Najczęstsze problemy z Mercedes SLK

Mercedes SLK Problemy

Mercedes SLK/SLC-Class został po raz pierwszy ujawniony w 1998 roku i został oficjalnie zakończony w 2019 roku, kiedy ostatnie modele SLC opuściły linię produkcyjną. Powodem, dla którego Mercedes zwolnił SLK jest to, że cierpiał, jeśli chodzi o sprzedaż, ponieważ nowy świt przewidywał, że SUV-y i crossovery prawdopodobnie będą rządzić na listach przebojów, i tak się stało.

SLK to dwumiejscowy samochód sportowy o krótkim rozstawie osi, co oznacza, że oferuje on wyjątkowe wrażenia z jazdy, którym nie dorównuje żaden inny Mercedes, nawet Mercedes SL. Pierwsza generacja SL jest najgorsza, zarówno dlatego, że była zbyt podatna na problemy, jak i dlatego, że jest po prostu za stara.

Druga generacja wydaje się być nieco lepsza, natomiast w trzeciej generacji pojawiły się jedne z najlepszych i jedne z najgorszych modeli SLK w historii. Tak czy inaczej, najczęstsze problemy z SLK dotyczą dachu, silników, rdzy, wycieków z wałka rozrządu i instalacji elektrycznej.

Trudno jest podać ogólną ocenę niezawodności, ponieważ niektóre modele są o wiele lepsze od innych. Tak czy inaczej, SLK nie jest najbardziej niezawodnym samochodem, jaki kiedykolwiek wyprodukował Mercedes, ale jeśli się o niego odpowiednio zadba, to może nim być.

Mercedes SLK – problemy z dachem

SLK to roadster z dachem typu hardtop i ma tendencję do borykania się z wieloma problemami związanymi z dachem, a najbardziej widocznymi z nich są nieszczelności. Powodem tego jest fakt, że uszczelki wokół otworu szyberdachu z czasem po prostu się zużywają, zwłaszcza jeśli nie są stale czyszczone. Niestety, problemy te dotyczą nawet nowszych modeli SLK i dlatego wiele osób nadal unika ich zakupu.

  Mercedes AMG C43 Niezawodność

Jeśli chcesz kupić używanego SLK, pamiętaj, aby sprawdzić, czy na podłogach nie ma śladów wnikania wody, wyjąć dywaniki i zajrzeć pod siedzenia. Wilgoć ma tendencję do powolnego wsiąkania do wnętrza SLK, ale gdy już wsiąknie, może zniszczyć wnętrze na dobre. Warto również wspomnieć, że mechanizm dachu ma tendencję do awarii, a jego naprawa może kosztować od 200 do 750 USD.

Mercedes SLK – problemy z silnikiem

Silniki M271 i M272 w podstawowym wyposażeniu Mercedesa SLK mogą powodować poważne problemy, a potencjalnie nawet doprowadzić do wycofania całego samochodu z eksploatacji. W tych dwóch silnikach występują dwa istotne problemy: pierwszy to wałek wyrównoważający, a drugi to pasek rozrządu silnika.

Jeśli wał ulegnie uszkodzeniu, konieczny będzie całkowity demontaż silnika w celu jego naprawy, co może kosztować nawet 3 500 USD. Jeśli jednak pasek rozrządu ulegnie uszkodzeniu podczas pracy silnika, może to bardzo łatwo doprowadzić do zniszczenia całego silnika. W starszych modelach cena nowego silnika może być wyższa niż wartość rezydualna samochodu.

Mercedes SLK – problemy z rdzą

Modele Mercedesa SLK sprzed 2003 roku mają złą sławę, jeśli chodzi o problemy z rdzą. Do tego stopnia, że wielu entuzjastów Mercedesa uważa, że te wczesne modele SLK mają najbardziej dotkliwe plamy rdzy spośród wszystkich istniejących modeli Mercedesa po 1990 roku.

Późniejsze modele radzą sobie znacznie lepiej, ponieważ Mercedes wprowadził wiele technologii chroniących przed rdzą, takich jak galwanizowana stal. Tak czy inaczej, należy sprawdzić słabe punkty, takie jak spód samochodu, wnęki kół, okolice reflektorów, spody drzwi oraz maskę i otwór bagażnika.

  Najczęstsze problemy z Mercedes C230

Mercedes SLK – nieszczelności wałka rozrządu

Regulatory wałka rozrządu w Mercedesie Benz SLK są znane z wycieków oleju, który łatwo może przedostać się do wiązki przewodów, a jego naprawa może kosztować około 1000 – 1500 USD. Wiadomo nawet, że mogą one mieć bezpośredni kontakt z ECU, co może powodować różnego rodzaju problemy elektryczne w samochodzie.

Koniecznie sprawdź, czy na magnesach regulatora wałka rozrządu, w ECU i w wiązce przewodów nie ma śladów oleju, ponieważ trzeba się nimi zająć jak najszybciej.

Mercedes SLK – problemy z elektryką

Starsze modele Mercedesa SLK są podatne na wszelkiego rodzaju problemy z elektryką, ale nawet nowsze modele nie są od nich całkowicie wolne. Problemy z mechanizmem dachowym, elektrycznymi szybami, oświetleniem zewnętrznym, deską rozdzielczą i innymi elementami elektrycznymi są mniej lub bardziej nieuniknione w przypadku modelu SLK.

Oznacza to, że egzemplarze z niższym przebiegiem radzą sobie o wiele lepiej, ale dobrze utrzymane egzemplarze z wysokim przebiegiem są również akceptowalne.

Sekcja FAQ

Czy Mercedes Benz SLK/SLC to dobry samochód?

Mercedes Benz SLK jest rzeczywiście dobrym samochodem, jeśli poszukujesz 2-miejscowego roadstera SWB o sportowym charakterze. Prawda jest taka, że ludzie, którzy interesują się tego typu samochodami, uwielbiają SLK, zwłaszcza modele AMG V8. Z drugiej strony, osoby, które nie są zainteresowane tego typu samochodami, zazwyczaj unikają ich z daleka.

Faktem jest, że te samochody nie są aż tak logiczne, ponieważ są to samochody typu weekend cruiser, stworzone dla przyjemności, a nie do codziennej jazdy. Jeśli tego chcesz, to prawdopodobnie spodoba Ci się SLK. Jeśli nie jesteś takim typem faceta, uznasz SLK za bezwartościowy.

  2022 Mercedes AMG EQS vs Tesla vs Audi

Dlaczego Mercedes zaprzestał produkcji SLK/SLC?

Jeszcze w 2019 roku Mercedes oficjalnie zakończył produkcję ukochanego Mercedesa SLK. Powodem, dla którego to zrobili, jest to, że te samochody nie są tak popularne jak kiedyś, a także dlatego, że nie było sensu, zysku, aby rozwijać zupełnie nowy SLK wiedząc, że prawie nikt go nie kupi.

W związku z tym Mercedes przeznaczył więcej pieniędzy na projektowanie i budowę nowych SUV-ów i crossoverów, co położyło kres produkcji Mercedesa SL. Jednak niedawno byliśmy świadkami powrotu SL z zaświatów, więc nie wszystko stracone, jeśli chodzi o SLK.

Czy Mercedes SLK/SLC jest lepszy od Mercedesa SL?

Mercedes Benz SL jest większym bratem SLK/SLC, co oznacza, że jest większy, mocniejszy, lepiej wyposażony, bardziej praktyczny i droższy. Jednak użyteczność modelu SL jest mniej więcej taka sama jak w przypadku SLK, co oznacza, że dodatkowe wymiary nie przełożyły się na większą ilość miejsca do siedzenia.

W związku z tym różnice między nimi nie są znaczące, ale SL jest znacznie lepszym samochodem i nie cierpi z powodu problemów wizerunkowych w takim stopniu, jak SLK/SLC.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z