Najczęstsze problemy i usterki Mercedesa 4Matic

System napędu na cztery koła Mercedes-Benz 4Matic AWD umożliwia płynną i spokojną jazdę samochodem osobom zamieszkującym śliskie lub zaśnieżone tereny. Jednak system ten wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Jakie są więc niektóre z wad systemu 4Matic Mercedesa?

System napędu na wszystkie koła Mercedes-Benz 4Matic ma kilka problemów i wyzwań. Niektóre z nich to niska oszczędność paliwa, problemy z konwerterem momentu obrotowego, wycieki oleju, słabe sprzęgła wiskotyczne, problemy z przekładnią, rdza i pęknięty wał napędowy powodujący wibracje. Należy pamiętać, że problemy te różnią się w zależności od modelu i roku produkcji.

Common Mercedes 4Matic problems

Słabe sprzęgła wiskotyczne

Jednym z głównych problemów pojazdów z systemem Mercedes 4Matic są słabe sprzęgła wiskotyczne. Ponieważ system 4Matic powoduje różnicę w prędkości obrotowej między przednią i tylną osią, może to osłabiać sprzęgła wiskotyczne.

Niektóre z oznak złego lub uszkodzonego sprzęgła wiskotycznego obejmują drżenie, nierówną jazdę na ciasnych zakrętach, a układ napędowy może się całkowicie zablokować. Jeśli zauważysz jeden z tych objawów, może być konieczna wizyta u mechanika w celu wymiany uszkodzonego sprzęgła wiskotycznego.

Słaba oszczędność paliwa

Większość modeli Mercedes-Benz jest znana jako pożeracze paliwa. Jednak modele z systemem 4Matic są jeszcze gorsze. Dzieje się tak dlatego, że do sterowania i prowadzenia samochodu wykorzystywana jest większa moc w porównaniu do systemów RWD lub FWD. Większa moc prowadzi do większego zużycia paliwa.

Problemy z przekładnią

Jest to częsty problem we wszystkich modelach Mercedes-Benz. Mimo że Mercedes jest znany z posiadania jednej z najlepszych skrzyń biegów na rynku, komponenty w skrzyni biegów mają tendencję do występowania problemów. Największymi winowajcami są 13-pinowe złącze i korpus zaworu skrzyni biegów, które powodują wyciek płynu transmisyjnego.

  Czy Mercedes jest samochodem luksusowym w Niemczech?

Problem ten jest bardziej widoczny w modelach Mercedes 4Matic, zwłaszcza tych wyposażonych w skrzynię 7G Tronic 4Matic. Mechanizm różnicowy w tym modelu psuje się bardzo szybko. Tak więc, możesz być zmuszony do wymiany tej części po kilku latach, co jest dość kosztowne.

Niektóre z oznak złego działania układu przeniesienia napędu to przeciągające się sprzęgło, zapach spalenizny, kontrolka check engine, zgrzytanie, neutralne odgłosy, wyciekający płyn, zły konwerter momentu obrotowego i odmowa zmiany biegów. Jeśli zauważysz jeden z tych objawów, powinieneś sprawdzić swoją skrzynię biegów.

Rdza

Niezależnie od marki i modelu Mercedesa, należy się spodziewać, że niektóre części będą rdzewieć znacznie szybciej niż się spodziewamy. Dotyczy to również modeli Mercedesa z systemem 4Matic AWD. Rdza w Mercedesach występuje zazwyczaj wokół zderzaków, za tablicą rejestracyjną, wzdłuż płyty podłogowej i na przednich błotnikach.

Zużyty konwerter katalityczny

Po przejechaniu przez Państwa Mercedesa 4Matic co najmniej 60.000 mil, powinni Państwo być gotowi do wymiany katalizatora. Katalizatory Mercedesa są znane z tego, że po przejechaniu 60 tys. mil stają się nieefektywne, a ponadto mogą ulec zatkaniu.

Wycieki oleju

Wszystkie modele Mercedesa wyprodukowane po 1995 roku wyposażone są w elektroniczny układ przeniesienia napędu. Mimo że system ten jest zaawansowany, zwykle prowadzi do odkładania się grafitu spowodowanego wyciekiem oleju. Problem ten jest bardziej powszechny w modelach Mercedes 4Matic, co doprowadziło do wycofania przez Mercedesa z rynku tysięcy modeli 2014-2015 i 2018-2019 Mercedesów klasy E, klasy S i klasy G 4Matic.

Pęknięty wał napędowy powodujący wibracje

Problem ten nie występuje we wszystkich modelach Mercedesa 4Matic. Najczęściej występuje w modelach C300 4Matic wyprodukowanych przed 2012 rokiem. Kierowca może odczuwać wibracje, które są spowodowane pękniętymi tarczami elastycznymi wału napędowego. Upewnij się, że naprawisz ten problem, zanim uszkodzi on skrzynię biegów.

  Czy Mercedes produkuje hybrydowego sedana?

Jak działa system AWD Mercedes 4Matic?

Mercedes 4Matic to zaawansowany system napędu na wszystkie koła. To, co wyróżnia 4Matic, to fakt, że integruje się on z układem napędowym oraz różnymi systemami bezpieczeństwa i wspomagania, w które wyposażone są pojazdy Mercedes-Benz.
System rozpoznaje warunki jazdy i w razie potrzeby zmienia je, aby zapewnić kierowcy wyjątkową trakcję i pewność podczas jazdy. Gdy warunki drogowe są dobre, system kieruje moment obrotowy silnika na przednie i tylne koła za pośrednictwem centralnego mechanizmu różnicowego, co zapewnia doskonałą równowagę i sterowność.
Jeśli jednak warunki drogowe nie są sprzyjające, system 4Matic AWD reaguje natychmiast, kierując moc do kół, które najbardziej jej potrzebują. Daje to kierowcy pełną kontrolę w niesprzyjających warunkach i dlatego Mercedesy z systemem 4Matic doskonale sprawdzają się na śliskich lub zaśnieżonych nawierzchniach.

FAQ

Jakie są zalety napędu na wszystkie koła Mercedesa 4Matic?

System 4Matic Mercedesa oferuje kierowcy wiele korzyści, w tym wyjątkowe prowadzenie, lepsze przyspieszenie i wyjątkową wydajność. Pomaga on również w trakcji i holowaniu. Są to cechy, których mogą Państwo nie znaleźć w Mercedesach ze standardowym systemem AWD.

Czy Mercedes jest niezawodny po przejechaniu 100.000 mil?

Niezawodność Państwa Mercedesa zależy od wielu czynników, w tym od modelu, nawyków jazdy i sposobu konserwacji samochodu. Przy prawidłowej konserwacji Mercedes powinien wytrzymać ponad 150 000 mil bez żadnych problemów. Jednak w niektórych modelach problemy pojawiają się już po przejechaniu 80 000 mil.

  Czym jest Brabus dla Mercedes-Benz?

Czy Mercedesy mają dużo problemów?

Nie, nie mają. Jednak w miarę starzenia się Państwa samochodu, mogą Państwo zacząć borykać się z różnymi problemami. Zależy to również od modelu Mercedesa, który Państwo posiadają. W niektórych modelach problemy pojawiają się szybciej niż w innych. Ale należy się spodziewać kilku typowych problemów z Mercedesem, takich jak wycieki oleju, rdza, zły katalizator, problemy ze skrzynią biegów i niewypał silnika.

Dlaczego Mercedes-Benz jest tak zawodny?

Będąc luksusową marką, Mercedes-Benz nie jest jedną z najbardziej niezawodnych marek na rynku. Dzieje się tak głównie z powodu wysoce zaawansowanej technologii, w którą wyposażony jest samochód. W rezultacie, niewielka usterka może spowodować, że właściciel będzie musiał zapłacić wysoką cenę za naprawę samochodu.
Starsze modele Mercedesa są znacznie bardziej niezawodne niż najnowsze modele z zaawansowaną technologią. Ponadto niektóre modele, takie jak klasa E, są jednymi z najbardziej niezawodnych pojazdów luksusowych na rynku.

It’s still worth it

Jeśli zamierzasz kupić Mercedesa-Benz z systemem 4Matic, istnieje kilka niedogodności, na które powinieneś być przygotowany. Należą do nich problemy ze skrzynią biegów, słabe sprzęgła wiskotyczne, niska oszczędność paliwa, wycieki oleju, rdza i słaby katalizator.
Ogólnie rzecz biorąc, zalety systemu Mercedes 4Matic przeważają nad wadami. System ten ma zasadnicze znaczenie dla płynnej jazdy w trudnych warunkach, takich jak zaśnieżone tereny i śliskie nawierzchnie. Aby uniknąć problemów związanych z systemem Benz 4Matic, należy pamiętać o regularnych przeglądach serwisowych Mercedesa.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z