Które Volvo ma napęd na cztery koła?

Volvo produkuje obecnie model XC90 z napędem na wszystkie koła, który prowadzi się jak wiele pojazdów z napędem na cztery koła. Poza tym Volvo produkuje samochody ciężarowe i pojazdy wojskowe z napędem na 4 koła, w tym Volvo MX 4×4 Rigid.

Napęd na cztery koła (4WD) oznacza, że pojazd wykorzystuje do jazdy wszystkie cztery koła. XC90 jest elektronicznie sterowanym pojazdem z napędem AWD, który inteligentnie wykorzystuje wszystkie koła. Mimo, że technicznie rzecz biorąc jest to AWD, a nie 4WD, XC90 nadal radzi sobie w trudnym terenie i warunkach off-roadowych, podobnie jak wiele pojazdów z napędem 4WD.

Choć niektórzy określiliby XC90 jako samochód z napędem na 4 koła, samo Volvo nie nadaje mu takiego oznaczenia. Głównie dlatego, że producenci samochodów mają swoje własne podejście do konstrukcji układów. Jeśli jednak mówimy o czystym napędzie 4WD z blokowanym centralnym mechanizmem różnicowym lub skrzynią biegów, to Volvo oferuje Volvo MX 4×4 Rigid.

Inteligentny system AWD Volvo

Volvo zawsze było dobre, jeśli chodzi o produkcję swoich samochodów. Produkowane przez nich nadwozia są zawsze bezpieczniejsze i bardziej niezawodne niż inne. Platformy, z których korzystają, zapewniają lepsze wyważenie, ochronę przed wywróceniem się pojazdu i większą oszczędność paliwa. Ostatnio przestawili się na zawieszenie pneumatyczne, które zapewnia płynniejszą jazdę.

Napęd na cztery koła (AWD) w Volvo wykorzystuje technologię elektroniczną opracowaną przez Volvo. Układ przeniesienia napędu wykorzystuje komputer do wyboru koła, które w danym momencie potrzebuje najwięcej mocy. Układ AWD w Volvo zapewnia naprawdę dobrą trakcję na drodze i rozdziela moment obrotowy na wszystkie koła, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność na drodze.

Układ AWD w Volvo sprawdza zapotrzebowanie na moment obrotowy dla danego koła, a następnie rozdziela go zgodnie z potrzebami poszczególnych kół. Układ jest na tyle inteligentny, że w normalnych warunkach jazdy większość mocy trafia do kół przednich. Natomiast podczas postoju system zasila koła tylne, co przygotowuje je do maksymalnego przyspieszenia. HALDEX Traction tworzy układ AWD dla Volvo.

  Czy Volvo jest drogie w utrzymaniu?

Volvo XC90 może jeździć jak samochód z napędem 4×4

Volvo XC90 to SUV z napędem AWD, wyposażony w ośmiobiegową automatyczną skrzynię biegów wykonaną w technologii Aisin. Samochód dobrze radzi sobie na śniegu i w trudnych warunkach atmosferycznych, a także nadaje się do jazdy po mieście. Może być nawet używany do okazjonalnego, niewielkiego off-roadingu.

XC90 posiada również funkcję wspomagania ruszania pod górę, która pomaga w zjeździe ze wzniesień i pokonywaniu wzniesień. Mimo, że radzi sobie z niektórymi wzniesieniami i terenami, nie jest przeznaczony do ostrego off-roadu i wspinaczki górskiej.

W poprzedniej generacji, Volvo używało platformy P2 do budowy samochodu. Później platforma P2 została zastąpiona platformą SPA. Dzięki temu samochód zyskał lepszą przyczepność do drogi, co pozwala XC90 jeszcze lepiej radzić sobie na wzniesieniach i innych lekkich off-roadach. Samochód posiada pneumatyczne zawieszenie, które z pewnością zmniejsza szanse na dachowanie i poprawia możliwości off-roadowe.

XC90 ma duży prześwit, który zapewnia lepszą jazdę na nierównych drogach. Ma prześwit 9,2 cala (238 mm), który jest znacznie wyższy niż prześwit przeciętnego SUV-a 4×4 wynoszący od 6 do 8 cali. Dlatego też, patrząc na nadwozie i inne specyfikacje, XC90 może być używany tak samo, jak wiele pojazdów z napędem na cztery koła.

Ciężkie samochody ciężarowe Volvo z napędem 4WD i pojazdy wojskowe

Volvo wyprodukowało swój pierwszy samochód ciężarowy w 1928 roku, którym był LV series 1. Samochody ciężarowe produkowane przez Volvo to pojazdy z napędem na 4 koła, wyposażone we wszystkie mechanizmy różnicowe, skrzynie biegów i hamulce, które występują w samochodach z napędem na 4 koła. Firma została nawet sklasyfikowana jako drugi co do wielkości producent ciężkich samochodów ciężarowych na świecie.

  Czy Volvo jest bardziej niezawodne niż Audi?

Volvo produkuje samochody ciężarowe do transportu i do zastosowań wojskowych. Pojazdy wojskowe są produkowane pod nazwą Volvo Defense.

Podobnie jak wszystkie samochody Volvo, również samochody ciężarowe Volvo należą do najbezpieczniejszych na świecie. Funkcje bezpieczeństwa zapewniają bezpieczeństwo kierowcy oraz innym pojazdom na drodze. Niektóre z nich to m.in:

 • System ostrzegania kierowcy (Driver Alert Support)
 • Rozciągliwe hamulce
 • Ostrzeganie przed kolizją z funkcją hamowania awaryjnego
 • Układ utrzymywania pasa ruchu

Linia samochodów ciężarowych Volvo 4×4

Volvo produkuje ciężkie pojazdy z napędem 4×4 dostępne na całym świecie, w tym w Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Produkuje nawet pojazdy, które są do 8×6. Ich 4×4 obejmują:

 • Volvo MX 4×4 Sztywny pojazd obronny
 • Volvo FL 4×4
  W przeszłości produkowali również inne pojazdy wojskowe 4×4, takie jak:
 • Volvo C303
 • Volvo L3314

Czy jest więcej 4WD w przyszłości Volvo?

Trudno zgadnąć, czy Volvo kiedykolwiek wyprodukuje pojazd z napędem na 4 koła w najbliższej przyszłości. Prawie wszystkie cechy 4WD posiada XC90, więc nie wydaje się to prawdopodobne w przypadku zwykłego pojazdu osobowego. Obecnie Volvo coraz bardziej koncentruje się na pojazdach elektrycznych.

Volvo produkuje ciężarówki z napędem 4×4 na innych rynkach, ale nie w USA. Szanse na wprowadzenie 4×4 w USA są niewielkie, ponieważ amerykańscy kierowcy preferują większe i cięższe ciężarówki, których na amerykańskim rynku jest mnóstwo.

FAQ

Jaka jest różnica między AWD a 4WD?

W pojazdach z napędem na 4 koła, samochody używają wszystkich swoich 4 kół do poruszania się. Daje to samochodowi niezwykle wysoką przyczepność i trakcję, co czyni go doskonałym do jazdy w terenie. Znane również jako samochody z napędem 4×4, pojazdy z napędem 4WD mogą nawet pchać pojazd na skalistych powierzchniach. Układ 4WD nie jest jednak zawsze włączony. Zazwyczaj jest on automatycznie wyłączany i można go włączyć za pomocą przycisku lub pociągając za dźwignię.

  Czy Volvo to niezawodne samochody używane?

AWD (All-wheel drive) również wykorzystuje wszystkie cztery koła do napędzania samochodu, ale system jest zawsze włączony. System samochodu rozdziela siłę napędową w zależności od potrzeb danego koła. Jest to naprawdę przydatne na śliskich drogach, gdzie system wysyła więcej mocy i momentu obrotowego w kierunku koła, które potrzebuje go najbardziej.

Tak więc, zarówno AWD jak i 4WD wykorzystują wszystkie cztery koła do napędzania samochodu. Główna różnica polega jednak na sposobie przekazywania mocy. W systemie 4WD system jest włączany przez kierowcę, natomiast w AWD system inteligentnie przekazuje moc. Systemy 4WD są przydatne w off-roadingu, natomiast AWD jest przydatny w mieście i na śliskich drogach.

Czy AWD jest lepsze niż 4WD?

Zarówno AWD, jak i 4WD mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju jazdy oczekuje kupujący. Zalety napędu AWD obejmują lepsze radzenie sobie ze śliskimi warunkami, lepszą przyczepność na drodze i lepsze osiągi na śniegu lub lodzie. Wady AWD to skomplikowany system, który powoduje, że samochód jest droższy, niższa wydajność paliwa niż w przypadku 2WD i krótka żywotność opon.

Napęd na 4 koła ma również swoje zalety, takie jak lepsza trakcja na skalistych nawierzchniach i najlepsze właściwości jezdne podczas jazdy terenowej. Wady 4WD to kosztowna konserwacja i niska wydajność paliwa.

Jakie są najlepsze SUV-y z napędem 4×4?

Istnieje kilka dobrych SUV-ów 4×4 dostępnych obecnie na rynku. Ostatnio ludzie po prostu lubią uczucie większego pojazdu i wrażenia z jazdy. Tak więc, producenci samochodów zdecydowali się również umieścić niektóre z najlepszych funkcji w SUV-ach. Niektóre z najlepszych 4×4 SUV obejmują:

 • 2021 Ford Bronco
 • Toyota Land Cruiser
 • 2020 Land Rover Discovery
 • 2020 Jeep Wrangler

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z