Który Mercedes ma drzwi skrzydłowe?

Który Mercedes ma drzwi skrzydłowe?

Drzwi skrzydłowe to drzwi otwierane od góry, które zostały spopularyzowaneA przez legendarną wersję drogową kultowego wyścigowego Mercedesa 300SL w latach 50-tych. Od tego czasu drzwi typu gullwing znalazły się w innym modelu Mercedesa – SLS.

Mercedes 300SL jest obecnie niezwykle popularnym klasycznym samochodem, a drzwi typu gullwing są z pewnością jednym z powodów, dla których tak się stało. Tesla również wprowadziła swoją wersję drzwi Gullwing w topowym SUV-ie Model X, które nazywane są drzwiami Falcon.

Mercedes 300SL

Mercedes-Benz 300SL (kod podwozia W 198) został wprowadzony w 1952 roku do celów wyścigowych, a w 1954 roku jako 2-miejscowy drogowy samochód sportowy. Drogowa wersja SL była oferowana w formie roadstera i coupe.

300SL był napędzany 2,9-litrowym silnikiem o zapłonie samoczynnym współpracującym z 4-biegową manualną skrzynią biegów. 300SL oferował moc 240 KM i 217 lb-ft momentu obrotowego. Samochód ważył tylko około 3440 funtów w wersji coupe i nieco więcej w wersji roadster, co pozwalało 300SL być dość atletycznym, nawet jak na dzisiejsze standardy.

Od narodzin 300SL, popularność tego modelu gwałtownie wzrosła, ponieważ wiele osób uważa, że 300SL jest najpiękniejszym klasycznym samochodem wszech czasów. Wraz z jego popularnością, wartość również poszybowała w górę. Pierwotna wartość 300SL wynosiła około 7 tys. dolarów za coupe (bez uwzględnienia inflacji).
Obecnie, przyzwoite coupe 300SL będzie Cię kosztować nawet 1-3 miliony dolarów. I można się spodziewać, że wartość ta będzie nadal rosła, ponieważ 300SL nie wykazuje żadnych oznak ustabilizowania się. Wersja coupe jest jeszcze bardziej kolekcjonerska, częściowo dlatego, że roadster nie oferuje drzwi Gullwing.

  Czy samochody Mercedesa są niezawodne po przejechaniu 100 tys. mil?

Mercedes SLS AMG

Mercedes SLS AMG został po raz pierwszy zaprezentowany w 2010 roku jako duchowy następca kultowego Mercedesa 300SL. SLS występuje również w wersji coupe wyposażonej w drzwi Gullwing lub w wersji roadster ze zwykłymi drzwiami, tak jak 300SL.

SLS jest wyposażony w jeden z najbardziej cenionych silników AMG wszechczasów, 6,2-litrowy, naturalnie napędzany silnik V8, połączony z 7-biegową, dwusprzęgłową przekładnią automatyczną, osiągający moc 631 KM (468 lb-ft), w najmocniejszej wersji Black Series.

SLS doświadczył również stały wzrost wartości w ciągu ostatnich kilku lat, a dziś można się spodziewać, aby zapłacić co najmniej 150k dolarów za przyzwoity przykład, i dobrze ponad 600k dolarów dla limitowanej edycji top-of-the-line SLS AMG Black Series.

SLS zaprzestał produkcji w 2015 roku i został później zastąpiony przez AMG GT, który również zbliża się do końca swojej linii życia w 2022 roku. Mimo, że AMG GT był późniejszym modelem, tylko AMG GT Black Series miał więcej mocy niż SLS AMG Black Series.

Oczekuje się, że w najbliższych latach SLS AMG będzie się lepiej prezentował pod względem wartości, częściowo dlatego, że AMG GT nie jest wyposażony w drzwi typu gullwing, a także z powodu kultowego 6,2-litrowego wolnossącego V8.

Wpływ drzwi typu gullwing na wartość samochodu

Większość modeli radzi sobie lepiej w formie roadstera niż w formie coupe. Niektórzy producenci samochodów, tacy jak Ferrari, Lamborghini, Aston Martin, Mclaren i wielu innych, oferują modele cabrio ze znaczną premią w porównaniu do coupe. Również wartość z drugiej ręki faworyzuje bardziej modele kabrioletów.

  Jaki jest topowy SUV Mercedesa?

Ale w przypadku 300SL i SLS AMG, coupe jest prawie zawsze uważane za bardziej kolekcjonerskie ze względu na drzwi typu gullwing, więc ich wartość jest wyższa niż forma roadstera. W całej historii tylko kilka samochodów było fabrycznie wyposażonych w drzwi typu gullwing/Falcon.

Pagani Huayra to egzotyczny, wart wiele milionów dolarów hipersamochód produkowany przez butikowego włoskiego producenta Pagani Automobili. Huayra występuje również w formie roadstera i coupe, a wielu entuzjastów wyraziło swoją niechęć, ponieważ roadster jest wyposażony w zwykłe drzwi.

Gullwing door FAQs

Jaka jest różnica między drzwiami typu gullwing a drzwiami motylkowymi/nożycowymi?

Drzwi motylkowe/nożycowe są charakterystyczne dla dużych modeli Lamborghini z silnikiem V12, takich jak Aventador czy Murcielago. Ferrari oferuje również drzwi motylkowe w swoich topowych modelach V12, takich jak Ferrari LaFerrari czy Ferrari Enzo.
Drzwi te mają zawiasy w tym samym miejscu co zwykłe drzwi, ale mechanizm zawiasów jest inny, więc drzwi otwierają się albo w sposób przypominający motyla, albo bardziej kanciasty, nożycowy.
Marki takie jak Rolls Royce oferują tak zwane „Drzwi Samobójcy”, które są otwierane na tylnych zawiasach, co ma na celu jak największe otwarcie drzwi dla osoby ubranej w strój galowy. W przemyśle samochodowym istnieje również kilka innych rodzajów drzwi, ale modele motyl/nożyce i mewa są uważane za najfajniejsze z nich wszystkich.

Jaki jest najlepszy model Mercedesa SL do kupienia?

Z perspektywy wartości, SLS AMG Black Series wydaje się być najlepszym modelem do kupienia, ale SLS AMG BS kosztuje znacznie więcej niż reszta linii SLS. Black Series jest również najbardziej atletycznym, najmocniejszym i najbardziej rozrywkowym modelem do jazdy, a także najbardziej ograniczonym ze wszystkich.

  Czy Mercedes może przejechać przez myjnię samochodową?

Jednak przy wyborze pomiędzy coupe a roadsterem, coupe wydaje się być bardziej popularnym wariantem na rynku samochodów używanych. Ze względu na drzwi typu gullwing i właściwości jezdne, coupe wydaje się być ogólnie lepszym zakupem. Oczekuje się również, że coupe będzie cieszyć się bardziej stabilnym wzrostem wartości w porównaniu do roadstera.

Czy Mercedes zamierza wypuścić nowy model z drzwiami typu gullwing?

Żaden z obecnych modeli nie jest oferowany z drzwiami typu gullwing, a Mercedes zdaje sobie sprawę, że opcja drzwi typu gullwing jest niezwykle cenna dla marki, więc Mercedes prawdopodobnie będzie oferował drzwi typu gullwing tylko dla najlepszych, najbardziej wartościowych modeli.

Być może następca AMG GT będzie oferował drzwi typu gullwing, ale jak na razie nie ma żadnych wskazówek na temat następcy GT. Wciąż nie wiadomo, kiedy Mercedes planuje zaoferować samochód z drzwiami typu gullwing, ale kiedy w końcu się na to zdecyduje, z pewnością będzie to popularny model.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z