Mercedes A160 – wszystko, co musisz wiedzieć

Mercedes A160

Mercedes W177 został zaprezentowany kilka lat temu jako nowy Mercedes Klasy A w wersji hatchback/sedan. Klasa A jest podstawowym modelem Mercedesa, co oznacza, że A160 jest najtańszym sposobem wejścia w posiadanie Mercedesa Benz.

Choć może się to wydawać przesadą, nowa Klasa A jest o wiele lepsza od starej, więc model W177 to prawdziwy Mercedes, co nie miało miejsca w przypadku poprzedniego modelu. Model A160 jest napędzany małym, czterocylindrowym silnikiem, który ma być wydajny, cichy i lekki.

Wygląd zewnętrzny A160 jest mniej więcej taki sam, jak w przypadku każdej innej Klasy A, z wyjątkiem modeli AMG. Wnętrze Klasy A jest najważniejsze, ponieważ oferuje wiodący w swojej klasie design. Jednak zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wnętrze zależą w dużej mierze od wybranego wyposażenia.

Pod względem wartości Klasa A jest konkurencyjna, ale biorąc pod uwagę fakt, że jest tak nowa, nie można jej znaleźć w niższej cenie. Praktyczność modelu A160 jest więcej niż przyzwoita, z wiodącą w klasie przestrzenią ładunkową i wystarczającą ilością miejsca dla czterech dorosłych osób o umiarkowanych rozmiarach.

Mercedes A160 – Jednostka napędowa

Mercedes Benz A160 jest napędzany rzędowym, czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1,3 l, który generuje moc 109 KM i moment obrotowy 132 lb-ft. Dla wielu może to być słaby wynik, ale jak na samochód do jazdy po mieście, 43MPG, jakie oferuje A160, jest więcej niż doskonałe. A160 współpracuje ze skrzynią biegów Mercedes 9G-Tronic, która zapewnia szybką i płynną zmianę przełożeń.

  Mercedes C240 - wszystko, co musisz wiedzieć

Klasa A jest samochodem z napędem na przednie koła, a opcja 4MATIC jest dostępna dla mocniejszych modeli. Jak wspomniano, A160 jest stosunkowo wolnym modelem, ponieważ czas 0-60 mph wynosi prawie 11 sekund. Jednakże, układ napędowy jest wydajny, dopracowany, komfortowy i stosunkowo niezawodny.

Mercedes A160 – Design i podwozie

Klasa A W177 była pierwszym modelem Mercedesa, w którym wprowadzono obecny język projektowania Mercedesa. Zazwyczaj było to coś, co robiła Klasa S, ale z jakiegoś powodu zrobiła to Klasa A. W związku z tym Klasa A wygląda tak samo jak najnowsze modele Mercedesa, co jest naprawdę dobrą rzeczą.
Wygląd Klasy A zależy jednak w dużej mierze od pakietów wyposażenia dodatkowego, ponieważ modele AMG wyglądają o wiele lepiej niż standardowe modele Klasy A. Wnętrze jest mniej więcej takie samo, ale przy dobrym wyposażeniu jest to bez wątpienia najlepsze wnętrze w tej klasie.

Podwozie i zawieszenie Klasy A są dostosowane do komfortu i subtelności, z wyjątkiem modeli AMG, które są o wiele bardziej dynamiczne i sztywne.

Mercedes A160 – Niezawodność i typowe problemy

Mercedes Klasy A W177 jest stosunkowo niezawodnym samochodem, zwłaszcza w porównaniu z generacją W176, która nie była tak niezawodna. Nie oznacza to jednak, że model W177 jest bezawaryjny, ponieważ zazwyczaj występują w nim problemy z silnikiem, skrzynią biegów, układem elektrycznym i wyciekami oleju.

W przypadku nowej Klasy A Mercedes również wydaje sporo odwołań, ale jest to raczej typowe dla nowych modeli. W związku z tym w późniejszych modelach wiele z tych problemów jest rozwiązywanych bezpośrednio w fabryce i dlatego warto je rozważyć.

  Najczęstsze problemy z Mercedes W205

Mercedes A160 – wartość i praktyczność

Nowy model A160 można kupić za około 30 000 USD, podczas gdy modele używane można kupić za około 20 000 USD, jeśli są gorzej wyposażone, a modele z linii AMG kosztują raczej 30 000 USD. Są to uczciwe ceny, biorąc pod uwagę, że Klasa A jest dość nowym samochodem i nie zostanie zastąpiona przez kilka najbliższych lat.

Jeśli chodzi o praktyczność, Klasa A jest w stanie pomieścić bez problemu cztery osoby dorosłe o umiarkowanych rozmiarach, natomiast wyższe osoby mogą mieć nieco większe problemy z miejscem. Trzech pasażerów na tylnych siedzeniach to zdecydowanie za mało, natomiast przestrzeń bagażowa jest najlepsza w swojej klasie. Podobnej ilości miejsca można oczekiwać w Audi A3 i BMW serii 1.

Sekcja FAQ

Czy warto kupić Mercedesa A160?

Jeśli szukasz kompaktowego samochodu luksusowego, a przy tym wydajnego i atrakcyjnego, Klasa A jest naprawdę dobrym wyborem. Sensowne jest wybranie modelu z niższej półki i wydanie dodatkowych pieniędzy na dodatkowe wyposażenie, ponieważ Klasa A jest naprawdę zależna od opcji, które wybierzemy.

Możesz być nieco rozczarowany czasem 0-60 km/h, ale jeśli większość czasu spędzasz w mieście, raczej tego nie zauważysz. Jeśli jednak nie lubisz szybkich samochodów, A160 jest doskonałym wyborem, ponieważ jest odpowiednio mocny, a jednocześnie bardzo wydajny.

Jakie opcje są niezbędne w Mercedesie Klasy A?

Jak już wspomniano, wygląd i wrażenia z jazdy nową Klasą A zależą w dużej mierze od opcji, na które się zdecydujemy. Niektóre z nich, takie jak większe panoramiczne ekrany systemu informacyjno-rozrywkowego i zestawu wskaźników, są koniecznością, ponieważ bez nich samochód nie sprawia wrażenia tak luksusowego, jak to tylko możliwe.

  Który Mercedes ma ekran Hyperscreen?

Ponadto warto wybrać wysokiej klasy reflektory Multibeam, zarówno dlatego, że samochód wygląda lepiej z nimi zamontowanymi, jak i dlatego, że technologia Multibeam Mercedesa jest naprawdę przydatna. Pakiet AMG i pakiet oświetlenia wnętrza są również niezwykle popularne na rynku samochodów używanych, więc warto się na nie zdecydować, jeśli chce się zachować jak największą wartość przy odsprzedaży.

Czy nowy Mercedes Klasy A jest bezpieczny?

Nowy Mercedes Klasy A jest naprawdę bezpiecznym samochodem. IIHS i Euro NCAP to dwie najbardziej znane światowe organizacje zajmujące się testami zderzeniowymi i obie przyznały Klasie A 5 gwiazdek za bezpieczeństwo. Jak już wspomnieliśmy, ogólna atrakcyjność Klasy A zależy od opcji, na które się zdecydujemy, podobnie jest w przypadku bezpieczeństwa.

Klasa A jest dostępna ze wszystkimi nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak Mercedes Distronic z układem kierowniczym, system zapobiegania kolizjom Pre-sense, kamery dookólne, system wspomagania martwego pola, system utrzymywania pasa ruchu, pilot parkowania itd. Są to jednak opcje dodatkowe, które są tego warte, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo, a jednocześnie sprawiają, że samochód jest bardziej konkurencyjny na rynku wtórnym.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z