Które z nich jest bezpieczniejsze: Volvo czy Audi?

Mimo że oba samochody zostały całkiem dobrze ocenione pod względem bezpieczeństwa, Volvo przewyższa Audi w kategorii bezpieczeństwa.

Volvo odcisnęło swoje piętno, jeśli chodzi o funkcje bezpieczeństwa. Dosłownie założyli swoją firmę, aby zapewnić swoim klientom większe bezpieczeństwo. Audi również istnieje już od jakiegoś czasu i jest całkiem dobre w dziedzinie bezpieczeństwa. Jednak nie może konkurować z Volvo w dziedzinie bezpieczeństwa.

Cechy bezpieczeństwa samochodu

Bezpieczeństwo samochodu oznacza w zasadzie, jak samochód poradzi sobie z każdym rodzajem kolizji. Bezpieczeństwo samochodu zawsze było ważnym priorytetem dla wielu ludzi, a cechy bezpieczeństwa samochodu zostały podzielone na dwa rodzaje: aktywne i pasywne.

Cechy bezpieczeństwa aktywnego

Aktywne elementy bezpieczeństwa to czynniki, które są przydatne przed zderzeniem samochodu. Można je również nazwać środkami zapobiegania wypadkom samochodowym. Należą do nich takie czynniki jak masa pojazdu, środek ciężkości, równowaga i prowadzenie, jak również lepsza regulacja fotela kierowcy i przyczepność opon.

Wyposażenie bezpieczeństwa, które jest uważane za aktywne, obejmuje system ostrzegania przed kolizją, elektroniczną kontrolę stabilności, czujniki cofania oraz system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania.

Cechy bezpieczeństwa pasywnego

Te funkcje są przydatne, gdy samochód ulegnie wypadkowi. Systemy te aktywują się automatycznie w momencie zderzenia, aby zmniejszyć obrażenia i zapewnić bezpieczeństwo pasażerom. Do pasywnych elementów bezpieczeństwa zalicza się szkło laminowane, poduszki powietrzne, elektroniczne systemy ochrony pieszych oraz pasy bezpieczeństwa.

Metody testowania

Istnieje kilka organizacji testujących bezpieczeństwo samochodów, które badają pojazdy i przyznają im oceny w oparciu o ich cechy bezpieczeństwa i zapobiegania kolizjom. Niektóre z renomowanych organizacji to IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) oraz NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration).

  Czy Audi czy BMW jest bardziej prestiżowe?

Samochody przechodzą przez rygorystyczną fazę testów i są badane w scenariuszach testów zderzenia czołowego, tylnego i bocznego. Następnie organizacje te oceniają samochody na podstawie ich skuteczności w tych testach.

Rankingi bezpieczeństwa Audi

Audi radzi sobie naprawdę dobrze w zakresie bezpieczeństwa, a ich rankingi są ostatnio przyzwoite. W 2021 roku, niektóre modele Audi otrzymały nawet najwyższe nagrody bezpieczeństwa od IIHS. Osiem z ich modeli zostało sklasyfikowanych w rankingach IIHS. To sprawia, że Audi jest całkiem bezpieczną marką. Nagrodzone samochody to między innymi A5 Sportsback, Q8, e-tron i A6.

Funkcje bezpieczeństwa Audi

Audi poprawiło się ostatnio w kategorii hamowania. Wprowadziło również technologię wspomagania kierowcy pre-sense. Technologia ta wykorzystuje kamery i może ostrzegać kierowcę o wszelkich potencjalnych sytuacjach wypadkowych. Przy prędkości poniżej 25 mph, może zapobiec poważnym wypadkom. Może również chronić pieszych, gdy samochód porusza się z prędkością do 52 mph.

Audisy są również wyposażone w adaptacyjny tempomat i system kamer z widokiem z góry. System ten pomaga kierowcy zachować bezpieczną odległość od innych samochodów. Niemieckie samochody zawsze były dobre pod względem środków bezpieczeństwa, a Audi to udowadnia.

Volvo Safety Ratings

Volvo, rozsądna szwedzka firma, którą jest, zawsze była znakiem firmowym w zakresie bezpieczeństwa samochodów. Bezpieczeństwo zawsze było ich priorytetem numer jeden, a ich samochody co roku otrzymywały pięć gwiazdek w rankingu. Volvo XC90 zostało nagrodzone pięcioma gwiazdkami przez NHTSA i jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów na świecie. W tym roku IIHS umieścił Volvo V60s w rankingu „top safety pick+”.

  Które Volvo ma 3 rzędy?

Volvo od lat traktuje priorytetowo bezpieczeństwo swoich samochodów z najwyższej półki, koncentrując się na integralności strukturalnej i funkcjach bezpieczeństwa. Wśród siedmiu samochodów Volvo wszystkie otrzymały nagrody za bezpieczeństwo w swoich kategoriach.

Cechy bezpieczeństwa Volvo

Volvo było pierwszym producentem samochodów, który wymyślił pewne elementy bezpieczeństwa, jak np:

 • A blind spot information system
 • Układ wykrywania pieszych z funkcją hamowania
 • Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa
 • Fotelik dziecięcy montowany tyłem do kierunku jazdy
  Volvo wykorzystuje bardzo wytrzymały materiał nadwozia, aby zapewnić wyjątkową klatkę ochronną. Wszystkie samochody Volvo są standardowo wyposażone w takie elementy bezpieczeństwa jak:
 • Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (Electronic Stability Control)
 • Układ stabilizacji toru jazdy
 • Układ ostrzegania kierowcy
 • Nadmuchiwane kurtyny
 • Ochrona przed uderzeniem w bicz
 • Pomoc w utrzymaniu się na pasie ruchu

Który jest bezpieczniejszy? Volvo, na pewno.

Audi uzyskało średnią ocenę bezpieczeństwa USN na poziomie 9,56 punktów na 10 możliwych. To całkiem niezły wynik pod względem bezpieczeństwa. Jednak Volvo uzyskało znacznie wyższą średnią ocenę bezpieczeństwa USN, wynoszącą 9,90/10. Również rankingi IIHS i NHTSA zawsze plasowały Volvo jako jedno z najlepszych.

W ostatecznym rozrachunku oba samochody mają całkiem dobre zabezpieczenia i system zapobiegania kolizjom, ale to Volvo wygrywa tę bitwę. Volvo ma długą historię zapewniania swoim klientom najwyższej jakości środków bezpieczeństwa. Być może kiedyś w przyszłości Audi prześcignie Volvo, ale na razie Volvo zdecydowanie wygrywa.

FAQ

Jakie samochody są najbezpieczniejsze?

Bezpieczne samochody mogą zapobiec wypadkom i zminimalizować obrażenia, ale bezpieczeństwo samochodu ostatecznie zależy od kierowcy. Istnieje kilka bardzo bezpiecznych marek samochodów, takich jak Volvo, Genesis czy Toyota. Niektóre z najbezpieczniejszych modeli w różnych markach samochodów to:

 • Volvo XC90
 • Toyota Camry
 • Tesla Model 3
 • Genesis G90
 • Honda Insight
 • Audi A6
  Które Volvo ma fotele z funkcją masażu?

Jakie są najmniej bezpieczne samochody?

Niektóre z ostatnich modeli samochodów, które miały problemy z bezpieczeństwem obejmują:

 • Ford Fiesta- IIHS zaobserwował 141 ofiar śmiertelnych wśród kierowców na milion.
 • Hyundai Accent- IIHS zaobserwował 116 ofiar śmiertelnych na milion.
 • Chevrolet Sonic kompaktowy sedan – IIHS zaobserwował 98 ofiar śmiertelnych na milion.

Jakie są niektóre wskazówki dotyczące bezpieczeństwa samochodów?

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Nawet najbezpieczniejszy samochód nie zapewni Ci bezpieczeństwa, jeśli jesteś lekkomyślnym i nieostrożnym kierowcą. Aby zapobiec wypadkom, należy stosować się do poniższych wskazówek bezpieczeństwa.

 • Zawsze skupiaj się na drodze.
 • Zawsze sprawdzaj opony przed dłuższą podróżą.
 • Sprawdź światła.
 • Zawsze sprawdzaj poziom paliwa lub baterii.
 • Zawsze bądź przewidywalny i unikaj gwałtownego hamowania.
 • Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa.
 • Zawsze używać kierunkowskazów.

Jak wybrać bezpieczny samochód

Mają Państwo wiele możliwości, aby szukać bezpiecznego samochodu. Sprawdź, czy posiada on podstawowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak ABS i poduszki powietrzne. Można również zapoznać się z opiniami o samochodach na stronach internetowych, takich jak JD Power. I oczywiście sprawdź oceny bezpieczeństwa wystawiane przez IIHS i NHTSA.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z