Mercedes C240 – wszystko, co musisz wiedzieć

Mercedes C240 był produkowany w latach 2001-2007 i w tym czasie Mercedesowi udało się sprzedać mnóstwo egzemplarzy tego modelu. Model C240 jest wyposażony w silnik V6 o pojemności 2,2 l i mocy 170 KM, co jest całkiem przyzwoitą wartością jak na kompaktowego, luksusowego sedana z lat 2000.

Model C240 jest wyposażony w napęd na tylne koła i 5-biegową automatyczną lub 6-biegową manualną skrzynię biegów. Pod względem stylistyki C240 wygląda jak każdy inny Mercedes z tamtej epoki, co oznacza, że ma klasę, ale w dzisiejszych czasach jest stosunkowo przestarzały.

C240 jest rzeczywiście niezawodnym samochodem, ale wielu właścicieli skarżyło się na problemy z poduszkami powietrznymi, elektryką, wyciekami, problemami z paskiem i kołem pasowym silnika oraz ogólnym zmęczeniem i zużyciem elementów wykończenia. Jednak jeśli C240 będzie odpowiednio konserwowany, to prawdopodobnie uda się z niego wycisnąć kilkaset tysięcy kilometrów.

Wartość C240 jest obecnie bardzo wysoka, ponieważ można kupić przyzwoity egzemplarz za kwotę od 5 000 do 8 000 dolarów. Jest to również dość praktyczny samochód, który może bez problemu przewieźć do czterech dorosłych osób wraz z całym bagażem.

Mercedes C240 – Układ napędowy

Model C240 został po raz pierwszy zaprezentowany w 2001 roku i wiele osób szybko go kupiło. Jednym z powodów, dla których C240 był tak popularny jest fakt, że został wyposażony w dość mocny silnik, biorąc pod uwagę jego rozmiar i pozycję na rynku. Silnik V6 montowany w C240 jest gładki i wyrafinowany, jak na samochód z emblematem trójramiennej gwiazdy przystało.

Moc 170 KM i moment obrotowy 177 lb-ft są idealne dla podwozia C240. Silnik jest zestrojony przede wszystkim pod kątem komfortu i płynnego przyspieszenia liniowego, co oznacza, że nie jest szarpany ani trudny w prowadzeniu. Pięciobiegowa automatyczna skrzynia biegów jest równie dobrze dopasowana do silnika 2.2 V6, ponieważ jest równie wyrafinowana i dopracowana.

  Mercedes AMG SLC43 Niezawodność

W tym czasie Mercedes nie oferował napędu na wszystkie koła 4MATIC w mniejszych modelach, takich jak Klasa C, co oznacza, że C240 jest samochodem wyłącznie z napędem na tylne koła. Dostępna była również manualna skrzynia biegów, ale ta była bardziej popularna w Niemczech i reszcie Europy.

C240 zużywa około 24MPG łącznie, co jest przyzwoitym wynikiem nawet jak na dzisiejsze standardy. Podsumowując, układ napędowy C240 jest dopracowany i płynny, ale nie wzbudza żadnych emocji.

Mercedes C240 – Design i podwozie

Stylistyka modelu C240 jest idealnie dopasowana do Klasy E z tamtej epoki, co oznacza, że wygląda jak Klasa E, ale jest nieco bardziej kompaktowy. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś chciał kupić Klasę C, ale nie najlepsze, jeśli chciał kupić Klasę E.

Wnętrze C240 wygląda świetnie nawet jak na dzisiejsze standardy, ponieważ oferuje sporo technologii, takich jak podgrzewane fotele, cyfrową klimatyzację, nawigację i całkiem niezły system stereo. Podwozie i zawieszenie C240 jest samochodem luksusowym i tak też się prowadzi.

Oznacza to, że C240 nie jest stworzony do weekendowego pokonywania kanionów, ponieważ nie oferuje podwozia nadającego się do zabawy. C240 prowadzi się podobnie jak obecna Klasa C, co oznacza, że nie stara się być sportowy, ale skupia się na płynności i luksusie.

Mercedes C240 – Niezawodność i potencjalne problemy

Jak wspomniano na początku, C240 jest w stanie przejechać setki tysięcy kilometrów, jeśli będziesz o niego odpowiednio dbał. Oznacza to ciągłe wykonywanie wszystkich czynności obsługowych, takich jak sprawdzanie i wymiana wszystkich płynów, wymiana świec zapłonowych i filtrów.

  Czy Mercedes może uruchomić inny samochód?

Jednak C240 ma też sporo problemów, a najczęstsze z nich dotyczą poduszek powietrznych, pasków i kół pasowych, chłodzenia silnika, wycieków, instalacji elektrycznej i ogólnego zużycia wnętrza. Problem z poduszkami powietrznymi jest stosunkowo częsty i zazwyczaj wskazuje na zbyt czułe czujniki zadziałania poduszek powietrznych.

Problemy z elektryką obejmują problemy z oświetleniem zewnętrznym, elektrycznym szyberdachem, elektrycznymi oknami, gadżetami wewnętrznymi i akcesoriami. Zużycie wnętrza i odbarwienia to również częste problemy, zwłaszcza w przypadku samochodów o jaśniejszych kolorach wnętrza.

Mercedes C240 – wartość i praktyczność

Porządny C240 będzie Cię kosztował od 5 000 do 8 000 USD, co jest naprawdę niską ceną. Wynika to z faktu, że C240 jest bardzo dużo i nikt nie jest nimi zachwycony. Jasne, jeżdżą przyjemnie i są w stanie wytrzymać długi czas, ale nie wzbudzają zachwytu w żaden sposób, ani w formie, ani w kształcie.

Pod względem praktyczności C240 jest przyzwoity, wygodnie mieści się w nim trójka przyjaciół i spora część ich bagażu. Tylne siedzenia składają się, aby uzyskać jeszcze więcej miejsca, a montaż fotelika dziecięcego w drugim rzędzie siedzeń jest łatwy dzięki szeroko otwieranym drzwiom i dostępnym punktom mocowania ISOFIX.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić Mercedesa C240?

Jeśli podoba Ci się ten samochód i chcesz go mieć, powinieneś go kupić, ponieważ nie jest on wcale taki drogi, a prowadzi się całkiem przyjemnie, nawet jak na dzisiejsze standardy. Nie spodziewaj się jednak, że kupisz szybki samochód lub taki, który lubi szybko pokonywać zakręty.

  Co oznaczają numery podwozia Mercedesa?

C240 prowadzi się dość przyjaźnie dla osób starszych, co oznacza, że jest łatwy w prowadzeniu i jedyne co chcesz robić podczas jazdy C240 to usiąść wygodnie i zrelaksować się.

Czy C240 jest bezpiecznym samochodem?

Mercedes C240 jest rzeczywiście bezpiecznym samochodem, ale nie według dzisiejszych standardów. Standardy bezpieczeństwa samochodów wzrosły w ciągu ostatnich 10 lat dzięki wielu funkcjom bezpieczeństwa aktywnego, ale większość samochodów z początku XXI wieku jest wyposażona tylko w najbardziej podstawowe systemy bezpieczeństwa oprogramowania, takie jak czujniki parkowania.

Ogólnie rzecz biorąc, C240 jest bezpieczny, ponieważ posiada wiele poduszek powietrznych i inteligentnie zaprojektowane strefy zgniotu, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w razie kolizji.

Jaka jest różnica między C240 a Klasą C z 2022 roku?

Wszystko jest inne, ponieważ samochody te dzieli 20 lat badań i rozwoju. C240 to samochód z innej epoki, podczas gdy Klasa C z 2022 roku wygląda jak samochód z 2050 roku. Postęp, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat, jest zdumiewający i widać to dość wyraźnie, gdy porównamy nową Klasę C z C240.

C240 jest jednak nieco bardziej dotykowy i przyjemniejszy w obsłudze niż nowa Klasa C. Nowa Klasa C jest tak kosmicznie nowoczesna, że traci wrażenia z jazdy w bankowym skarbcu Mercedesa.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z