Który jest lepszy – GLA czy CLA?

Mercedes Benz GLA to subkompaktowy crossover/SUV bazujący na platformie Klasy A, który ma zadowolić zarówno nabywców SUV-ów, jak i hatchbacków. CLA również bazuje na platformie Klasy A, ale reprezentuje bardziej sportowe, młodzieżowe i stylowe podejście, które ma na celu zadowolenie zarówno nabywców sedanów, jak i coupe.

Te dwa modele są niemal identyczne we wnętrzu, a jednocześnie różnią się od siebie z zewnątrz. GLA jest bardziej praktyczny, bardziej pożądany, tańszy i oferuje podniesioną pozycję za kierownicą, która pozwala mu nawet na łagodny off-roading. Z drugiej strony CLA jest o wiele bardziej skoncentrowany, dynamiczny, efektowny i zdecydowanie lepiej wygląda z tych dwóch modeli.

Jeśli jesteś człowiekiem rodzinnym, GLA jest o wiele lepszy. Jeśli jednak lubisz ostrą jazdę i jesteś gotów poświęcić praktyczność na rzecz stylu, CLA jest tym, do którego warto się udać. Oba korzystają z tych samych silników, tych samych platform i identycznych wnętrz.

Jednak CLA wygląda na droższego i jest bardziej zabawną opcją z tych dwóch. Z drugiej strony, jeśli chcesz lepszy samochód, który może pomieścić więcej osób i jest lepszy w większości przypadków, GLA jest tym, który trzeba zdobyć.

Mercedes Benz GLA-Class – Mistrz użyteczności, praktyczności i pożądania

Za cenę wyjściową 36 400 dolarów otrzymujesz nieco podwyższoną pozycję za kierownicą, lepszą widoczność, więcej miejsca i bardziej pożądany kształt nadwozia. To sprawia, że GLA wydaje się mieć więcej zalet niż CLA, i tak rzeczywiście jest.

GLA przewyższa CLA przede wszystkim pod względem użytkowym, ponieważ o wiele łatwiej do niego wsiąść i wysiąść, co jest korzystne dla starszych kierowców. Wyższa pozycja za kierownicą zapewnia dobrą widoczność z GLA, co znacznie ułatwia parkowanie i manewrowanie w ciasnych miejscach.

  Czy Mercedes produkuje samodoładowującą się hybrydę?

W porównaniu z CLA GLA o wiele lepiej radzi sobie także na nieutwardzonych i błotnistych drogach, ponieważ jego prześwit jest znacznie większy. Jeśli jesteś człowiekiem rodzinnym i często przewozisz wiele osób swoim samochodem, GLA jest nie do pomylenia, ponieważ przestrzeń na tylnych siedzeniach jest o wiele bardziej pojemna niż ta, którą można znaleźć w CLA.

Wreszcie, większość ludzi w dzisiejszych czasach woli SUV-y od sedanów i coupe, a liczba modeli GLA sprzedawanych każdego roku jest o wiele wyższa niż liczba sprzedawanych modeli CLA.

Mercedes Benz CLA – Mistrz prowadzenia, stylu i wyrafinowania

Ceny Mercedesa Benz CLA zaczynają się od 38 200 dolarów, co czyni go nieco droższym od GLA. CLA wygląda jednak o wiele drożej niż GLA, zwłaszcza jeśli jest wyposażony w pakiet AMG. CLA jest o wiele bardziej młodzieńczo wyglądający samochód, jak również, ponieważ jest niższy do ziemi i oferuje klasyczny Mercedes 4-drzwiowe coupe sylwetkę.

CLA wygląda o wiele bardziej wyrafinowanie i drożej, ale nie wzbudza takiego zainteresowania jak GLA. Co więcej, CLA jest jednym z najmniej praktycznych samochodów Mercedesa, jakie można obecnie kupić za pieniądze. Widoczność jest daleka od ideału, a CLA jest dużo niższy od ziemi, co może być potencjalnie czerwoną flagą dla niektórych.

Posiadanie CLA jest trudniejsze na co dzień, ponieważ nie będzie w stanie zaparkować go tak łatwo, jak GLA, ale różnica polega na tym, że za każdym razem, gdy wysiądziesz z samochodu, jesteś o wiele bardziej prawdopodobne, aby odwrócić się i spojrzeć na CLA. GLA wygląda nijako i zbyt prosto, a niektórzy twierdzą nawet, że w porównaniu z nim wygląda tanio.

  Czy Mercedes Klasy E jest lepszy od Klasy C?

Gdzie CLA jest ligi i granice lepiej niż GLA jest doświadczenie jazdy, ponieważ jest o wiele bardziej dynamiczny, bardziej komfortowe, cichsze i ma lepszą obsługę. Jedyny aspekt jazdy, w którym GLA bierze go jest łagodny off-roading i stop-and-go ruchu ze względu na lepszą widoczność.

Mercedes Benz CLA AMG vs Mercedes Benz GLA AMG

Dział Mercedes AMG skupia się na projektowaniu i tworzeniu najbardziej dynamicznych modeli Mercedesa, jakie można kupić za pieniądze. To właśnie tutaj CLA i GLA dzieli spora przepaść. Zarówno wersja 35 AMG, jak i 45 AMG kosztują tyle samo, ale jeden z nich jest lepszym AMG od drugiego, a jest nim CLA.

Sportowy sedan coupe zawsze będzie lepszym samochodem niż crossover/SUV, ponieważ GLA nie ma najmniejszego sensu jako samochód wyczynowy. Środek ciężkości znajduje się zdecydowanie za wysoko i sprawia, że GLA dość mocno się toczy.

CLA AMG cały czas trzyma się podłoża i w kwestii osiągów może praktycznie kręcić się wokół GLA AMG.

Sekcja FAQ

Czy CLA jest bardziej wydajny niż GLA?

Można by pomyśleć, że CLA powinien być bardziej wydajnym samochodem dzięki swojej śliskiej sylwetce, ale w rzeczywistości oba są tak samo wydajne. Podczas jazdy miejskiej CLA i GLA powinny osiągać około 22-23 MPG, podczas jazdy autostradowej 29 MPG, a łączne wyniki MPG wynoszą 25 MPG.

Oznacza to, że są one również identyczne, jeśli chodzi o emisję CO2, ponieważ wykorzystują te same silniki. Jednak w zależności od stylu jazdy, jeśli wiesz, co robisz, masz większe szanse na mniejsze zużycie paliwa w przypadku CLA.

  Mercedes Benz SLK55 AMG Niezawodność

Czy GLA jest bezpieczniejszy niż CLA?

Większość ludzi uważa, że SUV zawsze będzie o wiele bezpieczniejszy od sedana bez względu na rozmiar, ale wydaje się, że w tym przypadku oba te samochody są również identyczne. Wszystkie wiodące organizacje zajmujące się testami zderzeniowymi przyznały obu modelom 5 gwiazdek.

Warto jednak wspomnieć, że nie są one fabrycznie wyposażone we wszystkie niezbędne opcje bezpieczeństwa, co oznacza, że trzeba będzie zapłacić więcej, jeśli chce się mieć wyższy poziom bezpieczeństwa.

Czy GLA jest bardziej niezawodny niż CLA?

Oba te samochody zostały zaprojektowane i zbudowane na tym samym podwoziu, co oznacza, że powinny być równie niezawodne. Według J.D. Power, zarówno CLA jak i GLA mają identyczną ocenę 73/100, co czyni je ponadprzeciętnie niezawodnymi.

Jest to wyraźny kontrast w porównaniu ze starszymi modelami GLA i CLA, które były raczej niegodne odznaki premium Mercedesa zarówno dlatego, że były podatne na problemy, jak i dlatego, że czuły się tanie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z