Mercedes GLK350 – wszystko, co musisz wiedzieć

Mercedes GLK350

Mercedes GLK350 (X204) to kompaktowy, luksusowy SUV produkowany przez Mercedesa w latach 2006-2015. W tym okresie Mercedesowi udało się sprzedać ponad 200 000 egzemplarzy tego modelu w samych Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że jest ich całkiem sporo i czekają na kupno.

GLK350 to standardowy model GLK z 6-cylindrowym silnikiem i Mercedesem 4MATIC. GLK350 to jeden z najpopularniejszych modeli GLK od czasu jego wprowadzenia na rynek, a wiele osób uważa go za najlepszy model GLK w swojej klasie.

Pod względem stylistyki, GLK ma tendencję do dzielenia opinii, ponieważ wielu uważa go za zbyt staroświecki. Jednak pakiety AMG znacznie ożywiają wygląd zewnętrzny. Wnętrze nie wyróżnia się niczym szczególnym, ponieważ wykorzystuje język projektowania wnętrz Mercedesa sprzed dwóch dekad.

GLK350 to zaskakująco niezawodny samochód, ale tylko wtedy, gdy się go odpowiednio konserwuje. Pod względem praktyczności GLK jest więcej niż przyzwoity, ponieważ oferuje dużo miejsca na głowę, nogi i ładunek. Można go też mieć za nie tak wiele pieniędzy, co sprawia, że GLK350 jest wart rozważenia.

Mercedes GLK350 – Jednostka napędowa

W pierwszej wersji GLK350 zastosowano 6-cylindrowy silnik o pojemności 3,5 l, mocy 272 KM i momencie obrotowym 258 lb-ft. Wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów Mercedes 7G-Tronic, system napędu na cztery koła 4MATIC AWD i jest w stanie osiągnąć 28MPG łącznie, co było całkiem przyzwoitym wynikiem jak na tamte czasy.

Później Mercedes wprowadził do modelu GLK350 technologię Blue Efficiency, która oznacza moc 306 KM i moment obrotowy 272 lb-ft. W modelu tym obecna jest również skrzynia 7G-Tronic oraz opracowany przez Mercedesa system napędu na cztery koła 4MATIC AWD.

  Które Mercedesy mają zdalne parkowanie?

Blue Efficiency GLK350 został wprowadzony z myślą o lepszych wynikach MPG, co oznacza, że BF GLK350 jest w stanie zwrócić 34MPG, co jest znacznie lepszym wynikiem w porównaniu z poprzednią generacją. Można śmiało powiedzieć, że układ napędowy zastosowany w GLK350 jest więcej niż wystarczający w stosunku do masy i rozmiarów GLK.

Silnik o pojemności 3,5 l został zestrojony pod kątem liniowego i wyrafinowanego dostarczania mocy, co oznacza, że samochód czuje się tak, jak powinien czuć się prawdziwy SUV Mercedesa.

Mercedes GLK350 – Design i podwozie

Przedliftingowy GLK350 wygląda pudełkowato i dość mało pomysłowo jak na Mercedesa. Wielu entuzjastów Mercedesa uważa, że GLK sprzed faceliftingu to najmniej atrakcyjnie wyglądający kompaktowy SUV Mercedesa w historii, ponieważ wygląda zbyt staroświecko i nudno.

Pakiet AMG jest mniej więcej koniecznością zarówno w przypadku GLK po liftingu, jak i przed nim, mimo że sam model po faceliftingu stanowi znaczną poprawę stylistyki w porównaniu z modelem sprzed faceliftingu. Wnętrze GLK sprawia wrażenie wysokiej jakości i trwałości, ale zastosowano w nim elementy starszej generacji, które sprawiają, że wnętrze wydaje się dziś przestarzałe.

Można również śmiało powiedzieć, że GLK jest dość mocno uzależniony od specyfikacji, co oznacza, że niektóre wersje GLK wyglądają bardziej obiecująco niż inne. Piękno jest w oku obserwatora, ale mało który obserwator uzna GLK za piękny.

Mercedes GLK350 – Niezawodność i potencjalne problemy

Mercedes GLK350 jest ponadprzeciętnym Mercedesem, jeśli chodzi o niezawodność, zwłaszcza jeśli jest odpowiednio konserwowany. Oznacza to, że GLK jest jednym z najbardziej niezawodnych nowszych modeli Mercedesa. Nie oznacza to jednak, że GLK nie boryka się z pewną liczbą problemów.

  Mercedes Sprinter Niezawodność

Najczęstsze problemy związane z GLK350 dotyczą poduszek powietrznych, układów elektrycznych, zawieszenia i chłodzenia silnika. Najbardziej stresujące dla GLK są problemy związane z wycofywaniem poduszek powietrznych Takata, które rzeczywiście stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Mercedes GLK350 – praktyczność i wartość

Obecnie można znaleźć przyzwoity model GLK350 w cenie od 15 do 30 tys. dolarów. Oznacza to, że nowszy GLK350 z mniejszą liczbą kilometrów na zegarze można kupić za około 25 tys. dolarów, co jest naprawdę opłacalne. Modele GLK350 sprzed faceliftingu z większym przebiegiem można kupić nawet za blisko 10 tys. dolarów.

GLK350 jest pozycjonowany jako rodzinny SUV i jest to dość oczywiste, gdy spojrzymy na ilość miejsca, jaką oferuje GLK350. Dzięki dość wysoko poprowadzonej linii dachu i dużej ilości miejsca na nogi, w kabinie zmieści się nawet 5 pasażerów. Również przestrzeń bagażowa jest więcej niż wystarczająca dla 99% osób.

Sekcja FAQ

Czy Mercedes GLK350 jest bezpieczny?

Mercedes GLK350 jest rzeczywiście bezpiecznym samochodem, ponieważ Mercedesowi zawsze udawało się oferować bezpieczne samochody najwyższej klasy. To prawda, że GLK350 nie jest wyposażony we wszystkie najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa aktywnego Mercedesa, ale niektóre z nich są obecne nawet w najstarszych modelach GLK.

Można również śmiało powiedzieć, że GLK jest dość zależny od specyfikacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Należy również pamiętać, że w niektórych modelach GLK nadal występują problemy związane z poduszkami powietrznymi, które należy rozwiązać, jeśli chcemy mieć ogólnie bezpieczny samochód.

  Numery modeli Mercedesa - wyjaśnienie

Czy Mercedes GLK350 jest samochodem terenowym?

Mercedes GLK350 jest SUV-em, ale nie jest to prawdziwy samochód terenowy, ponieważ Mercedes zaprojektował GLK350 przede wszystkim jako rodzinny SUV. Większość osób, które kupiły GLK, nigdy nie zamierzało jeździć nim w terenie i Mercedes zdaje sobie z tego sprawę.

Dlatego właśnie Mercedes zaprojektował GLK jako samochód przystosowany przede wszystkim do jazdy po drogach. Nie oznacza to jednak, że GLK jest bezużyteczny, jeśli chodzi o jazdę w terenie, ale że może on jedynie uprawiać łagodny off-road. Dla modelu GLK dostępne były pewne dodatkowe pakiety wyposażenia, aby uczynić go bardziej przyjaznym do jazdy w terenie, ale rzadko kto się na nie decydował.

Czy warto kupić Mercedesa GLK350?

Mercedes GLK350 jest rzeczywiście wart swojej ceny, ponieważ jest to stosunkowo nowoczesny i niezawodny SUV Mercedesa, którego utrzymanie nie kosztuje niebotycznych sum pieniędzy. Oferuje przyzwoitą przestrzeń, przyzwoitą technologię i jest SUV-em należącym obecnie do najpopularniejszego segmentu samochodów na świecie.

Wartość modelu GLK350 jest również dość przystępna, zwłaszcza jeśli wybierze się wersje po zmianach. Podsumowując, GLK350 jest wart swojej ceny, ale tylko wtedy, gdy będziesz go odpowiednio konserwować.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z