Który Mercedes GLK jest lepszy, diesel czy gaz?

Który Mercedes GLK jest lepszy, diesel czy gaz?

Jeśli jesteś na rynku GLK, wybór odpowiedniego silnika jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć. GLK jest oferowany z kilkoma różnymi opcjami diesla i gazu, a wybór odpowiedniego zależy głównie od tego, jak będziesz korzystać z pojazdu oraz od mocy, niezawodności i wydajności silnika.

GLK został wycofany z produkcji w 2016 roku i został zastąpiony przez zupełnie nowy model, GLC. GLK jest nadal popularną opcją w segmencie używanych małych SUV-ów. Silniki wysokoprężne oferowane w GLK rzeczywiście wydają się być bardziej wydajną opcją, ale brakuje im, jeśli chodzi o niezawodność.

Silniki wysokoprężne GLK

Dwie najpopularniejsze wersje GLK z silnikami wysokoprężnymi to GLK 350 i słabszy GLK 250 BlueTec. Cena bazowa GLK 350 wynosiła około 40 tys. dolarów, a GLK 250 był wyceniony na około 38 tys. dolarów, ale oba te modele można znaleźć na rynku używanym za znacznie mniej niż to.

GLK 250 BlueTec

GLK 250 BlueTec ma 2,1-litrowy silnik 4-cylindrowy sprzężony z 7-biegową automatyczną skrzynią biegów o mocy 208 KM. GLK jest dość wydajny jeśli chodzi o paliwo, ponieważ ten model z łatwością zwraca około 28MPG, co jest dość dobrym wynikiem biorąc pod uwagę wagę i wiek tego modelu.

GLK 350 CDI 4-Matic

GLK 350 CDI 4-Matic jest oferowany z 3-litrowym silnikiem V6 turbo, który współpracuje z 7-biegową automatyczną skrzynią biegów i dysponuje mocą 220-231 KM, w zależności od roku modelowego. Model 350 oferuje również przyzwoitą wydajność paliwową na poziomie około 25MPG.
GLK 350 4-Matic jest lepszą opcją ze względu na znaczny wzrost mocy i dodanie systemu napędu na cztery koła 4-Matic, a jednocześnie jest dość porównywalny w wynikach wydajności paliwowej.

  Gdzie mogę dokonać wymiany oleju w moim Mercedesie?

Silniki GLK zasilane gazem

GLK 350 4-Matic

Najpopularniejszym modelem GLK z napędem gazowym jest GLK 350 4-Matic, który był oferowany jako 3,5-litrowy silnik V6 połączony z 7-biegową automatyczną skrzynią biegów o mocy około 270-306 KM, w zależności od roku modelowego. The 350 4-Matic zwraca na około 22MPG, który jest nadal dość przyzwoity numer dla silnika napędzanego gazem.

GLK 300 4-Matic

Jeśli chcesz bardziej wydajne gazu opcji, GLK 300 4-Matic, z 3-litrowy silnik V6 oferuje szacunek 231 KM również skojarzony z 7-biegową automatyczną skrzynią biegów, może być lepszą opcją. GLK 300 4-Matic jest realistycznie w stanie zwrócić około 24MPG, co jest całkiem przyzwoite jak na SUV-a napędzanego gazem.
Pomiędzy tymi dwoma, 350 jest lepszą opcją, ponieważ jest to silnik, który jest używany w wielu różnych modelach Mercedesa i oferuje lepszą niezawodność jako taką.

Diesel vs gaz

Powyższe statystyki mówią tylko połowę historii, jak wydajność paliwa i niezawodność są zarówno głównie zależy od konkretnego samochodu. Istnieje wiele dowodów na to, że silniki gazowe są najbardziej niezawodne, ale zarówno silniki gazowe, jak i wysokoprężne nie powinny stwarzać żadnych poważnych problemów, jeśli są prawidłowo utrzymywane.
To powiedziawszy, silnik wysokoprężny zazwyczaj kosztuje więcej, aby naprawić, mimo że są one bardziej wydajne i tańsze w eksploatacji. Przy podejmowaniu decyzji między tymi dwoma, należy również rozważyć scenariusz użytkowania. Jeśli jeździsz głównie w mieście, silnik zasilany gazem może być bardziej wydajny.
Z drugiej strony, jeśli jesteś głównie jazdy na autostradzie, olej napędowy jest znacznie lepszą opcją, ponieważ silnik wysokoprężny zazwyczaj pracuje znacznie mniej przy wyższych prędkościach, ze względu na wyższy moment obrotowy silnika wysokoprężnego oferuje. Co więcej, samochód napędzany silnikiem diesla zwykle amortyzuje się dużo wolniej i trwa dłużej.

  Jaki jest najlepszy Mercedes z napędem na wszystkie koła?

More things to know when choosing your car

Czy powinienem wydać więcej i kupić GLC zamiast GLK?

To zależy. GLC jest z pewnością ogólnie lepszym samochodem. Jest bardziej dopracowany zarówno pod względem estetycznym, jak i technicznym. Ponadto GLC oferuje o wiele więcej miejsca w każdej kategorii i jest o wiele bardziej zaawansowany technologicznie.
GLC jest lepszym samochodem pod prawie każdym względem, poza ceną oczywiście. Jeśli szukasz przede wszystkim niezawodnego, niedrogiego wozu rodzinnego i nie zależy Ci na najnowszym i najwspanialszym Mercedesie, GLK w dobrym stanie jest nadal świetną opcją.

Czy samochód na gaz jest bardziej komfortowy niż samochód z silnikiem Diesla?

Silnik wysokoprężny brzmi zupełnie inaczej niż samochód zasilany gazem. W związku z tym wariant napędzany gazem jest zazwyczaj dużo cichszy, a dźwięk jest dużo bardziej wyrafinowany. Jeśli planujesz holować swój samochód, wtedy silnik wysokoprężny jest o wiele lepszy, ponieważ oferuje większy moment obrotowy i pracuje mniej w tym procesie.
Komfort wynika głównie z mocy oraz płynności i łatwości podróżowania, czyli tak zwanego „waft”. W tym przypadku większy, mocniejszy silnik powinien oferować bardziej komfortowe wrażenia z jazdy.

Czy diesel jest tańszy od gazu, i które paliwo jest bardziej ekologiczne?

Samochód napędzany olejem napędowym jest droższy przy zakupie nowego lub używanego, ale zwraca lepszą wydajność paliwa i wyniki emisji CO2. Jeśli planujesz posiadać samochód przez dłuższy okres czasu, koszty prawdopodobnie się wyrównają, jeśli nie ma większych problemów z niezawodnością, o które trzeba się martwić.
Ale silnik wysokoprężny jest z pewnością większym trucicielem, nawet jeśli oferuje lepszą wydajność paliwa. Na początku, samochód z silnikiem diesla był uważany za bardziej przyjazną dla środowiska opcję w porównaniu do samochodu napędzanego gazem.
Jednak największym trucicielem w silniku diesla jest dwutlenek azotu, szkodliwe zanieczyszczenie, które silnik zasilany gazem może odfiltrować aż w 70% dzięki trójdrożnemu katalizatorowi. Po prostu o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości silnik zasilany gazem niż silnik Diesla.
W USA gaz i olej napędowy kosztują mniej więcej tyle samo. Czasami te ceny się różnią, ale generalnie są w miarę równe. W Europie jednak olej napędowy jest zazwyczaj tańszy niż gaz.

  Najlepszy używany Mercedes Hatchback

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z