Które Volvo ma szyberdach?

Wszystkie modele Volvo oferują szyberdachy lub panoramiczne szyberdachy. Szyberdachy te są najwyższej jakości, a Volvo zapewnia, że bezpieczeństwo jest ich priorytetem numer jeden. Szyba jest bardzo twardym materiałem, a Volvo pracuje nad integralnością strukturalną, aby duży panoramiczny szyberdach nie przyczyniał się do przewrócenia samochodu.

Volvo oferuje możliwość dodania szyberdachu do wszystkich swoich modeli samochodów, a w wielu modelach, takich jak XC40 czy XC90, można nawet wybrać opcję z panoramicznym szyberdachem. Wysokiej jakości szyberdachy i panoramiczne szyberdachy zwiększają wrażenia z jazdy i wpuszczają więcej światła do wnętrza samochodu.

Szyberdachy w Volvo

Volvo oferuje prawdziwie luksusowe szyberdachy, a w wielu samochodach są też szyberdachy panoramiczne. Szyberdach może ogrzać samochód w chłodny dzień i wpuścić więcej światła słonecznego, gdy świeci słońce. Widok z szyberdachu również zapiera dech w piersiach.

Szyberdachy są obecne w prawie wszystkich modelach Volvo z wyjątkiem V60, ale V60 cross-country oferuje w zamian duży panoramiczny szyberdach. Funkcjonalność szyberdachów Volvo jest również bardzo prosta – wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby je otworzyć. W wyposażeniu znajduje się również osłona przeciwwiatrowa. Panoramiczny szyberdach podzielony jest na dwie szyby.

Modele Volvo z szyberdachem

Prawie wszystkie samochody Volvo są wyposażone w szyberdach jako opcjonalny dodatek. Niektóre samochody mają tylko opcję szyberdachu, podczas gdy większość modeli Volvo ma panoramiczny szyberdach, który jest o wiele lepszy niż mały szyberdach. Oto lista Volvosów nadchodzących z ich typem szyberdachu:

 • 2021 Volvo S60 – panoramiczny szyberdach
 • 2021 Volvo S90 – szyberdach
 • 2020 Volvo V60 Cross Country – panoramiczny szyberdach
 • 2020 Volvo V90 – panoramiczny szyberdach
 • 2021 Volvo XC40 – panoramiczny szyberdach
 • 2021 Volvo XC60 – panoramiczny szyberdach
 • 2021 Volvo XC90 – panoramiczny szyberdach
  Czy Volvo produkuje minivana?

Jak otworzyć szyberdach Volvo

Panoramiczny szyberdach Volvo składa się z dwóch części: jedna z nich może być otwierana pionowo, a druga jest stałym elementem szyby. Przednią część można otworzyć za pomocą elementu sterującego znajdującego się po wewnętrznej stronie dachu. Aby otworzyć przednią szybę, należy włączyć samochód.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że jeśli dach jest zamarznięty, nie należy otwierać szyberdachu.

Zalety szyberdachu

Panoramiczny szyberdach w Volvo ma wiele zalet:

 • Lepszy przepływ powietrza – Szyberdach zapewnia lepszą temperaturę dzięki przepływowi powietrza. Jeśli samochód jest ciepły, to powietrze z zewnątrz może go naturalnie ochłodzić.
 • Brak hałasu – jeśli otworzysz zwykłe okna podczas jazdy, może to być zbyt głośne, ale z panoramicznym szyberdachem nie ma hałasu.
 • Ucieczka awaryjna – w razie wypadku dach może służyć jako droga ewakuacyjna.
 • Promienie słoneczne – możesz poczuć ciepłe promienie słoneczne w mroźny zimowy dzień, aby zwiększyć wrażenia z jazdy.
 • Lepsza sieć – czasami zdarza się, że połączenie komórkowe wewnątrz samochodu jest słabe, więc otwarcie dachu może zapewnić lepsze połączenie bez hałasu, jak w przypadku otwierania okien.

Wady szyberdachu

Szyberdachy mają również pewne wady, w tym:

 • Sprawianie, że samochód jest zbyt gorący – nie jest to korzystne dla tych, którzy mieszkają w gorących warunkach pogodowych, ponieważ może to naprawdę rozgrzać samochód.
 • Większa waga – szyba panoramicznego szyberdachu jest naprawdę ciężka, co może zwiększyć wagę samochodu.
 • Mniejsza izolacja – może stać się problemem podczas jazdy w deszczu.
 • Kondensacja – w chłodne dni szyba może zbierać krople wody w wyniku kondensacji.
 • Problem z pękaniem – szyba może pęknąć, jeśli coś na nią spadnie.
  Czy samochody Volvo mają zdalny rozruch?

Szyberdachy 101

Szyberdach to duża otwarta przestrzeń lub okno na dachu samochodu. Ta otwarta przestrzeń jest pokryta szkłem, a następnie ruchomym panelem. Szyberdachy oferują światło słoneczne i świeże powietrze podczas jazdy samochodem. Stanowią one lepszą alternatywę dla samochodów typu cabrio, które są otwarte przez cały czas i są niebezpieczne ze względu na ich sztywność konstrukcyjną.

Czasami szyberdachy są również znane jako „moonroofy”. Dachów księżycowych nie można jednak zdjąć z samochodu. Można je odchylić lub przesunąć, aby umożliwić kierowcy lepszy kontakt z otoczeniem.

Szyberdachy i moonroofy wpuszczają do wnętrza świeże powietrze, co może być pomocne w wielu warunkach. Są jednak również pewne wady, takie jak usterki lub mniejsza integralność strukturalna.

Rodzaje szyberdachów

Istnieje wiele typów szyberdachów, które były używane w historii motoryzacji. Szyberdachy występują w różnych stylach i kształtach, np:

 • Szyberdach wyskakujący – w tym typie tylna szyba po prostu wyskakuje.
 • Szyberdach panoramiczny – duże szyby na dachu, które mogą być otwierane za pomocą elementów sterujących
 • Szyberdach wbudowany – panel porusza się, a szkło lub metal może wsunąć się z powrotem do wewnętrznej przestrzeni wewnątrz dachu samochodu, aby otworzyć całą przestrzeń.
 • Szyberdach montowany od góry – w tym typie szyba zewnętrzna po prostu przesuwa się do tyłu, ale pozostaje na górze pojazdu.

FAQ

Dlaczego szyberdachy są popularne?

Szyberdachy umożliwiają dostęp światła słonecznego i świeżego powietrza do wnętrza samochodu. Wygląd samochodu z zewnątrz jest również bardzo poprawiony przez szyberdach. Ludzie lubią doświadczać ciepłego światła słonecznego w mroźne zimowe dni. Szyberdachy dają również wspaniały widok na niebo, a nawet lepiej w panoramicznym szyberdachu.
Szyberdach pozwala również na naturalne światło w samochodzie, co jest szczególnie miłe podczas długich podróży. Szyberdach może również pomóc w razie wypadku samochodowego, działając jako wyjście awaryjne.

  Czy Volvo jest łatwe w obsłudze?

Czy szyberdachy są niebezpieczne?

Największym niebezpieczeństwem związanym z szyberdachem jest jego pęknięcie. Szyberdach może zostać uszkodzony przez wiele rzeczy, np. przez upadek ciężkiej rzeczy, co może spowodować poważne obrażenia. Niektóre szyberdachy mogą również powodować słabą integralność strukturalną. Zdarzały się przypadki, w których kierowcy i pasażerowie byli wyrzucani z szyberdachu podczas wypadku.

Przypadki wyrzucenia z szyberdachu spowodowały śmierć 230 osób. Wiele firm rozpoczęło przegląd szyberdachów, jak na przykład General Motors. Szyberdachy mogą również powodować oparzenia słoneczne, większą wagę i nagrzewanie się samochodu.

Jak długo wytrzymują szyberdachy?

Większość współczesnych szyberdachów jest długowieczna dzięki dobrej technice i materiałom, z których są wykonane. W starych samochodach z szyberdachem zdarzały się problemy z przeciekaniem, ale obecnie producenci samochodów stosują lepsze gumowe uszczelki, które wystarczają na długo. Dlatego szyberdachy mogą wytrzymać około 20 lat bez żadnych większych problemów.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z