Mercedes ML350 – wszystko, co musisz wiedzieć

Pierwsza generacja modelu ML została wprowadzona na rynek pod koniec lat 90. i wielu uważa, że to właśnie ona była pierwszym prawdziwie luksusowym samochodem z napędem 4×4. Model W163 ML odniósł ogromny sukces i w 2006 roku Mercedes zdecydował się na wprowadzenie do oferty zupełnie nowego modelu o nazwie W164.

W 2011 roku Mercedes zaprezentował ostatnią generację ML-a o nazwie W166, która została później zastąpiona przez obecnego GLE. Pierwsza generacja GLE nie była zupełnie nowym modelem, lecz raczej zmodernizowaną wersją ML-a W166. ML350 to średni poziom wyposażenia i jest najpopularniejszym modelem ML ze wszystkich, ponieważ oferuje mocny silnik, który nie jest tak bardzo spragniony paliwa.

Wszystkie generacje ML350 wyglądają i sprawiają wrażenie dostojnych, luksusowych i solidnych. Oferują 6-cylindrowe silniki o mocy i momencie obrotowym wystarczającym do zaspokojenia wszystkich potrzeb. Oferowana przestrzeń jest ogromna i ML może bez problemu pomieścić 5 dorosłych osób.

Jeśli chodzi o niezawodność, wersje ML350 bez faceliftingu są nieco gorsze, a najczęstsze problemy związane z ML350 dotyczą poduszek powietrznych, potencjalnych problemów z zawieszeniem, wycieków i nierównomiernej pracy skrzyni biegów. Podsumowując, ML350 oferuje dość dobrą wartość, zwłaszcza w przypadku zmodernizowanej generacji W166.

Mercedes ML350 – Układ napędowy

Pierwszym modelem ML350 był wariant W163, wyposażony w silnik V6 o pojemności 3,8 l i mocy 235 KM oraz momencie obrotowym 255 l/min. Model W163 ML350 jest również fabrycznie wyposażony w stały napęd na wszystkie koła z trybem pracy w niskim zakresie obrotów oraz 5-biegową skrzynię automatyczną. Model W163 ML nie jest już tak naprawdę najnowocześniejszym samochodem, mimo że nadal zapewnia zgodną z przepisami i przyjemną jazdę.

  Czy Mercedes AMG EQS 2022 to samochód dla wysokich osób?

Druga generacja modelu W164 ML350 jest nadal dość popularna na całym świecie, ponieważ stanowi pomost między starą szkołą Mercedesa a nową erą technologii samochodowych. Model W164 ML350 jest wyposażony w mniejszy silnik 3,5 l V6 o mocy 272 KM i momencie obrotowym 258 funtów. W standardzie znajduje się układ 4MATIC oraz bardziej wyrafinowana 7-biegowa automatyczna skrzynia biegów.

Ostatnia generacja W166 ML350 jest wyposażona w jeszcze mniejszy, ale bardziej wydajny silnik 3,0 l V6 o mocy 260 KM i momencie obrotowym 457 lb-ft. W standardzie znajduje się skrzynia 4MATIC oraz jeszcze lepsza 7-biegowa przekładnia automatyczna. Ostatnia generacja ML jest o wiele lepsza od dwóch pierwszych generacji, co jest dość oczywiste, biorąc pod uwagę różnicę wieku.
Ostatnia generacja ML350 jest również o wiele bardziej wydajna, ponieważ osiąga lepszy przebieg na benzynie niż dwa pierwsze modele. Jest też dużo cichszy i szybszy dzięki znacznemu zwiększeniu momentu obrotowego.

Mercedes ML350 – Konstrukcja i podwozie

Model W163 ML ma już prawie 25 lat, co czyni go klasykiem, a osoby zainteresowane jego kupnem zazwyczaj nie chcą używać go jako codziennego kierowcy. Mimo to W163 nie wygląda na 25 lat, ponieważ zestarzał się stosunkowo dobrze. Podwozie zapewnia wrażenia z jazdy zbliżone do SUV-a-ciężarówki, co oznacza, że jest płynne i dość mocno się toczy.

W164 jest o wiele bardziej opanowany i prawdopodobnie jest to zupełnie inny typ samochodu do prowadzenia. W tym momencie Mercedesowi udało się sprawić, że luksusowy SUV średniej wielkości poczuł się bardziej jak luksusowy samochód niż jak 4×4. Pod względem stylistyki wiele osób uważa, że jest to najlepiej wyglądająca generacja ML wszechczasów, ponieważ jest o wiele mocniejsza i wzbudza zaufanie zarówno w porównaniu z poprzednikiem, jak i następcą.

  Które Mercedesy mają cyfrową deskę rozdzielczą

W166 to najbardziej zaawansowany i najnowocześniejszy model ML350 ze wszystkich, co jest oczywiste od razu po wejściu do środka. To prawdziwy współczesny SUV, który prowadzi się i sprawia o wiele lepsze wrażenie niż dwa poprzednie modele.

Mercedes ML350 – Niezawodność i typowe problemy

Wszystkie trzy generacje ML350 nie należą do najbardziej niezawodnych SUV-ów na rynku, ale są znane z długiej żywotności, jeśli się o nie odpowiednio dba. Potencjalne problemy to nierówna praca automatycznej skrzyni biegów, zwłaszcza w starszych modelach (sprzed 2012 r.).

Częstym problemem są także wycieki oleju, a model ML350 z 2011 roku był częścią ogromnej akcji wycofywania poduszek powietrznych, zwanej akcją Tacata. Większość klientów ML350 skarżyła się, że Mercedes zbyt wolno reagował w tej sprawie i dlatego na rynku jest sporo modeli 350 z wadliwymi poduszkami powietrznymi.

Mercedes ML350 – wartość i praktyczność

Pierwsze dwa modele ML350 są już zbyt stare, aby ktokolwiek mógł używać ich jako codziennych kierowców, ale trzecia generacja ML oferuje przyzwoitą wartość, ponieważ jest to w końcu nowoczesny samochód. Nadal jest to świetny samochód rodzinny, ponieważ jest dostępny z większością zestawów bezpieczeństwa, które można znaleźć w najnowszych samochodach.

Pod względem praktyczności ML350 oferuje dużo miejsca zarówno dla pasażerów, jak i dla ładunku. Co prawda, W166 nie jest w stanie pomieścić wszystkich pasażerów z tyłu, ale jeśli nie planujesz często przewozić wysokich osób, to jest to naprawdę dobry samochód.

  Czy Mercedesy wymagają częstych przeglądów?

Sekcja FAQ

Czy ML350 jest dobrym samochodem terenowym?

Wszystkie modele ML350 są wyposażone w elementy ułatwiające jazdę w terenie, takie jak skrzynia biegów o niskim zakresie przełożeń i układ kontroli zjazdu ze wzniesień. Zawieszenie pneumatyczne umożliwia zwiększenie prześwitu, co ułatwia pokonywanie wielu przeszkód.

Podsumowując, ML350 to przyzwoity samochód terenowy, ale większość ML350 nigdy nie zobaczy niczego poza asfaltem, ponieważ są to samochody luksusowe na wskroś.

Czy ML350 jest bezpieczny?

Wszystkie generacje ML350 są bezpieczne, ale najbezpieczniejszy jest ostatni model W166. Oferuje on większość aktualnych funkcji oprogramowania bezpieczeństwa, co oznacza, że w większości przypadków będziesz bezpieczny. Starsze modele ML350 są dobrze chronione, ale nie są wyposażone w najnowszy zestaw bezpieczeństwa.

Zawsze możesz liczyć na czujniki parkowania i doskonałą widoczność, ale starsze modele nie są wyposażone nawet w kamerę cofania.

Która generacja ML350 jest najlepsza?

W164 po faceliftingu to nadal świetny samochód, ale najlepszy ze wszystkich jest oczywiście W166, ponieważ jest to prawdziwie nowoczesny samochód. Model W166 został zastąpiony modelem GLE w 2016 roku, ale GLE z 2016 roku i W166 to w zasadzie te same samochody.

Powinieneś rozważyć zakup modelu W166, jeśli chcesz mieć niezawodnego rodzinnego SUV-a, który za naciśnięciem kilku przycisków może poruszać się zarówno po drogach publicznych, jak i w łagodnym lub umiarkowanym terenie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z