Najczęstsze problemy z Audi S4

Najczęstsze problemy z Audi S4

Audi S4 to podstawowy model kompaktowego sedana Audi o wysokich osiągach, który ma zadowolić tych, którzy szukają bardziej ekscytujących wrażeń niż te dostępne w zwykłych modelach A4, ale nie chcą krzyczeć do wszystkich, że posiadają samochód o wysokich osiągach. S4 ma subtelny wygląd, ale pod maską jest w stanie rywalizować z każdym gorącym hatchbackiem na ulicy.

Oznacza to, że S4 jest młodszym bratem Audi RS4, które jest prawdziwym wyczynowym A4, dysponującym wystarczającą mocą i momentem obrotowym, aby rywalizować nawet z poważnymi samochodami sportowymi. RS4 jest nieco zbyt krzykliwe i ma znacznie wyższą cenę niż S4, dlatego też wiele osób woli S4.

Jeśli chodzi o niezawodność, S4 podąża podobną drogą, co zwykłe modele Audi A4 z silnikami benzynowymi. Oznacza to, że oferuje stosunkowo niezawodne wrażenia, ale wymaga konserwacji, aby to osiągnąć. Najczęstsze problemy z S4 są związane z silnikiem i przegrzewaniem się.

S4 boryka się również z problemami związanymi z przedwczesnym zużyciem hamulców, skrzyni biegów i zwiększonym zużyciem oleju/wyciekami. Ogólnie rzecz biorąc, utrzymanie S4 kosztuje więcej pieniędzy niż zwykłych modeli A4, ale różnice nie są aż tak duże.

Audi S4 – problemy z silnikiem

S4 oferuje wolnossącą jednostkę V8 o pojemności 4,2 l lub turbodoładowaną jednostkę V6 o pojemności 3,0 l. Silnik 4,2 l V8 jest znany z odkładania się nagaru na kolektorze dolotowym, co może obciążać silnik i wymaga czyszczenia, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. W przypadku silnika 3.0L V6 występują inne problemy, takie jak problemy z cewkami zapłonowymi lub problemy z turbosprężarką.

  Czy Audi RS6 Avant to dobry samochód?

Problem z cewkami zapłonowymi występuje, gdy cewka nie jest w stanie przekształcić niskiego napięcia akumulatora w wysokie napięcie, które umożliwia świecy zapłonowej rozpoczęcie procesu spalania. Powoduje to nieprawidłowy zapłon, co jest odczuwalne i słyszalne za kierownicą. Wiadomo, że turbosprężarka również może powodować problemy, ale nie są one tak powszechne.

Audi S4 – problemy z przegrzewaniem

Główny problem z układem chłodzenia S4 jest związany z czujnikiem temperatury płynu chłodzącego (CTS), który jest wykonany z tworzywa sztucznego i może ulec uszkodzeniu, gdy jest wystawiony na działanie wysokiej temperatury przez dłuższy czas. W takiej sytuacji czujnik nie jest w stanie przesłać właściwych danych do ECU, co powoduje nieprawidłowe ustawienia paliwa i rozrządu.

Objawy tych problemów to przegrzewanie się silnika, kontrolka „check engine”, nierówna praca silnika i niespójne odczyty temperatury. Są to powszechne cechy tych silników i będą wymagały wymiany jeden lub nawet kilka razy w okresie eksploatacji samochodu.

Audi S4 – przedwczesne zużycie hamulców

Audi S4 to samochód o wysokich osiągach, ale nie zawsze jego hamulce są w stanie wytrzymać obciążenia związane z jazdą wyczynową. Niewiele osób chętnie jeździ swoimi S4 na torach wyścigowych, ale ci, którzy to robią, szybko przekonują się, że hamulce mogą się bardzo szybko ugotować i stracić zdolność hamowania.

Niektórzy właściciele skarżyli się nawet na konieczność wymiany hamulców po przejechaniu zaledwie 16 000 mil. Niektórzy zgłaszali wypaczanie się wirników, które jest często powodowane przez ekstremalne temperatury i brak możliwości ich schłodzenia. Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy wyczynowej i jazdy po torze, pamiętaj, aby przed odstawieniem samochodu na tor wykonywać okrążenia chłodzące.

  Najczęstsze problemy z Audi Q7

Audi S4 – problemy z przekładnią

Skrzynia biegów z przemiennikiem momentu obrotowego w Audi S4 jest stosunkowo niezawodna, ale zdarzają się jej problemy z wadliwymi przemiennikami i wahaniami. Przyczyny awarii konwertera są związane z przegrzaniem, odkształceniem, nieszczelnością uszczelek i zablokowaniem.

W takim przypadku prawdopodobnie wystąpi ślizganie się przekładni, a nawet drżenie, którego nie da się nie zauważyć. Ogólnie rzecz biorąc, problem ten dotyczy głównie starszych modeli Audi S4 i nie jest tak częsty w nowszych.

Audi S4 – wycieki oleju i wysokie zużycie oleju

Europejskie samochody luksusowe znane są z tego, że zużywają dużo oleju i Audi S4 nie jest pod tym względem inny. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim zużyta uszczelka, spowodowana brakiem konserwacji. Jeśli zauważysz, że z Twojego S4 wydobywa się zapach oleju, silnik ma problemy z zapłonem lub zapaliła się kontrolka „check engine”, zatrzymaj samochód, aby nie spowodować dalszych szkód.

W takim przypadku konieczna będzie ich wymiana, więc pamiętaj o ich konserwacji, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

Sekcja FAQ

Czy Audi S4 jest szybkie?

Audi S4 posiada turbodoładowany silnik 3.0L V6 o mocy 350 KM, napęd Quattro AWD i automatyczną skrzynię biegów z przemiennikiem momentu obrotowego. Ten układ napędowy jest w stanie rozpędzić S4 od 0 do 60 km/h w około 4,2 sekundy, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Prędkość maksymalna S4 jest ograniczona do 155 km/h, ale można ją zwiększyć do 165-170 km/h.

  Najlepszy rok dla Audi A4

Czas przejechania ćwierć mili przez S4 wynosi około 12,8 sekundy przy prędkości 108 mil/h, co jest przyzwoitym wynikiem dla samochodu takiego jak S4. Podsumowując, S4 jest naprawdę szybkim samochodem.

Czy Audi S4 jest dostępne jako sedan?

Audi S4 jest obecnie dostępne wyłącznie jako samochód typu Avant/estate. Kiedyś można było kupić wersję sedan modelu S4, ale Audi przestało ją oferować na rzecz Avanta. Podobnie jest w przypadku Audi RS6 Avant, które również nie jest dostępne w wersji sedan.

Audi nie planuje udostępnienia RS6/S6/RS4/S4 w wersji sedan i wygląda na to, że w najbliższym czasie się to nie zmieni.

Czy Audi S4 to dobry samochód rodzinny?

Audi S4 jest rzeczywiście świetnym samochodem rodzinnym, ponieważ łączy w sobie praktyczność, prędkość, luksus, komfort, technologię i bezpieczeństwo. Jest to naprawdę praktyczny samochód dzięki kształtowi nadwozia typu kombi oraz dzięki ogromnej przestrzeni bagażnika.

Jest cichy, ale szybki, co również jest bardzo dobrą cechą samochodów rodzinnych. Większość ludzi nawet nie zorientuje się, że jeździsz szybkim samochodem, gdy zobaczy Audi kombi, a jeśli lubisz ten wygląd, który nie rzuca się w oczy, pokochasz S4.

Wideo: Najgorsze cechy posiadania Audi S4

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z