Mercedes W169 – wszystko, co musisz wiedzieć

Mercedes W169

Mercedes W169 był produkowany w latach 2004-2012 i w tym czasie Mercedesowi udało się sprzedać mnóstwo egzemplarzy tego modelu. Model W169 jest dostępny z różnymi wariantami rzędowego, czterocylindrowego silnika Mercedesa o mocy od 95 KM do 195 KM.

Pod względem stylistycznym W169 nie jest dokładnie tym, co można by zaklasyfikować jako podstawowy hatchback, jak w przypadku dwóch ostatnich modeli Klasy A, ale raczej czymś pośrednim między hatchbackiem a minivanem. Wnętrze modelu W169 sprawia wrażenie wysokiej jakości i dobrze wykonanego, czego nie można powiedzieć o wyglądzie zewnętrznym.

Model W196 nie jest również najbardziej niezawodnym samochodem Mercedesa wszech czasów, ale przy odpowiedniej konserwacji jest w stanie wytrzymać bardzo długo. Samochody te są dostępne od dłuższego czasu i nie wszyscy są skłonni wydawać pieniądze na ich utrzymanie, ponieważ w dzisiejszych czasach są one stosunkowo tanie.

Pod względem praktyczności W169 jest raczej ciasny, ale zmieszczą się w nim cztery dorosłe osoby o umiarkowanych rozmiarach. Przestrzeń bagażowa jest przyzwoita, zwłaszcza jak na kompaktowy samochód miejski z początku XXI wieku. Podsumowując, W169 to zdecydowanie nowy smak, więc jeśli Ci się spodoba, jest wiele powodów, dla których powinieneś go kupić.

Mercedes W169 – Jednostka napędowa

Gama W169 rozpoczyna się od modelu A150, który oferuje rzędowy, 4-cylindrowy silnik o pojemności 1,5 l i mocy 95 KM. Następny w kolejności jest model A160, który jest dostępny z tym samym silnikiem, jednak oznaczenie modelu zostało wprowadzone dopiero w 2010 roku jako następca A150. W modelu A170 zastosowano mocniejszy, rzędowy silnik czterocylindrowy o pojemności 1,7 l i mocy 116 KM.

  Mercedes AMG E63 S Wagon Niezawodność

Model A180 został wprowadzony w 2010 roku jako następca A170 z tym samym silnikiem i o tej samej mocy. W modelu A200 zastosowano rzędowy, czterocylindrowy silnik o pojemności 2,0 l i mocy 136 KM, natomiast w topowym modelu A200 Turbo zastosowano ten sam silnik, ale z turbosprężarką, dzięki czemu łączna moc wynosi 193 KM.

Model W196 jest dostępny z 5-biegową skrzynią manualną lub 7-biegową skrzynią automatyczną. Jest to również samochód z napędem wyłącznie na przednią oś. Wyniki MPG, jakie oferuje W196 to 38MPG łącznie dla modeli z niższej półki, podczas gdy topowy 2.0L rzędowy 4-cylindrowy turbo może osiągnąć około 30MPG łącznie.

Mercedes W169 – Design i podwozie

W169 wygląda nieco niekonwencjonalnie, ponieważ nie jest to ani minivan, ani prawdziwy hatchback. W porównaniu z nowszymi modelami Klasy A, W169 jest wyżej osadzony, co zapewnia mu doskonałą widoczność dookoła. Można śmiało powiedzieć, że ten design albo się komuś podoba, albo nie. Mercedes zdecydował się porzucić tę stylistykę na rzecz bardziej popularnego wyglądu hatchbacka i wydaje się, że był to słuszny wybór.

Wnętrze modelu W169 jest dość ekskluzywne, zwłaszcza jeśli jest wyposażone w pakiet opcji skórzanych. Wnętrze przypomina to, które można znaleźć w Klasie C z tamtej epoki, co jest naprawdę dobrą rzeczą. Mimo, że wygląd zewnętrzny z pewnością będzie się rzucał w oczy, wystrój wnętrza będzie się podobał bez względu na to, kogo zapytamy.

Układ jezdny i zawieszenie modelu W169 zostały zaprojektowane z myślą o komfortowej jeździe, co oznacza, że wszystkie modele W169 sprawiają wrażenie wyrafinowanych. Nie są to w żadnym wypadku samochody sportowe, ponieważ tak wysoko położony środek ciężkości jest przeszkodą dla osób lubiących ostrą jazdę.

  Jakie są sportowe modele Mercedesa?

Mercedes W169 – Niezawodność i typowe problemy

Mercedes W169 jest przeciętny, jeśli chodzi o niezawodność, ponieważ niektóre modele dość często się psują, podczas gdy inne są bardzo wytrzymałe. Im wcześniejszy model, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów, ponieważ Mercedesowi udało się wyeliminować sporo problemów z późniejszymi modelami.

Tak czy inaczej, najczęstsze problemy z W169 dotyczą automatycznej skrzyni biegów, chłodzenia silnika i wtryskiwaczy/zaworów, wycieków oleju i problemów z zawieszeniem. Konserwacja nie jest tak kosztowna, ponieważ jest ich mnóstwo, co oznacza, że części są łatwo dostępne, a ponadto łatwo się nimi zająć.

Mercedes W169 – wartość i praktyczność

W169 można dziś kupić za grosze, ale jeśli chcesz mieć bardziej przyzwoity model z dobrym wyposażeniem i niezbyt dużym przebiegiem, będziesz musiał wydać co najmniej kilka tysięcy złotych. To rzeczywiście dobra cena, zwłaszcza jeśli komuś podoba się model W169.

Jeśli chodzi o praktyczność, nie należy oczekiwać od W169 niczego szczególnego, ponieważ jest to samochód kompaktowy w każdym calu. Przestrzeń bagażowa jest jednak przyzwoita, zwłaszcza dzięki szerokiemu otworowi bagażnika.

Sekcja FAQ

Który Mercedes W169 jest najlepszy?

Mercedes W169 występuje w kilku odmianach, a najlepsze do zakupu są modele A200 lub A200 Turbo. Te dwa silniki są wystarczająco mocne, a przy tym nie są wyraźnie gorsze pod względem wydajności. Należy również skupić się na późniejszych modelach, pochodzących z okresu po 2010 roku, ponieważ są one o wiele lepsze i mają dłuższą żywotność.

  Mercedes Benz GLB Class Niezawodność

Modele sprzed faceliftingu nie są bezwzględnym zakazem, ale jeśli chcesz uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny, najsensowniej będzie wybrać bardziej niezawodny model po faceliftingu.

Czy Mercedes W169 jest bezpieczny?

W169 czasami wydaje się nieco niepewny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ponieważ jest nieco wyżej od ziemi i ma tendencję do dość mocnego przechylania się na zakrętach. Nie stanowiło to problemu w czasach, gdy W169 otrzymywał 5-gwiazdkową ocenę bezpieczeństwa, ale warto o tym wspomnieć, ponieważ Klasa A nigdy nie była przeznaczona do szybkiego pokonywania zakrętów.

Model W169 jest zbyt stary, aby korzystać ze wszystkich najnowocześniejszych systemów oprogramowania bezpieczeństwa, co oznacza, że nie należy się ich spodziewać w W169.

Czy warto kupić Mercedesa W169?

Jak już wspominaliśmy niezliczoną ilość razy, W169 to samochód dla każdego, co oznacza, że jego zakup zależy od tego, jak samochód wygląda, jak się go prowadzi i jak się w nim czuje. Jest wiele osób, w tym ja, które absolutnie nienawidzą wyglądu tego samochodu, podczas gdy inni uważają, że jest on doskonały w swojej klasie.

Jeśli więc podoba Ci się, chcesz go mieć i masz dla niego zastosowanie, warto rozważyć zakup W169, zwłaszcza, że obecnie jest on naprawdę niedrogi.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z