Mercedes GL450 – wszystko, co musisz wiedzieć

Mercedes GL450

Mercedes Klasy GL to pełnowymiarowy, luksusowy SUV Mercedesa, który może pomieścić do siedmiu pasażerów, psa lub dwa i mnóstwo bagażu. Klasa GL lub przemianowany na Klasę GLS SUV Mercedesa jest skierowany do osób, które chcą zmaksymalizować przestrzeń i użyteczność, nie rezygnując z komfortu, luksusu i technologii.

Pierwsza generacja modelu GL (X164) była produkowana w latach 2006-2012, a następnie została zastąpiona generacją X166. Model X166 był produkowany w latach 2012-2019, a następnie został zastąpiony przez Klasę GLS jako nowy pełnowymiarowy luksusowy rodzinny SUV Mercedesa.

Pod względem stylistycznym model X164 przypomina nieco powiększoną wersję średniej wielkości modelu ML, co oznacza, że wygląda agresywnie, utylitarnie i z klasą. Model X166 wygląda nieco bardziej wyjątkowo dzięki nowej technologii reflektorów Mercedesa, bardziej niezawodnemu podwoziu i wielu innym rozwiązaniom technicznym.

W modelu GL450 zastosowano 8-cylindrowy silnik, co oznacza, że znajduje się on na samym szczycie linii SUV-ów Mercedesa. Oferuje dużą ilość miejsca, do siedmiu miejsc siedzących i dużo przestrzeni ładunkowej. Pod względem wartości GL oferuje dobrą cenę, ale jego utrzymanie kosztuje dość dużo pieniędzy.

Mercedes GL450 – Układ napędowy

Pierwsza generacja modelu GL450 wykorzystuje silnik V8 o pojemności 4,7 l, który oferuje moc 335 KM i moment obrotowy 339 lb-ft. Współpracuje on wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów Mercedes 7G-Tronic. Silnik ten jest znany ze swojej siły uciągu i bezwysiłkowych osiągów bez poświęcania gładkości i wyrafinowania.

Druga generacja modelu GL450 wykorzystuje ten sam silnik, ale jego moc została zwiększona do 362 KM i 406 lb-ft momentu obrotowego. W modelu GL450 zastosowano nowszą, bardziej wyrafinowaną i wydajną skrzynię biegów, zwaną automatyczną skrzynią 9G Tronic.

  4MATIC a 4MOTION - różnice, zalety i wady

GL450 jest podstawowym modelem Klasy GL, ale oferuje więcej niż wystarczającą siłę pociągową dla większości osób. Model 450 jest również najbardziej wydajny z całej grupy, ponieważ oba modele GL450 osiągają przyzwoity wynik 18-22MPG łącznie.

Mercedes GL450 – Design i podwozie

Jak wspomniano na początku, pierwsza generacja GL450 zapożyczyła swoje wzornictwo od średniej wielkości Klasy ML. Dzięki temu X164 ma dość agresywny wygląd z wyraźnymi ramionami i dość charakterystyczną przednią kratą. Wysokość nadwozia została zwiększona, ale GL450 nie jest prawdziwym off-roaderem.

Druga generacja GL450 ma bardziej nowoczesny wygląd dzięki całkowicie nowej kratce, nowym wielopromieniowym reflektorom LED i bardziej smukłej sylwetce. Model X166 nie wygląda tak agresywnie jak X164, ale nadal przyciąga wzrok większości osób.

Podwozie i zawieszenie GL450 są dostosowane przede wszystkim do komfortu i jazdy turystycznej. Nadwozie ma tendencję do dość mocnego przechylania się, a jeśli dodać do tego wysoko położony środek ciężkości i dużą masę, natychmiast zdamy sobie sprawę, że GL450 jest wygodnym SUV-em i niczym więcej.

Mercedes GL450 – Niezawodność i typowe problemy

Obie generacje GL450 są uważane za niezawodne, ale model X166 jest o wiele bardziej niezawodny niż X164. Obydwie generacje kosztują dużo pieniędzy na utrzymanie, a właściwa konserwacja jest koniecznością – bez niej te SUV-y nie wytrzymają zbyt długo.

Tak czy inaczej, najczęstsze problemy, z jakimi borykają się te SUV-y, to problemy z elektryką, zawieszeniem (zwłaszcza jeśli jest wyposażone w zawieszenie AIRMATIC), przerażające wycofanie firmy Takata związane z poduszkami powietrznymi, problemy z silnikiem i potencjalne problemy ze wspomaganiem układu kierowniczego.

  Mercedes E350 - wszystko, co musisz wiedzieć

Mercedes GL450 – wartość i praktyczność

Mocno używany X164 GL450 z dużym przebiegiem można znaleźć za około 10 000 USD. Nie są to samochody, których powinieneś szukać, ponieważ są kosztowne w utrzymaniu, nawet jeśli cena oryginalnego używanego egzemplarza wydaje się kusząca. Jeśli chcesz mieć stosunkowo przyzwoity egzemplarz, powinieneś wydać około 17-20 tys. dolarów na GL450 pierwszej generacji.

Druga generacja GL450 może być dostępna za około 15 tys. dolarów w najniższej cenie, podczas gdy najlepsze egzemplarze X166 GL450 kosztują ponad 40 tys. dolarów. Jeśli chcesz mieć przyzwoity egzemplarz z niezbyt dużą liczbą kilometrów na liczniku, powinieneś wydać na niego co najmniej 27-32 tys. dolarów.

Pod względem praktyczności obie generacje GL są lepsze od każdego innego SUV-a Mercedesa. Oferują dużo miejsca, wiele schowków i schowków, a jednocześnie zapewniają doskonałą widoczność. Zostały zaprojektowane z myślą o użytkowaniu przez rodzinę, co oznacza, że są to wciąż bardzo dobre samochody rodzinne.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić Mercedesa GL450?

To zależy od tego, ile jesteś gotów wydać na nowy samochód i czy w ogóle potrzebujesz tak dużego samochodu jak GL. Należy również pamiętać, że te pełnowymiarowe używane luksusowe SUV-y zwykle kosztują sporo pieniędzy na utrzymanie, co jest czymś, co trzeba zrobić, jeśli chce się, aby były trwałe.

Ogólnie rzecz biorąc, GL450 jest świetnym samochodem dla rodzin, ponieważ oferuje dużo miejsca, a jednocześnie jest naprawdę bezpiecznym samochodem. Silnik V8 o pojemności 4,7 l jest więcej niż wystarczający dla większości osób, a model GL63 z silnikiem V8 nie jest konieczny dla tak niedynamicznego samochodu.

  Mercedes AMG C43 Niezawodność

Czy GL450 jest bezpieczny?

Ponieważ większość SUV-ów klasy GL i GLC jest kupowana przez większe rodziny, GL musi być bezpieczny, aby w ogóle mógł się sprzedawać. Dlatego Mercedes zadał sobie wiele trudu, aby GL spełniał wszystkie współczesne normy bezpieczeństwa.

Pierwsza generacja X164 modelu GL450 jest bezpieczna, ale brakuje w niej wielu współczesnych programowych elementów bezpieczeństwa. Straszne wycofanie z rynku firmy Takata sprawiło, że poduszki powietrzne w tych samochodach są stosunkowo mało bezpieczne, dlatego należy sprawdzić, czy model, który bierzemy pod uwagę, jest wolny od tych problemów. Druga generacja GL450 jest jednak znacznie bezpieczniejsza, niezależnie od poziomu wyposażenia.

Czy GL450 jest dobrym samochodem terenowym?

Wszystkie generacje GL450 są w stanie poradzić sobie w łagodnym i umiarkowanym terenie, ale nie są to terenowe SUV-y, nawet na milę. Są zdecydowanie za ciężkie, za długie i za duże. Oznacza to, że są przeznaczone głównie do użytku drogowego.

Tak czy inaczej, GL450 powinien wystarczyć 99% osób, ale jeśli chcesz mieć poważniejszego terenowego Mercedesa, powinieneś skupić swoją uwagę na SUV-ie Klasy G.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z