiowej jest AMG GT 63 S 4-drzwiowe Coupe, które kosztuje aż 171 tys. dolarów ceny bazowej.

  Jaki jest najlepszy Mercedes do jazdy off-road?

When a coupe isn’t a coupe

Czy Mercedes myli się, nazywając 4-drzwiowy samochód lub SUV-a coupe?

Technicznie rzecz biorąc, Mercedes się myli. Ale podobnie jest z każdym innym producentem, który tak robi. Nazwa coupe, jak sama nazwa wskazuje, oznaczała 2-drzwiowy samochód z pochyłym dachem, ale obecnie jest to narzędzie marketingowe, które zwiększa atrakcyjność i sprawia, że oferta wydaje się bardziej zróżnicowana niż jest w rzeczywistości.
SUV nie jest coupe, ale jeśli działa korzystnie dla działu sprzedaży, a tak jest, to jest to coupe. Rzeczywistość, w której żyjemy jest przesiąknięta SUV-ami i dopiero zaczyna się rozkręcać, więc można się spodziewać, że w najbliższych latach na rynek trafią tony SUV-ów typu „coupe”.

Jaka jest różnica między CLS-em a 4-drzwiowym coupe AMG GT?

Na pierwszy rzut oka te dwa modele mają te same cechy, więc może się wydawać, że Mercedes stworzył dwa różne samochody do tego samego celu. I w pewnym stopniu jest to prawda, ale Mercedes stara się nie oferować CLS-a w wersji 63 AMG, ponieważ mogłoby to zakłócić sprzedaż 4-drzwiowego AMG GT 63.
CLS jest przedstawiany jako bardziej luksusowy samochód dla starszego mężczyzny, a 4-drzwiowy AMG GT jest przedstawiany jako bardziej ekscytujący samochód sportowy, bardziej zbliżony do 2-drzwiowego AMG GT niż do CLS.

Jaka jest przyszłość segmentu samochodów coupe?

Jak wspomniano wcześniej, żyjemy w rzeczywistości, w której rządzą SUV-y, a ta dopiero zaczyna się rozkręcać. Wielu producentów samochodów tworzy coraz więcej SUV-ów, a mniej popularne segmenty (jednym z nich jest segment coupe), są powoli wycofywane z produkcji.
Dobitnym tego dowodem jest niepewność co do premiery klasy S Coupe. Jak się wydaje w tej chwili, szanse na zobaczenie nowej klasy S Coupe są nikłe do zera. Tradycyjny segment Coupe Mercedesa, który niegdyś notował doskonałe i imponujące wyniki sprzedaży, wykazuje znaczące oznaki spadku popularności.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z