Który SUV Volvo jest największy?

Volvo ma niewielką linię 3 SUV-ów, z których największym jest XC90. Volvo zaczęło produkować swoje SUV-y w 2000 roku, a XC90 był pierwszym stworzonym przez nich SUV-em. Jest to crossover SUV oparty na podwoziu samochodowym, który posiada napęd na wszystkie koła oraz napęd na przednie koła jako standard. XC90 może mieć trzeci rząd siedzeń, co zwiększa jego przestrzeń pasażerską.

The Volvo XC90: Największy SUV Volvo

Volvo XC90 to luksusowy SUV średniej wielkości. Koncepcja XC90 pojawiła się w 2001 roku, natomiast jego produkcję rozpoczęli w 2002 roku. Samochód jest obecnie w swojej drugiej generacji. Pierwsza generacja XC90 była oparta na platformie Volvo P2, tej samej, która była używana w innych modelach Volvo, takich jak seria V80. Jednak druga generacja jest oparta na innej globalnej platformie o nazwie Scalable Product Architecture (SPA).

Nadwozie

Podwozie samochodu zastosowane w XC90 to Scalable Product Architecture (SPA). Technologia zastosowana w tej platformie zmniejsza masę samochodu, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo i wydajność. Samochód posiada przednie zawieszenie z podwójnymi wahaczami, wraz z nową zintegrowaną osią tylną, w tym poprzeczne resory piórowe z lekkiego materiału. Z przodu znajdują się LED-owe reflektory do jazdy dziennej w kształcie litery T, które Volvo reklamuje jako „Młot Thora”.

Wymiary XC90

 • Wysokość: 1776 mm
 • Długość: 4950 mm
 • Szerokość: 2140 mm
 • Szerokość wraz z lusterkami: 2140 mm. Lusterka: 2140 mm
 • Rozstaw osi: 2984 mm
 • Rozstaw kół przód: 1665 mm
 • Rozstaw kół tylnych: 1667 mm
 • Średnica zawracania: 11.8 mm
  Źródło: Volvo Cars
  Które Volvo ma fotele z funkcją masażu?

Pierwsza generacja (2002-2014)

Pierwsza generacja XC90 została wprowadzona do sprzedaży w 2001 roku w Ameryce Północnej. Był to pierwszy godny uwagi SUV firmy Volvo. Samochód został wprowadzony na rynek w dwóch wariantach, 2.5T i T6. Model 2.5T był podstawowym wariantem z 2,5-litrowym silnikiem rzędowym B5254T2 „T5” z turbodoładowaniem, który produkował 208 koni mechanicznych i 320 N⋅m momentu obrotowego.

Wariant T6 posiadał 2,9-litrowy silnik B6294T, który produkował 268 KM i 380 N⋅m momentu obrotowego. Później, w 2005 roku, do tego modelu dodano silnik Yamaha V8. Następnie samochód otrzymał kilka aktualizacji, w tym lifting w 2007 roku i inne małe zmiany w 2009, 2010 i 2012 roku. Samochód odniósł natychmiastowy sukces. Zdobył kilka nagród i innych rankingów organizacji zajmujących się bezpieczeństwem.

Druga generacja (2015-obecnie)

Produkcja drugiej generacji XC90 rozpoczęła się w 2012 roku i została wydana w 2015 roku. Każdy wariant otrzymał te same 2,0-litrowe, czterocylindrowe jednostki napędowe Drive-E. To przyszedł z 8-biegową skrzynią biegów Geartronic Volvo.

Druga generacja miała 3 poziomy wykończenia, T5, T6 i T8. Model T5 był wyposażony w dwa silniki gazowe, natomiast T6 w dwa silniki wysokoprężne. Top-of-the-line model T8 ma podwójny silnik. Jest to pojazd hybrydowy typu plug-in. Wszystkie modele wyposażone są w napęd na wszystkie koła.

Model T8 posiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 11,6 kWh. Model T8 Excellence został wydany w 2017 roku i wycofany z produkcji w 2020 roku. Samochód otrzymał kolejny facelift w 2021 roku, zmieniając nazwę modelu T8 na „XC90 Recharge”. Recharge jest hybrydą typu plug-in, ponieważ Volvo nie posiada już silników wyłącznie gazowych lub wysokoprężnych.

  Który SUV Mercedesa jest 7-miejscowy?

Inne dane techniczne

XC90 to luksusowy SUV, zapewniający najlepsze wnętrze i wygląd zewnętrzny. Funkcje bezpieczeństwa są również najlepsze we wszystkich SUV-ach tej kategorii. Dwie z jego najbardziej innowacyjnych funkcji bezpieczeństwa to „pakiet ochrony przed zjechaniem z drogi” i „możliwość automatycznego hamowania na skrzyżowaniu”. Oczywiście, XC90 posiada również wszystkie inne standardowe luksusowe elementy bezpieczeństwa, z których słynie Volvo.

Wnętrze jest również luksusowe i ma na celu zapewnienie najwyższego komfortu. Samochód ma trzy rzędy siedzeń i mieści 6-7 pasażerów. Przednie fotele wyposażone są w funkcję masażu, podgrzewane siedzenia, wentylowane skórzane fotele i elektryczną regulację. Dostępny jest również 9-calowy wyświetlacz przedni.

XC90 wyposażono w wysokiej klasy system audio Bowers and Wilkins oraz system oczyszczania powietrza Volvo Cars. W 2017 roku system Pilot Assist II stał się standardem we wszystkich XC90 na wybranych rynkach.

Inne SUV-y Volvo

Volvo ma pod swoim parasolem niewielką linię trzech SUV-ów. Mniejsze SUV-y to XC40 i XC60. Oba z nich są najlepsze w swoich kategoriach. XC40 to kompaktowy, luksusowy SUV typu crossover, natomiast XC60 to luksusowy SUV typu crossover. Oba są jednymi z najbezpieczniejszych samochodów w rankingu IIHS.

Przyszłe plany Volvo dotyczące SUV-ów

Volvo ma małą skalę produkcji w porównaniu do innych producentów samochodów. Produkują trzy SUV-y i zamierzają je produkować jeszcze przez kilka lat. Chociaż ostatnio pojawił się dodatek. W 2021 roku Volvo ogłosiło, że zamierza wprowadzić na rynek Volvo C40 Recharge jako w pełni elektryczny subkompaktowy luksusowy crossover SUV.

  Najlepszy używany SUV BMW

FAQ

Czym są SUV-y?

SUV to skrót od angielskiej nazwy sport utility vehicle. Są one zazwyczaj produkowane z myślą o większej liczbie pasażerów i najwyższych osiągach. Większość SUV-ów posiada napęd na 4 koła, co czyni je bardzo wydajnymi w trudnym terenie. Zazwyczaj mają duży prześwit i występują w różnych wariantach, takich jak crossover SUV lub kompaktowy SUV.

Jaki jest największy SUV w historii?

Niektóre SUV-y to bestie w czystej postaci. Masywne gazożerne samochody używane do osiągania wysokich osiągów i jazdy po nierównych trasach. Zwykle mają niskie zużycie paliwa ze względu na ich duże silniki i mogą przewozić dużo ładunku. Niektóre z największych SUV-ów obejmują:

 1. 2016 Chevrolet Suburban- waży 8,100 lbs i ma 121,1 stóp sześciennych przestrzeni ładunkowej.
 2. 2016 Mercedes Benz GL Class- może zmieścić 93,8 stóp sześciennych ładunku.
 3. 2017 Nissan Armada- może zmieścić 95,1 stóp sześciennych przestrzeni ładunkowej.

Jakie są niektóre zalety samochodów typu SUV?

Istnieją pewne zalety większych pojazdów. Pierwszą z nich jest przestrzeń. Wiele SUV-ów może zmieścić 7 osób w środku. Jest też więcej przestrzeni ładunkowej na duże podróże. Większy pojazd zapewnia również lepszą przestrzeń na nogi dla pasażerów.

Inne korzyści to jego możliwości. Dzięki większemu prześwitowi, wiele SUV-ów może wjechać niemal wszędzie. Napęd na 4 koła w większości SUV-ów również zwiększa ich wydajność, a także lepszą widoczność dzięki większym oknom i przedniej szybie.

Jakie są typy samochodów typu SUV?

Cztery regularne kategorie SUV-ów są oparte na wielkości i obejmują kompaktowy crossover, crossover, mid-size i full-size.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z