Który Mercedes ma aktywny tylny spojler?

Aktywny spojler to element wyposażenia szybkich i drogich samochodów sportowych i supersportowych. Mercedes oferuje również aktywny spojler w swoich topowych modelach samochodów sportowych, takich jak AMG GT 2-door lub AMG GT 4-door Coupe.

Tylko te dwa aktualne modele Mercedesa oferują aktywny tylny spojler, ale Mercedes oferował również aktywny tylny spojler w dwóch poprzednikach AMG GT, Mercedes McLaren SLR i Mercedes Benz SLS AMG.

Warto wspomnieć, że nie wszystkie z wyżej wymienionych modeli otrzymały aktywny tylny spojler, niektóre z nich były oferowane ze stałym tylnym spojlerem, jak SLS AMG Black Series lub modele AMG GT-R i GT Black Series.

Modele Mercedes AMG GT z aktywnym tylnym spojlerem

Najbardziej nastawionym na osiągi seryjnie produkowanym modelem, jaki oferuje obecnie Mercedes, jest 2-drzwiowa wersja AMG GT. Samochód ten oferowany jest z 4,0-litrowym silnikiem V8 BiTurbo o mocy od wysokich 400 KM w najwcześniejszych modelach, aż po konfiguracje o mocy 700+ koni mechanicznych. W podstawowych modelach GT można wybierać pomiędzy coupe i roadsterem.

Linia zaczyna się od AMG GT, który kosztuje około 120 tys. dolarów za 2-drzwiowy wariant, który rozwija moc 520 KM. Następne w kolejce są modele Mercedes AMG GTC, które kosztują około 150 tys. dolarów i oferują około 550 KM. Mercedes oferuje również 2 torowe wersje 2-drzwiowe o nazwie GT-R i GT-R Pro, które mogą kosztować nawet 200 tys. dolarów.

Jeśli uważasz, że dwoje drzwi to za mało, zawsze możesz zdecydować się na 4-drzwiową wersję AMG GT o nazwie AMG GT 4-drzwiowe Coupe. 4-drzwiowe Coupe jest dostępny w 3 różnych wariantach, 43 AMG, 53 AMG i zakres-topping 63 S AMG modelu.

  Czy zakup Mercedesa to dobry pomysł?

Modele AMG 43 zaczynają się od około $90k, model AMG 53 kosztuje $10k więcej i zakres-topping AMG 63 model kosztuje $162k. Wszystkie te trzy modele są fabrycznie wyposażone w aktywne tylne skrzydła, a model 63 AMG może być wyposażony w opcję stałego tylnego skrzydła, jeśli wolisz rasowy wygląd.

Mercedes SLS AMG

Mercedes SLS AMG to surowe dwudrzwiowe coupe lub roadster wprowadzone w 2010 roku i wycofane z produkcji w 2015 roku. SLS jest napędzany 6,2-litrowym wolnossącym V8, silnikiem, który według wielu jest jednym z najwspanialszych silników Mercedesa wszech czasów.

Używany SLS kosztuje około 150 tys. dolarów za przyzwoity model, a niektóre modele, takie jak SLS AMG Black Series, kosztują nawet 600 tys. dolarów. SLS również oferowane legendarne Mercedes Gullwing drzwi, podobnie jak 300SL i Mercedes pitched SLS AMG jako duchowego następcy pięknego 300SL.

Wszystkie wersje SLS pochodzą z aktywnymi tylnymi spojlerami oprócz zakresu-topping limitowanej edycji SLS Black Series, który oferował stałe tylne skrzydło. Oczekuje się, że SLS zyska na wartości w nadchodzących latach dzięki silnikowi, konstrukcji, drzwiom i właściwościom jezdnym.

Mercedes McLaren SLR

Mercedes McLaren SLR był modelem produkowanym wspólnie przez Mercedesa i McLarena. SLR został wprowadzony w 2004 roku i został wycofany z produkcji w 2009 roku. W czasie istnienia SLR, wprowadzono kilka różnych modeli i wszystkie były oferowane z fabrycznie montowanymi aktywnymi tylnymi spojlerami.

SLR był pozycjonowany jako super GT, samochód zdolny do osiągnięcia 200+mph we wszystkich luksusowych cechach Mercedesa dostępnych w 2004 roku. SLR to również jedyny raz, kiedy Mercedes i McLaren wspólnie opracowali samochód. SLR jest napędzany przez doładowany silnik V8 o pojemności 5,4 litra i mocy 625PS.

  Czy można jeździć Mercedesem bez dodatkowego akumulatora?

Silnik ten był najmocniejszym silnikiem połączonym z automatyczną skrzynią biegów w momencie pojawienia się tego samochodu. Ceny SLR również stale rosną, szczególnie w przypadku modeli 722 lub limitowanej edycji SLR Sterling Moss Speedster.

SLR kosztuje obecnie zaledwie 230 tys. dolarów za przyzwoity standardowy model, a w przypadku limitowanej edycji SLR Sterling Moss – nawet miliony.

Sekcja FAQ

Jaka jest funkcja aktywnego tylnego spojlera?

Aktywny tylny spojler jest używany do zapewnienia dodatkowej siły docisku przy wyższych prędkościach, co poprawia stabilność samochodu przy dużych prędkościach. Aktywna część jest spowodowana tym, że producent nie chce montować stałego tylnego spojlera, ponieważ może to naruszyć linie projektowe lub profil aerodynamiczny pojazdu jest najlepszy, gdy jest wyposażony w aktywny tylny spojler.

Aktywne tylne spojlery są regulowane i można je przechylać do stopnia, który jest idealnie dostosowany do różnych pozycji za kierownicą. Jeśli planujesz jazdę z dużą prędkością, spoiler może się schować lub uzyskać łagodny kąt, dzięki czemu nie będzie powodował oporów powietrza spowalniających samochód.

Jeśli natomiast jesteś na torze, a przyczepność i zwinność są ważniejsze od prędkości maksymalnej, skrzydło podniesie się i zapewni dodatkową siłę docisku nad tylnymi kołami, dzięki czemu samochód będzie miał lepszą przyczepność podczas skrętu.

Dlaczego niektóre modele AMG GT i SLS są oferowane z nieruchomymi tylnymi skrzydłami?

Modele SLS AMG Black Series i AMG GT-R, GT Black Series są oferowane ze stałymi tylnymi błotnikami w przeciwieństwie do zwykłych aktywnych tylnych błotników. Wynika to głównie z faktu, że to właśnie te modele są najbardziej zorientowane na tor wyścigowy i nie stawiają na pierwszym miejscu prędkości maksymalnej w przeciwieństwie do przyczepności i jazdy po torze.

  Które Mercedesy mają silnik V12?

Stałe tylne skrzydło nie wymaga dodatkowego okablowania ani silników elektrycznych, więc jest dużo lżejsze, co jest oczywistą zaletą w przypadku samochodów nastawionych na jazdę po torze. Modele te oferują również torowy design, a stałe tylne skrzydło pasuje do reszty języka projektowania.

Czy Mercedes będzie oferował nowe modele z aktywnymi tylnymi spojlerami?

Mercedes wkrótce wypuści na rynek bardzo oczekiwany, kosztujący wiele milionów dolarów hipersamochód Project 1, który oprócz wielu innych aktywnych elementów aerodynamicznych będzie posiadał również aktywne tylne skrzydło. Aktywne tylne skrzydła stają się coraz bardziej popularne, ponieważ niektórzy producenci samochodów, tacy jak Audi, BMW i Porsche, oferują aktywne tylne skrzydła w swoich zwykłych sedanach.
Następca AMG GT prawdopodobnie będzie oferował aktywne tylne skrzydło, a nowy Mercedes SL podobno również będzie je posiadał.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z