Który z nich jest bezpieczniejszy: Tesla czy Volvo?

Zarówno Tesla, jak i Volvo są najwyższej klasy pod względem bezpieczeństwa, ale Volvo wypada nieco lepiej niż Tesla.

Volvo zawsze było standardem bezpieczeństwa w przemyśle samochodowym. Wyrobiło sobie markę na rynku dzięki bezpieczeństwu i niezawodności. Volvo zaczęło produkować samochody tylko po to, aby zapewnić swoim klientom najlepsze funkcje bezpieczeństwa. Jednak Tesla również udowodniła, że produkuje niezwykle bezpieczne samochody z najwyższej klasy funkcjami bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo samochodu jest zasadniczo definiowane przez to, jak sprawny okazałby się pojazd w razie wypadku. Bezpieczeństwo samochodu jest nieustannie przedmiotem troski wielu osób, dlatego nowoczesne samochody zawierają wiele zaawansowanych środków bezpieczeństwa, w tym zarówno aktywne, jak i pasywne funkcje bezpieczeństwa.

Rankingi bezpieczeństwa Tesli

Tesla jest znana głównie dzięki swoim samochodom elektrycznym i Elonowi Muskowi, ale funkcje bezpieczeństwa są również na najwyższym poziomie. Samochody Tesli są regularnie oceniane przez IIHS jako najbezpieczniejsze, a kilka z nich otrzymało również 5 gwiazdek od NHTSA. Rankingi NHTSA opierają się na testach zderzeniowych z każdej strony samochodu.

Tesla Model Y zawsze była bardzo bezpiecznym samochodem. Z powodzeniem przeszedł wszystkie testy przeprowadzone przez NHTSA, która przyznała mu 5 gwiazdek. Model Y jest często uważany za najbezpieczniejszy samochód Tesli. W 2021 roku Tesla Model 3 została również wybrana przez IIHS w kategorii Top Safety Pick+.

Funkcje bezpieczeństwa Tesli

Tesla tworzy swoje samochody z myślą o bezpieczeństwie jako najwyższym priorytecie, projektując je w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wypadków i kolizji. Pakiet akumulatorów jest umieszczony u podstawy samochodu, co zapewnia im wysoką ochronę przed przewróceniem się. Samochody Tesli mają również opatentowaną strukturę progów bocznych, która chroni pasażerów w przypadku kolizji bocznej.

Integralność strukturalna jest również doskonała w samochodach Tesli. Ponieważ Tesla produkuje wyłącznie samochody elektryczne, nie mają one żadnych silników z przodu ani z tyłu. To pozwala im na umieszczenie dodatkowej przestrzeni z przodu i z tyłu samochodu, co zmniejsza ryzyko obrażeń pasażerów. Wreszcie, co nie mniej ważne, wszystkie samochody Tesla są wyposażone w całkiem dobre poduszki powietrzne z bocznymi kurtynami poduszek powietrznych.

  Wziąć Volvo w leasing czy kupić?

Rankingi bezpieczeństwa Volvo

Szwedzka firma Volvo zawsze była znana z bezpiecznych samochodów. Od początku swojej działalności pracowali nad funkcjami bezpieczeństwa.

Wiele organizacji non-profit zajmujących się bezpieczeństwem samochodowym stale ocenia Volvo bardzo dobrze i przyznaje im pięć gwiazdek. Na przykład NHTSA przyznała ostatnio modelowi XC90 pełną liczbę gwiazdek. Z kolei IIHS przyznał całej linii Volvo tytuł Top Safety Pick+. XC90 jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych samochodów, jakie kiedykolwiek powstały.

Volvo produkuje niewielką gamę samochodów, ale dba o to, aby wszystkie były najlepsze pod względem bezpieczeństwa. Volvo dosłownie skupiło swoją kampanię marketingową na funkcjach bezpieczeństwa i na tym, jak ważne jest bezpieczeństwo samochodu.

Cechy bezpieczeństwa Volvo

Reputacja Volvo w segmencie bezpieczeństwa nie powstała w jeden dzień. Firma ciężko pracowała nad zapewnieniem najlepszych zabezpieczeń w historii, a nawet wymyśliła niektóre z nich od podstaw. Oryginalne układy bezpieczeństwa Volvo obejmują podwyższony fotelik, system wykrywania pieszych, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i fotelik dziecięcy montowany tyłem do kierunku jazdy.

Oprócz tych funkcji Volvo posiada wszystkie inne standardowe elementy bezpieczeństwa, które zazwyczaj znajdują się w większości luksusowych samochodów. Jednak Volvo przenosi je na wyższy poziom. Funkcje bezpieczeństwa dostępne we wszystkich modelach Volvo obejmują nadmuchiwane kurtyny, układ stabilizacji toru jazdy, ochronę przed uderzeniami biczowymi, elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy, układ ostrzegania kierowcy oraz układ wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu.

Volvo vs. Tesla: Oba są bardzo bezpieczne, ale Volvo jest bezpieczniejsze

Tesla uzyskała średnią ocenę bezpieczeństwa USN na poziomie 9,80/10. To zdecydowanie czyni Teslę jednym z najbezpieczniejszych producentów samochodów. Jednak Volvo, jako najbezpieczniejsza i najbardziej niezawodna firma, uzyskało w USN Safety Score wyższą notę 9,90 na 10. Inne organizacje zajmujące się oceną bezpieczeństwa, takie jak IIHS, Euro NCAP, ANCAP i NHTSA, sklasyfikowały Volvo nieco wyżej niż Teslę.

  Czy Volvo produkuje samochody elektryczne?

W ostatecznym rozrachunku obie marki są doskonałe pod względem zapewniania bezpieczeństwa swoim klientom. Volvo ma lekką przewagę nad Teslą ze względu na swoją długą historię w pomiarach bezpieczeństwa. Volvo produkuje najbezpieczniejsze samochody od dziesięcioleci. Jednak Tesla jest wciąż nowa na rynku i dopiero rozpoczęła produkcję samochodów w 2008 roku. Tak więc Tesla może prześcignąć Volvo pewnego dnia w przyszłości, ale na razie to Volvo jest na czele pod względem bezpieczeństwa.

FAQ

Czy pojazdy elektryczne to bezpieczne samochody?

Ludzie mają obawy związane ze zwarciem akumulatorów w pojazdach elektrycznych. W samochodach elektrycznych stosowane są akumulatory litowo-jonowe, które mogą ulec zwarciu w przypadku uszkodzenia akumulatora. Szanse na to są jednak znikome. Są one stosunkowo bezpieczniejsze niż silniki benzynowe.

Inną kwestią związaną z samochodami elektrycznymi jest ich zasięg kilometrów. Ludzie obawiają się, że ich bateria samochodowa może się rozładować, gdy są z dala od domu i zostawić ich na pastwę losu. Jednak nawet najtańszy samochód elektryczny, Nissan Leaf, ma zasięg około 150 mil na baterii, co jest wystarczające do użytku miejskiego. Wystarczy planować z wyprzedzeniem, aby uniknąć wyczerpania baterii.

Czy możemy dodać funkcje bezpieczeństwa do naszych samochodów?

Możliwe jest dodanie dodatkowych funkcji bezpieczeństwa do starych samochodów. Wyposażenie bezpieczeństwa jest dostępne na rynku wtórnym i można je dodać do Państwa samochodu. Niektóre z tych dodatkowych funkcji są nawet tańsze niż wbudowane opcje bezpieczeństwa.

  Czy Tesla to niezawodny samochód?

Jakie są niektóre organizacje zajmujące się pomiarem bezpieczeństwa samochodów?

Istnieje wiele organizacji non-profit zajmujących się pomiarem bezpieczeństwa samochodów, w tym:

 • National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) – USA
 • Instytut Ubezpieczeń na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (IIHS) – USA
 • Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Wypadkom – Wielka Brytania
 • Stowarzyszenie na rzecz Bezpiecznych Międzynarodowych Podróży Drogowych

Jakie są metody testowania bezpieczeństwa?

Kilka organizacji non-profit przeprowadza testy bezpieczeństwa dla każdego modelu samochodu. Samochody otrzymują oceny w oparciu o ich cechy bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom. Cechy te są poddawane rygorystycznym fazom testowym. Samochody są testowane w scenariuszach zderzenia czołowego, bocznego i tylnego.

Funkcje bezpieczeństwa samochodów są następnie oceniane w zależności od ich wydajności w testach. Najbardziej znanymi organizacjami w tym zakresie są IIHS i NHTSA.

Czym są aktywne i pasywne elementy bezpieczeństwa?

Bezpieczeństwo czynne
Cechy aktywne to takie, które zapobiegają wypadkowi samochodowemu zanim do niego dojdzie. Zostały one dodane w celu zwiększenia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Cechy te obejmują:

 • Lepsza regulacja fotela kierowcy
 • Środek ciężkości pojazdu
 • Równowaga i prowadzenie pojazdu
 • Waga pojazdu
 • Lepsza przyczepność opon
  Niektóre elementy wyposażenia bezpieczeństwa są również określane jako aktywne elementy bezpieczeństwa:
 • Układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania
 • Elektroniczna kontrola stabilności
 • Ostrzeganie przed kolizją
 • Tylne czujniki parkowania
  Bezpieczeństwo bierne
  Są to elementy, które chronią pasażerów w razie wypadku. Te elementy mogą uratować życie i obejmują takie rzeczy jak:
 • Poduszki powietrzne
 • Pasy bezpieczeństwa
 • Szyby laminowane
 • Elektroniczny system ochrony pieszych

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z