Mercedes W140 – wszystko, co musisz wiedzieć

Starsze samochody znacznie różnią się od dzisiejszych, najnowocześniejszych. Klasa S W140 to zupełnie inny typ samochodu luksusowego w porównaniu z nową Klasą S W223, ale korzenie, na których opiera się Klasa W223, sięgają wczesnych lat 90-tych, kiedy to Klasa S W140 po raz pierwszy ujrzała światło dzienne.

Klasa S W140 jest dziś znana jako jeden z najlepszych modeli Klasy S, ponieważ była pionierem wielu technologii, które można znaleźć nawet w niektórych samochodach klasy podstawowej w dzisiejszych czasach. W140 był pierwszym samochodem z reflektorami ksenonowymi, pierwszym samochodem z ESP, pierwszym samochodem z elektrycznie sterowaną pokrywą bagażnika i elektrycznie sterowanymi, miękko zamykanymi drzwiami.

Wszystkie silniki stosowane w W140 są zgrabne, mocne i gładkie. Stylistyka jest dostojna i wyrafinowana, a mimo to sprawia wrażenie wysokiej klasy. Pod względem praktyczności oferuje podobną ilość miejsca, co obecna Klasa E, podczas gdy nowa Klasa S oferuje o wiele więcej miejsca zarówno dla pasażerów, jak i dla ładunku.

Model W140 został zbudowany z myślą o trwałości, co oznacza, że jego niezawodność jest więcej niż przyzwoita. Te samochody są znane z tego, że wytrzymują setki tysięcy kilometrów bez potrzeby niczego innego poza regularną konserwacją. W140 prawdopodobnie wkrótce stanie się klasykiem, więc pamiętaj, aby utrzymać go w dobrym stanie.

Mercedes W140 – Jednostka napędowa

W140 można znaleźć z kilkoma różnymi rodzajami silników, począwszy od S280 z 3.0L 6-cylindrowym i około 200 KM. S400 i S420 oferuje 4.2L V8 o mocy około 280 KM, co jest o wiele bardziej odpowiednie dla tak ciężkiego samochodu.

Jednakże, S500 oferuje 5.0L V8 o mocy 320 KM i jest prawdopodobnie najlepszym silnikiem dla W140. Szczytowy model S600 wyposażony jest w legendarną jednostkę 6.0L V12 o mocy 400 KM. Wszystkie te silniki są niezwykle wyrafinowane, ale najlepsze do wyboru są zdecydowanie V8.

  Czym jest Brabus dla Mercedes-Benz?

Silniki 6-cylindrowe są przyzwoite, ale wydają się być trochę za słabe jak na tak duży samochód. V12 jest zdecydowanie najbardziej płynne i najlepiej działający silnik z nich wszystkich, ale to kosztuje dużo więcej pieniędzy na utrzymanie i do paliwa. Nie ma nic takiego jak V12 w dużym sedanie, co oznacza, że S600 jest najbardziej luksusową i najbardziej niesamowitą wersją W140.

Silniki 6-cylindrowe występują wyłącznie z 5-biegową skrzynią biegów, podczas gdy V8 i V12 występują z 4-biegową automatyczną skrzynią biegów ze względu na większy moment obrotowy. Warto również wspomnieć, że wszystkie modele W140 posiadają napęd na tylne koła.

Mercedes W140 – Luksus i innowacja

Linia Mercedes Benz S-Class rozciąga się na dekady i można śmiało powiedzieć, że prawie wszystkie modele klasy S były samochodami wzorcowymi, z wyjątkiem modelu W220, który nie jest godny swojego tytułu. Jednak nawet model W220 wprowadził wiele innowacji, takich jak tempomat adaptacyjny, co oznacza, że wszystkie modele Klasy S posunęły naprzód całą branżę.

W140 był ostatnim modelem Klasy S zaprojektowanym zgodnie z mentalnością „najlepszy za wszelką cenę”, co oznacza, że W140 jest ostatnim, a być może nawet najwspanialszym samochodem ze Złotej Ery przeprojektowanych samochodów Mercedesa. W140 była pierwszą Klasą S oferującą silnik V12, który praktycznie zapoczątkował cały fenomen S600.

W140 jest nadal tak komfortowy, jak niektóre samochody z rocznika 2022, co oznacza, że nadal oferuje wrażenia z jazdy, którym trudno dorównać. Lista innowacji jest długa, ale najlepsze z nich to ESP, reflektory ksenonowe, miękko zamykające się drzwi, boczne poduszki powietrzne, automatyczne wycieraczki, podwójne szyby, elektryczne lusterka, samopoziomujące się zawieszenie i wiele innych.

  Jakie są najlepsze opony do Mercedesa ML350?

Mercedes W140 – Niezawodność i częste problemy

Jak już wcześniej wspomniano, W140 jest naprawdę zbudowany jak czołg, ale to nie znaczy, że jest bezawaryjny. Modele sprzed 1996 roku są znane z problemów z wiązkami przewodów silnika i nieszczelnych sterowników klimatyzacji, podczas gdy wszystkie modele W140 są znane z problemów z układem pneumatycznym, problemami z zawieszeniem i potencjalnymi problemami ze skrzynią biegów, ponieważ nigdy nie były one dostarczane z określonym harmonogramem serwisowania skrzyni biegów.

Podsumowując, W140 jest niesamowicie dobrze zbudowanym i niezawodnym samochodem, ale wymaga konserwacji, tak jak każdy inny samochód. Silnik V12 jest zdecydowanie najdroższy do naprawy, podczas gdy silniki 6 i 8-cylindrowe są dość podobne.

Mercedes W140 – Wartość i praktyczność

Klasę S W140 można obecnie kupić już za 10 tys. dolarów, ale najlepiej zachowane modele kosztują często ponad dwa razy więcej. Przy takiej cenie, W140 to okazja, jeśli chcesz mieć dużego, wygodnego i wyrafinowanego sedana. Pod względem praktyczności, W140 oferuje podobną ilość miejsca, co nowsza Klasa E, co jest więcej niż wystarczające dla 99% osób. Jest również prawdopodobne, że najlepsze przykłady W140 będzie docenić w wartości w czasie.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić Mercedesa W140?

Jeśli jesteś na rynku dla nowoczesnej klasy pełnowymiarowego luksusowego sedana, W140 jest prawdopodobnie najlepszą opcją, jaką możesz wybrać. Biorąc pod uwagę fakt, że obecne wartości są przyzwoite, jeśli uda Ci się znaleźć dobrze utrzymany model, prawdopodobnie nie stracisz żadnych pieniędzy posiadając W140.

  Comment réinitialiser la climatisation d'une Mercedes ?

Oczywiście, utrzymanie prawie 30-letniego europejskiego luksusowego samochodu oznacza wysokie koszty, zwłaszcza jeśli wybierzesz model V12. Jest to powszechne dla tego typu samochodów, więc nie jest to zaskoczeniem. W140 jest zdecydowanie wart swojego czasu i pieniędzy, jeśli chcesz mieć taki samochód.

Czy Mercedes W140 jest bezpiecznym samochodem?

Mercedes W140 jest rzeczywiście bezpiecznym samochodem, zarówno dlatego, że jest gargantuiczny, jak i dlatego, że jest wyposażony we wszystkie rodzaje funkcji bezpieczeństwa, w tym nawet aktywne funkcje bezpieczeństwa, które były niespotykane w latach 90-tych. Większość organizacji przeprowadzających testy zderzeniowe uznaje W140 za bezpieczny, więc nie powinno to być powodem do zmartwień.

Jaki jest najgorszy Mercedes Klasy S wszech czasów?

Klasa S W220 jest przez wielu uważana za najgorszą klasę S wszech czasów i łatwo zrozumieć dlaczego. W220 był następcą W140, ale różnice między tymi dwoma modelami są znaczące. W140 został zbudowany w czasach, gdy Mercedes chciał stworzyć najlepszy samochód, bez względu na koszty.

W220 jest oczywiście decyzja korporacji, ponieważ jest o wiele bardziej problematyczne, wygląda gorzej, oferuje jedne z najgorszych problemów z zawieszeniem, traci wartość niewiarygodnie źle i nie ma po prostu zbyt wiele tanich elementów we wnętrzu.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z