Mercedes B180 – wszystko, co trzeba wiedzieć

Mercedes B180

Mercedes Benz Klasy B istnieje od końca lat 90-tych, ale wcześniejsze modele nie mają już znaczenia, ponieważ mało kto jest zainteresowany kupnem 20-letniego europejskiego samochodu rodzinnego. Większość nabywców samochodów rodzinnych chce mieć samochód, który jest tak wygodny i bezpieczny, jak to tylko możliwe, a jeśli jesteś takim typem faceta, powinieneś skupić swoją uwagę na modelach W246 i W247 Klasy B.

B180 to podstawowy model Mercedesa Klasy B, w którym zastosowano 4-cylindrowy silnik o stosunkowo niewielkiej mocy. Silnik B180 współpracuje ze standardową automatyczną skrzynią 7-biegową w modelu W246 lub z dwusprzęgłową skrzynią 7-biegową w najnowszym modelu W247 B180.

Pod względem stylistyki Klasa B jest zgodna z pozostałymi modelami Mercedesa klasy podstawowej, co oznacza, że wygląda dostojnie i jednoznacznie jak Mercedes. Wnętrze jest obszerne i wyposażone w wiele elementów przyjaznych rodzinie, wiele schowków i łatwo dostępne zatrzaski do mocowania dzieci.

Klasa B W246 nie jest tak niezawodna jak W247, a najczęstsze problemy dotyczą skrzyni biegów, silnika, instalacji elektrycznej, wycieków i zawieszenia. Klasa B to praktyczny samochód, który można mieć za stosunkowo przystępną cenę, zwłaszcza w przypadku modelu W246.

Mercedes B180 – Jednostka napędowa

Model W246 B180 jest napędzany rzędowym, 4-cylindrowym silnikiem turbo o pojemności 1,6 l i mocy 122 KM oraz momencie obrotowym 147 funtów. Współpracuje on z 7-biegową automatyczną skrzynią biegów, która działa stosunkowo płynnie i bezproblemowo. Model B180 jest dostępny w wersji z napędem na przednią oś (FWD), natomiast system 4MATIC AWD jest dostępny na liście opcji.

Model W247 B180 jest napędzany rzędowym, czterocylindrowym silnikiem turbo o pojemności 1,4 l i mocy 136 KM oraz momencie obrotowym 147 l/min. Jest on również wyposażony w 7-biegową skrzynię biegów, ale w modelu W247 jest to skrzynia dwusprzęgłowa. Oznacza to, że zmienia ona biegi jeszcze bardziej płynnie. Standardem jest również napęd na przednią oś (FWD), natomiast dostępna jest opcja 4MATIC.

  Czy hybrydy Mercedesa są dobre?

W246 B180 osiąga do 44MPG łącznie, czyli mniej więcej tyle samo, co W247. Te wartości mocy nie są zbyt imponujące, zwłaszcza w przypadku tak dużego samochodu jak Klasa B. Jednak Klasa B to samochód rodzinny, co oznacza, że większość osób zainteresowanych jego kupnem nie przywiązuje zbyt dużej wagi do mocy.

Mercedes B180 – Design i podwozie

Model W246 B180 wygląda i sprawia wrażenie Mercedesa, ale nie ma nic wspólnego z modelem W247, który wygląda i sprawia wrażenie dużo bardziej wyrafinowanego. Klasa B zawsze miała klasyczny wygląd zewnętrzny minivana, co oznacza, że oferuje stosunkowo wysoko położony środek ciężkości, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z samochodu jest łatwe.

Taka konstrukcja zapewnia również przyzwoitą widoczność we wszystkich kierunkach, czego oczekuje się od samochodu rodzinnego. Podwozie i zawieszenie zostały zestrojone z myślą o komforcie, co oznacza, że nawet modele AMG nie są zbyt dynamiczne. Klasa B W247 jeździ o wiele płynniej niż W246, mimo że W246 jest również wygodny.

Mercedes B180 – Niezawodność i typowe problemy

W246 B180 nie jest najbardziej niezawodnym modelem Mercedesa. Wcześniejsze modele W246 sprawiają najwięcej kłopotów, natomiast w późniejszych modelach wiele z tych problemów zostało naprawionych bezpośrednio w fabryce. Model W247 jest o wiele bardziej niezawodny, ponieważ oferuje ponadprzeciętną niezawodność jak na Mercedesa.

Najczęstsze problemy, które nękają modele Klasy B to problemy związane z silnikiem, takie jak uszczelki wtryskiwaczy, związane z zawieszeniem, takie jak zużyte tuleje, które wydają odgłosy stukania, wycieki oraz problemy elektryczne, które nękają wiele akcesoriów samochodowych i funkcji zwiększających komfort.

  Czy nowy Mercedes Klasy C jest elektryczny?

Mercedes B180 – wartość i praktyczność

Model W246 B180 można teraz kupić za stosunkowo niską cenę, ale lepiej wydać nieco więcej za późniejszy egzemplarz z mniejszym przebiegiem, jeśli chce się zachować jak największą wartość przy odsprzedaży, a jednocześnie wydawać mniej pieniędzy na konserwację i naprawy. Klasa B W247 jest najnowszą klasą B, co oznacza, że jest dostępna zarówno w wersji nowej, jak i używanej, a obie te wersje kosztują bardzo dużo.

Jeśli chodzi o praktyczność, nie można się pomylić z samochodem takim jak Klasa B, ponieważ oferuje on dużo miejsca do siedzenia i przestrzeni ładunkowej. Są one zaprojektowane z myślą o użytkowaniu przez rodzinę, co oznacza, że są łatwo dostępne i zapewniają naprawdę dobrą widoczność dookoła.

Sekcja FAQ

Czy Mercedes B180 jest bezpieczny?

Mercedes Benz Klasy B jest rzeczywiście bezpiecznym samochodem, ponieważ zarówno Euro NCAP, jak i IIHS uznały go za wyjątkowo bezpieczny. Jeśli chcesz mieć pewność, że samochód jest bezpieczny, musisz albo kupić używaną, w pełni wyposażoną Klasę B W246, albo wybrać lekko używaną lub nową Klasę B W247, ponieważ większość elementów bezpieczeństwa znajduje się na liście wyposażenia dodatkowego.

Należą do nich między innymi: asystent martwego pola, asystent utrzymania pasa ruchu, Mercedes Distronic Plus, automatyczne hamowanie awaryjne, kamery 360 stopni, system antykolizyjny, asystent jazdy w poprzek drogi itd. Jeśli planujesz używać Klasy B jako samochodu do przewozu rodziny, powinieneś mieć możliwość korzystania z nich za darmo, ale Mercedes jako Mercedes nie zamierza po prostu dać tego za darmo.

  Najczęstsze problemy z Mercedes W205

Jak bardzo pożądany jest Mercedes Klasy B?

Mercedes Klasy B jest jednym z najmniej pożądanych modeli Mercedesa, ponieważ jest to w zasadzie rodzinny minivan. Minivany nigdy nie były kupowane przez ludzi, którzy bardzo pragnęli je mieć, ale raczej przez ludzi, którzy byli zmuszani do ich kupna przez swoje żony. Żarty na bok, nie są to najbardziej niezawodne samochody Mercedesa, ale mają dużo sensu.

Minivany to zakup racjonalny, a nie emocjonalny. Jeśli chcesz, aby Twoja rodzina miała wystarczająco dużo miejsca w wygodnym i bezpiecznym samochodzie, Klasa B jest właśnie dla Ciebie.

Jak długo może wytrzymać Mercedes B180?

Mercedes B180 jest w stanie wytrzymać bardzo długo, ale tylko wtedy, gdy jest prawidłowo konserwowany. Oznacza to, że jest to rzeczywiście jeden z tych samochodów Mercedesa, które mogą służyć przez wiele lat. Warto wspomnieć, że model W247 jest stosunkowo nowym modelem, co oznacza, że mało kto przejechał nim tak wiele kilometrów.

Bez względu na to, jaki model wybierzemy, jeśli będziemy go konserwować, prawdopodobnie będziemy mogli z niego korzystać przez długi czas.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z