Który samochód jest tańszy w utrzymaniu, BMW czy Mercedes?

Który samochód jest tańszy w utrzymaniu, BMW czy Mercedes?

Jeśli jesteś na rynku nowego samochodu, powinieneś wziąć pod uwagę coś więcej niż tylko jego cenę z góry. Opłaty za konserwację i naprawy mogą sprawić, że samochód, który wydaje się tańszy, w rzeczywistości będzie droższy w dłuższej perspektywie. Załóżmy, że wybierasz między BMW a Mercedesem. Który z nich jest mniej kosztowny w utrzymaniu?

Ogólnie rzecz biorąc, Mercedes jest uważany za bardziej niezawodny niż BMW. BMW kosztuje około 5000 dolarów więcej w kosztach utrzymania w ciągu 10 lat w porównaniu do Mercedesa. Jeśli dodać do tego Audi jako głównego konkurenta, wyniki pokazują, że Audi plasuje się gdzieś pośrodku.

Koszty utrzymania niemieckich producentów samochodów luksusowych

Wybitni niemieccy producenci samochodów, tacy jak BMW, Mercedes i Audi, są tworzeni z myślą o luksusie. W rezultacie produkt końcowy sprawia wrażenie luksusowego i ekskluzywnego. Niezawodność i koszty utrzymania nie są głównymi celami w porównaniu do sportowego charakteru, luksusu czy innowacyjności.
Te marki są bardzo złożone, jeśli chodzi o konstrukcję. Oferują one wiele różnych funkcji, które są montowane w dość ciasnych nadwoziach i nie tak łatwo się do nich dostać w porównaniu z bardziej przystępną cenowo marką.
Jeśli chodzi o Mercedes i BMW są uważane, techniki montażu BMW są bardziej skomplikowane, co również zwiększa koszty utrzymania w porównaniu do Mercedes.
Bardziej przystępne marki mają tendencję do pójścia inną drogą. Honda lub Toyota, na przykład, wydają większość swoich pieniędzy na to, aby samochody były niezawodne, a następnie starają się zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zaoferować sportowe lub „luksusowe” doświadczenie.

Silniki i części zamienne

Mercedes produkuje ogromną ilość różnych samochodów. Aktualna oferta Mercedesa obejmuje samochody dostawcze i użytkowe, które są zbudowane tak, aby wytrzymać długi czas. To samo dotyczy silników, często Mercedes stosuje różne jednostki napędowe na całym świecie. Dzięki temu wzrasta liczba niezawodnych i dość tanich silników.
BMW z drugiej strony oferuje silniki stworzone specjalnie dla samochodów konsumenckich. Oznacza to, że silniki BMW są bardziej nastawione na luksus i sportową jazdę, a mniejszy nacisk kładzie się na niezawodność i kompatybilność międzyplatformową.
To samo można powiedzieć o częściach zamiennych. Mercedes podchodzi do całej filozofii części zamiennych w nieco inny sposób. Mercedes obiecuje, że będzie oferował każdą część do każdego modelu Mercedesa, jaki kiedykolwiek powstał. Poza tym Mercedes ma ścisłą zasadę redukcji części dla starszych modeli w miarę upływu czasu, co z kolei ułatwia dostęp do części, o których mowa.
Ponadto Mercedes sprzedaje więcej samochodów w porównaniu do BMW, co z natury rzeczy oznacza, że producenci części zamiennych na rynku wtórnym widzą w Mercedesie bardziej dochodowy rynek w porównaniu do BMW. Części BMW są bardziej deficytowe i trudniej je znaleźć, co z kolei podnosi ich cenę.

  Czy zakup używanego Mercedesa to zły pomysł?

Amortyzacja i docelowa publiczność

Powszechnie wiadomo, że niemieckie marki premium amortyzują się jak szalone. Amortyzacja jest kluczowym elementem przy omawianiu zakupu nowego samochodu, ale ludzie rzadko biorą pod uwagę wpływ amortyzacji na utrzymanie samochodu.
Jeśli chodzi o amortyzację, BMW amortyzuje się znacznie szybciej niż Mercedes. Skutkiem tego są wyższe koszty utrzymania i serwisowania.
Patrząc na grupę docelową tych dwóch marek, warto wspomnieć, że Mercedes przemawia do starszej publiczności w porównaniu z BMW. Takie uwarunkowania rynkowe mogą również wpływać na koszty utrzymania i eksploatacji danego samochodu.
Starsi kierowcy kojarzeni są z bardziej dostojnymi manierami jazdy. Dbają o swoje samochody o wiele lepiej niż młodsi kierowcy i nie są skłonni do forsowania samochodów w tak dużym stopniu. Wszystko to sprawia, że samochody prowadzone przez starsze osoby są bardziej niezawodne i bardziej zadbane, co obniża koszty ich utrzymania.

Sekcja FAQ

Czy niemieckie marki samochodów luksusowych są droższe w utrzymaniu w porównaniu do brytyjskich marek samochodów luksusowych?

Niewiele innych marek jest „luksusowych” w taki sam sposób, jak marki niemieckie i brytyjskie. Zakup i utrzymanie tych marek samochodów jest drogie, ale trudno jest porównać ceny utrzymania, porównując kraje jako całość.
Na przykład Jaguar, który jest brytyjskim synonimem luksusu, nie może pochwalić się najlepszymi wynikami niezawodności. Efektem tego są średnie roczne koszty napraw w wysokości około 1100 dolarów, w porównaniu do Mercedesa, którego średnia wynosi 900 dolarów.
Jeśli chodzi o SUV-y, najwybitniejszą brytyjską propozycją jest zdecydowanie potężny Range Rover. Jest to samochód z wieloletnią tradycją, sięgającą 1969 roku, ale wciąż nie jest tak niezawodny. Range Rover wymaga regularnych przeglądów serwisowych, a zalecane odstępy między nimi to 5 000-7 000 mil.
Z drugiej strony, w przypadku BMW X5 zalecana częstotliwość przeglądów serwisowych wynosi około 10 000 mil. Jeśli rozważasz zakup używanego samochodu, większość niemieckich marek oferuje bardziej niezawodne i mniej kosztowne samochody, jeśli chodzi o konserwację.

  Czy felgi Audi pasują do Mercedesa?

Jak mogę obniżyć koszty utrzymania mojego BMW lub Mercedesa?

Choć wszystkie te informacje mogą służyć jako przybliżone wyobrażenie o tym, jak różne są koszty utrzymania tych dwóch marek, warto wspomnieć, jak można je jak najskuteczniej obniżyć.
Po pierwsze i najważniejsze, należy jeździć ostrożniej. W ten sposób można wydłużyć żywotność klocków hamulcowych, sprzęgła i opon. Gwałtowne zatrzymywanie się bardziej obciąża hamulce niż łagodne hamowanie.
Należy również unikać trzymania nogi na pedale sprzęgła podczas postoju, ponieważ może to skrócić jego żywotność. Jeśli chodzi o kierowców BMW, proszę oprzeć się pokusie palenia gumy.
Warto również zebrać jak najwięcej informacji o samochodzie. Może to nauczyć Cię, jak samodzielnie wykonywać mniejsze przeglądy, takie jak wymiana oleju. A rzeczy takie jak te mogą zaoszczędzić Ci sporo czasu i pieniędzy.
Powinieneś także używać najlepszych dostępnych części zamiennych. Części takie jak te są wykonane w taki sposób, aby były optymalnie odporne na zużycie i są przeznaczone do danego pojazdu.

Czy warto kupić BMW i Mercedesa, ponieważ są to samochody wymagające dużych nakładów na konserwację?

Wszystkie samochody wymagają dość regularnej konserwacji. Istnieją różnice między Toyotą a BMW, jeśli chodzi o koszty utrzymania, i są to różnice znaczące. Ale jednocześnie różnica w doświadczeniach związanych z użytkowaniem i posiadaniem samochodów tych dwóch marek jest jeszcze większa.
BMW, Mercedes i Audi to trzej najpopularniejsi niemieccy producenci samochodów luksusowych, a prawdopodobnie również najpopularniejsi na świecie. Te trzy marki same w sobie sprzedały ponad 6 milionów samochodów w 2019 roku. I jest ku temu powód.
Niewiele innych marek może zaoferować to, co te robią przed wkroczeniem do dość nieosiągalnych marek Porsche, Bentley i Rolls Royce. Jeśli luksus i komfort są Twoimi priorytetami, prawdopodobnie skłaniasz się ku marce Mercedes. Jeśli cenisz sobie sportową charakterystykę i jazdę zorientowaną na osiągi, BMW będzie Ci bardziej odpowiadać. Jeśli chcesz mieć świetny samochód dookoła, to Audi.
Bez względu na to, co twoje życzenia i scenariusze użytkowania są, jedna z tych marek ma samochód, który będzie odpowiadał każdej potrzebie. Tak, one naprawdę pochodzą z „więcej wszystkiego”, i to w tym radosne chwile, a nie tak wiele radosnych rachunków związanych z niemieckiej własności luksusowych samochodów.

  Czy Mercedesy dobrze radzą sobie na śniegu?

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z