Mercedes ML320 – wszystko, co musisz wiedzieć

Mercedes ML320

Mercedes ML320 był produkowany w latach 1997-2005 jako pierwsza generacja modelu W163, a następcą ML320 był model W164, którego produkcja zakończyła się w 2011 roku. Pierwsza generacja modelu ML320 jest już dość starym samochodem i nie należy do najbardziej niezawodnych, podczas gdy model W164 jest nadal przyzwoitym samochodem.

W obu przypadkach zastosowano 6-cylindrowy silnik o mocy ponad 200 KM, napęd AWD i automatyczną skrzynię biegów. Na niektórych rynkach ML320 pierwszej generacji jest również dostępny z 5-biegową skrzynią manualną. Wszystkie silniki ML320 pracują płynnie i są odpowiednie dla tak dużego samochodu, ale zdarzają się problemy z chłodzeniem i kołami pasowymi.

Pod względem stylistycznym pierwsza generacja ML jest prosta i oswojona, natomiast druga generacja jest o wiele bardziej agresywna i utylitarna, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Podwozie i zawieszenie są dostosowane do komfortu, ale nie oznacza to, że ML nie jest dobrym samochodem terenowym.

Jeśli chodzi o wartość, oba modele można kupić za naprawdę kuszącą cenę, ale wysokie koszty utrzymania i problemy z niezawodnością sprawiają, że ich wizerunek jest inny. Jeśli chodzi o praktyczność, oba samochody są wystarczająco przestronne dla większości osób, zarówno jeśli chodzi o miejsca siedzące, jak i przestrzeń ładunkową.

Mercedes ML320 – Jednostka napędowa

W pierwszej generacji ML320 zastosowano silnik V6 o pojemności 3,2 l, mocy 218 KM i momencie obrotowym 228 l/min. Wyposażony jest w stały napęd na cztery koła (AWD), który sprawia, że jest to także dobry samochód terenowy. Standardową skrzynią biegów dla pierwszej generacji ML320 jest 5-biegowa skrzynia automatyczna, która dość dobrze pasuje do charakteru modelu W163 ML320.

  Który napęd na wszystkie koła jest lepszy - BMW czy Mercedes-Benz?

Druga generacja modelu ML320, W164, wykorzystuje zmodyfikowaną wersję tego samego silnika o pojemności skokowej 3,5 l, który osiąga moc 272 KM i moment obrotowy 258 lb-ft. Model W164 oferuje również bardziej zaawansowaną i wydajną 7-biegową automatyczną skrzynię biegów oraz stały napęd na cztery koła (AWD).

Pierwsza generacja ML320 osiąga łączny wynik 17MPG, co nie jest zbyt dobrym wynikiem, podczas gdy druga generacja osiąga przyzwoite 20MPG. W sumie, aby naprawdę doświadczyć 17 lub 20MPG, trzeba prowadzić je w dość powściągliwy sposób.

Mercedes ML320 – Konstrukcja i podwozie

Pierwsza generacja modelu ML320 wygląda dość prosto i dystyngowanie, co oznacza, że nie jest zbyt porywająca. Wersje AMG mają jednak tendencję do urozmaicania wyglądu zewnętrznego, dzięki czemu staje się on bardziej dystyngowany, bardziej SUV-owaty.

Druga generacja ML320 wygląda o wiele bardziej dystyngowanie i luksusowo, z mocnymi skosami i wydatnymi biodrami. Wnętrze obu modeli wyposażono w skórzane fotele i sprytnie zaprojektowane przełączniki, jednak druga generacja wygląda o wiele bardziej luksusowo.

Oba modele zostały zaprojektowane jako komfortowe rodzinne SUV-y, co oznacza, że oferują stonowane i chłodne wrażenia z jazdy. Podczas hamowania odczuwalne są dość duże przechyły nadwozia i kołysanie, co sprawia, że nie nadają się one do jazdy wyczynowej.

Mercedes ML320 – Niezawodność i potencjalne problemy

Pierwsza generacja modelu ML320 nie jest najbardziej niezawodnym SUV-em na rynku, nawet w najmniejszym stopniu. Jednak druga generacja jest rzeczywiście lepsza, ale tylko wtedy, gdy jest prawidłowo i terminowo serwisowana. W każdym razie należy pamiętać, że w obu przypadkach występują różnego rodzaju problemy związane z silnikiem, układem kierowniczym i elektryką.

  Czy Mercedesa można serwisować w dowolnym miejscu?

Modele wyposażone w zawieszenie pneumatyczne są również wątpliwe bez odpowiedniej konserwacji, natomiast wszelkiego rodzaju nieszczelności mogą również powodować różnego rodzaju problemy. Żaden z tych dwóch modeli nie jest mistrzem niezawodności, co oznacza, że jeśli chcesz, aby były trwałe, musisz je konserwować.

Mercedes ML320 – wartość i praktyczność

Pierwszą generację ML320 można mieć za grosze, ale koszty utrzymania mogą to łatwo zniweczyć już po roku. Druga generacja ma bardziej przystępną cenę, co oznacza, że można ją bez problemu kupić za 10 tys. dolarów. Jeśli jednak chcesz, aby służył Ci jako codzienny kierowca, musisz kupić nowszy model z niewielkim przebiegiem. Takie samochody kosztują kilka tysięcy więcej.

Pod względem praktyczności ML320 jest więcej niż przyzwoity, bez względu na to, czy jest to generacja W163 czy W164. Jest w nim dużo miejsca dla maksymalnie 5 pasażerów, a przestrzeń ładunkowa jest również więcej niż przyzwoita.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić ML320?

Powinieneś rozważyć zakup W164 ML320, ale tylko wtedy, gdy chcesz go mieć, lubisz go i potrafisz go odpowiednio utrzymać. Pierwsza generacja ML320 nie jest tak naprawdę zbyt dobra, zwłaszcza jeśli ma dużo kilometrów na liczniku. Biorąc pod uwagę fakt, że samochody te są eksploatowane do momentu, aż odpadną z nich koła, szanse na znalezienie egzemplarza z niewielkim przebiegiem są ograniczone, a przynajmniej nie za niską cenę.

  Czy części Mercedes Benz są drogie?

W związku z tym powinieneś skupić swoją uwagę na modelu ML320 drugiej generacji. Jest o wiele bardziej niezawodny i może być używany do dziś.

Czy ML320 jest bezpiecznym samochodem?

Obie generacje modelu ML320 są bezpieczne, biorąc pod uwagę ich wiek. Oznacza to, że mimo braku wszystkich nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa, oferują jakość wykonania zbliżoną do czołgu. Druga generacja ML320 jest o wiele bezpieczniejsza, ale nie tak bezpieczna jak większość współczesnych SUV-ów.

Mercedes zawsze koncentrował się na produkcji bezpiecznych samochodów, a te dwa modele nie stanowią wyjątku. Jeśli jednak chcesz mieć najbezpieczniejszego SUV-a Mercedesa bez konieczności płacenia ogromnych pieniędzy, Klasa ML trzeciej generacji powinna wystarczyć.

Czy ML320 dobrze radzi sobie w terenie?

Obie generacje modelu ML320 radzą sobie w terenie, ale można śmiało powiedzieć, że żadna z nich nie jest prawdziwym samochodem terenowym. Zostały zaprojektowane i zbudowane z myślą o użytkowaniu na drodze, wycieczkach szkolnych, jeździe po autostradzie i treningach piłki nożnej. Zostały stworzone, aby spędzać czas na drodze, mimo że oddychają po kursach off-roadowych.

Mercedes wie, że mało kto chce i zamierza zjechać luksusowym SUV-em Mercedesa z utartych szlaków. Mercedes wie również, że większość właścicieli SUV-ów Mercedesa pragnie komfortu, ciszy i bezproblemowych osiągów.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z