Który Mercedes ma silnik Renault?

Może wydawać się zaskakujące, że Mercedes, niemiecka luksusowa marka premium, kiedykolwiek użyłaby silnika Renault. Nie chodzi o to, że Renault produkuje złe silniki, wręcz przeciwnie, ponieważ Renault opracowało jedne z najlepszych silników F1 wszech czasów, ale wartość marki Renault jest nigdzie w pobliżu Mercedesa.

Jednak w 2010 roku Mercedes oraz Renault & Nissan podpisały wzajemną umowę, która zakłada dzielenie się technologiami pomiędzy producentami. Daimler kupił 3,1% udziałów w Renault i Nissanie, a Renault i Nissan kupiły po 1,55% udziałów w Daimlerze.

Współpraca zaowocowała wspólnym opracowaniem 4-cylindrowego silnika turbo o pojemności 1,6 l połączonego ze skrzynią biegów Renault, który był oferowany w Mercedesie Vito van. Ale Renault dostarczyło również silnik wysokoprężny o pojemności 1,5 l, który jest nadal stosowany w niektórych modelach klasy A, klasy CLA i klasy B. Ponadto, model C200 był również oferowany z silnikiem Renault o pojemności 1.6L.

Mercedes C200

Zanim w roku modelowym 2021 w modelu C200 zaczęto stosować wysokoprężny silnik Renault o pojemności 1.6L, C200 oferował silnik o pojemności 2.1L. Nowy silnik w C200 był bezpośrednim wynikiem tego, że Mercedes chciał osiągnąć jak najwyższe standardy wydajności, ale nadal oferować wystarczającą siłę uderzenia i dość zaawansowaną jednostkę napędową.

Renault opracowało 4-cylindrowy silnik o pojemności 1957 cm3 i mocy 160 KM i momencie obrotowym 360 Nm. Warto wspomnieć, że ustępujący silnik 2.1L oferował nieco mniej koni mechanicznych i prawie takie same wartości momentu obrotowego. Zużycie paliwa w silniku 1.6L jest również niższe i wynosi 4.2L/100km (56 MPG US).

Wersje manualne C200 są w stanie osiągnąć jeszcze bardziej imponujące wyniki w zakresie efektywności paliwowej w porównaniu do odchodzącej wersji. Czasy 0-60MPH w tych modelach oscylują wokół granicy 8 sekund. Wszystkie aspekty techniczne tego silnika są dość imponujące jak na Mercedesa Klasy C klasy podstawowej.

  Które Mercedesy mają cyfrową deskę rozdzielczą

Warto również wspomnieć, że Mercedes nie oferuje tej wersji Klasy C na niektórych rynkach, w tym w USA. Tego typu silniki przemawiają głównie na rynek europejski, a cena wywoławcza wynosi gdzieś około 41-47 tys. dolarów, w zależności od skrzyni biegów i opcji wykończenia.

Mercedes Klasy A, Klasy B, Klasy CLA

Ale prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym silnikiem Renault w Mercedesie jest 1,5 l 4-cylindrowy silnik znajdujący się w modelu A180 i innych podstawowych modelach Mercedesa Klasy B i Klasy CLA. Silnik ten jest dość identyczny z tym, który można znaleźć w Renault Megane, jedyną różnicą jest niewielki wzrost mocy w wariantach Mercedesa.

Mercedes sprzedaje również minivan o nazwie Mercedes Citan, ten minivan jest dosłownie re-badged Renault Kangoo, nie wiele osób jest nawet świadomy jego istnienia, ponieważ nosi niewiele do żadnego znaczenia dla marki Mercedes. Ta platforma jest również wspólna z Dacia Dokker, więc w zasadzie ten sam minivan nosi trzy różne odznaki.

Renault dostarczyło Mercedesowi ponad 100 tys. silników Renault od 2012 roku dla modeli Klasy A, Klasy B i Klasy CLA. Tego typu umowy są dość powszechne w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ zapewniają duże oszczędności dla wszystkich zaangażowanych marek. Szczególnie dzisiaj, gdy silniki samochodowe są zmniejszane, a 4-cylindrowe są najpopularniejszymi silnikami na rynku.

Niezawodność silników Renault i Nissana

Mercedes-Benz jest marką znaną z wysokiej jakości konstrukcji, wyjątkowych, luksusowych pojazdów i ogólnego wzrostu złożoności w porównaniu z markami takimi jak Renault czy Nissan. Oznacza to, że Mercedes stosuje inne podejście przy opracowywaniu nowego modelu w porównaniu z Renault i Nissanem, które skupiają się na dostępności.

  Jaki Mercedes ma drzwi motylkowe

Najpopularniejszym silnikiem stosowanym przez te marki jest wspomniany wcześniej 4-cylindrowy 1.5 dCi. Silnik ten miał pewne problemy w początkowej fazie produkcji, ale Renault zadbało o to, aby rozwiązać wszystkie te problemy na dość wczesnym etapie produkcji.

To jest powód, dla którego ten silnik jest tak rozpowszechniony. Choć może się wydawać, że silnik Renault w Mercedesie to przepis na katastrofę, fakty są uspokajająco na korzyść Renault, ponieważ silniki te oferują dużą niezawodność, wydajność i moc.

Niektóre raporty sugerują, że te silniki są również dość spragnione oleju, ale poza tym, późniejsze wersje tego silnika stawały się coraz lepsze i rzadko zgłaszano jakiekolwiek problemy.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Mercedesa z silnikiem Renault?

Kupując Klasę C, czy jakikolwiek inny model Mercedesa, który oferuje silnik Renault, nie należy skupiać się na części „silnik Renault”. Zdecydowana większość osób posiada te samochody, nie zdając sobie sprawy, że silnik nie jest opracowany przez Mercedesa.

I to jest właśnie sedno całej tej historii. Ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy, ponieważ nie ma potrzeby, aby być podejrzliwym. Wiele nowoczesnych modeli Mercedesa to silniki 4-cylindrowe, które różnią się nieznacznie od tych oferowanych w tych modelach. Więc tak, jeśli chcesz mieć Mercedesa klasy podstawowej z tymi silnikami, to warto.

Czy Mercedes oferuje swoje silniki innym producentom?

Jak wspomniano wcześniej, te wspólne przedsięwzięcia producentów samochodów są dość powszechne, a Mercedes już od jakiegoś czasu dostarcza niesamowity silnik 4.0L AMG BiTurbo V8 do Astona Martina. Aston Martin Vantage, DB11, oraz niedawno wypuszczony Aston Martin DBX wszystkie używają wspomnianego AMG V8.

  Jaki jest najlepszy Mercedes z napędem na wszystkie koła?

Audi, Porsche, Bentley i Lamborghini używają różnych wariantów tego samego silnika V8. Audi RS6/RS7/RSQ8, Bentley Benteyga/Continental, Porsche Panamera/Cayenne i Lamborghini Urus używają tego samego 4.0L silnika V8 na różnych etapach tuningu.

Wszyscy producenci samochodów w dzisiejszych czasach tak robią, Chevy tak robi, GM tak robi, VAG tak robi, Toyota tak robi. Jest to łatwy sposób na cięcie kosztów, o którym większość ludzi nigdy nie będzie wiedziała.

Jaki jest najlepszy silnik Mercedesa, który kiedykolwiek został zaoferowany innemu producentowi?

Jak widać wcześniej, tego typu przedsięwzięcia są powszechne na rynku samochodów klasy podstawowej, ale także na najwyższym poziomie przemysłu samochodowego. Doskonałym tego przykładem jest kultowy silnik AMG 6.0L twin-turbo V12, który Mercedes dostarcza do egzotycznego hipersamochodu Pagani Huayra.

Mercedes oferował wariant tego silnika w starszych modelach Mercedesa S600, a te modele można teraz kupić za jedyne 30 tys. dolarów. Dla kontekstu, „zwykły” Huayra będzie cię ustawić z powrotem na 1 milion dolarów na minimum.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z