Najczęstsze problemy z Renault Scenic

Renault Scenic

Renault Scenic to mały samochód wielozadaniowy, który pierwotnie rozpoczął swoje życie w 1996 roku jako Renault Megane Scenic, ale później został przemianowany na Scenic. Wielki Scenic spłodził cztery różne generacje i jest jednym z najbardziej udanych samochodów rodzinnych Renault do tej pory. Oprócz normalnego Scenic, Renault oferuje również Grand Scenic, który jest nieco większą wersją.

W tym artykule mamy zamiar przejść przez wszystkie wspólne problemy z Renault Scenic i powiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie jednego używanego. Przede wszystkim, Grand Scenic jest znany cierpieć z różnych problemów elektrycznych, z których niektóre są po prostu uciążliwe, podczas gdy inne mogą uczynić samochód undrivable.

Jednym z bardziej frustrujących rzeczy, które mogą się zdarzyć właścicielowi Scenica jest woda dostająca się do samochodu z oczywistych powodów. Zawieszenie jest również znany doświadczyć problemów, takich jak skrzypienie lub szlifowanie. Paliwo jest znane z wycieków, podczas gdy silnik jest również podatny na kilka godnych uwagi problemów.

W sumie możemy powiedzieć, że Scenic nie jest najbardziej niezawodnym samochodem na świecie, ale jeśli jest odpowiednio utrzymywany, jest w stanie przetrwać przyzwoitą ilość czasu. Teraz nadszedł czas, aby omówić wszystkie te problemy i powiedzieć, jak wpływają one na doświadczenie posiadania.

Problemy elektryczne

Jak wspomniano w intro, istnieje wiele różnych problemów elektrycznych, na które może cierpieć Scenic. Alarm jest znany z tego, że wyłącza się bez wyraźnego powodu, co jest rzeczywiście denerwujące, ale nie stwarza żadnych istotnych problemów dla ogólnej użyteczności samochodu. Dmuchawa powietrza może również przestać wydmuchiwać powietrze, a tym samym jeszcze bardziej pogorszyć wrażenia z jazdy.

  Najczęstsze problemy z Renault Kadjar

Starsze modele Scenic są jednak wyposażone w dziwny system bezpieczeństwa, który może powstrzymać Cię przed uruchomieniem samochodu po przekręceniu kluczyka. Last but not least, akumulator jest znany z przedwczesnego umierania, jeśli samochód nadal łyka energię nawet po kilku godzinach od wyłączenia auta.

Water Ingress

Niestety, istnieje wiele udokumentowanych przypadków, w których właściciele zgłaszali, że ich modele Scenic są wypełnione wodą, głównie w przedniej przestrzeni na nogi i wokół szyberdachu. Ta druga przypadłość dotyczy głównie modeli Scenic z końca lat 90-tych, podczas gdy pierwsza jest obecna w modelach wyprodukowanych w latach 2000.

Aby to naprawić, trzeba będzie wymienić uszczelki szyberdachu i często czyścić odpływ, natomiast problem z wodą w przedniej przestrzeni na nogi można rozwiązać, jeśli wyczyści się przednią komorę plenum, która zazwyczaj powoduje blokadę i zmusza wodę do przedostawania się do przedziału pasażerskiego.

Problemy z zawieszeniem

Jeśli słyszysz piszczenie i odgłosy dochodzące z przedniego zawieszenia, istnieje duża szansa, że Twój Scenic cierpi z powodu uszkodzonych tulei drążka stabilizacyjnego. Są one najbardziej zauważalne podczas pokonywania nierówności drogi, takich jak wyboje i głębsze wyboje.

Jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wymiana tulei drążków stabilizacyjnych na nowsze. Pamiętaj, aby wymienić je wcześnie po zauważeniu problemu, ponieważ ignorowanie tego problemu zazwyczaj powoduje jego pogłębianie się w czasie.

Wycieki paliwa

Wiele modeli 2018 i 2019 Scenic wycieka paliwo z powodu problemów z przewodami i wężami paliwowymi, tak bardzo, że samochód może stracić dużo paliwa w bardzo krótkim czasie. Oznacza to, że powinieneś być w stanie zauważyć kałuże pod samochodem. Problemy takie jak te są naprawdę poważne i kilka razy kończyły się nawet płomieniami.

  Peugeot e-208 vs Renault Zoe - który jest lepszy

Postaraj się sprawdzić przewody doprowadzające paliwo do Twojego samochodu, ponieważ to właśnie one zazwyczaj mają największy procent nieszczelności. Jeśli tak, to śmiało i wymień je natychmiast, nie próbuj ich naprawiać, gdyż mają one tendencję do stosunkowo szybkiego niszczenia się.

Problemy z silnikiem

Modele Scenic wyprodukowane w latach 2000 mogą doświadczyć problemów z czujnikiem położenia wału korbowego, co może spowodować wyłączenie silnika. Na szczęście ten problem jest dość łatwy do zastąpienia, ponieważ wszystko co musisz zrobić to kupić nowy czujnik. Modele z silnikiem Diesla mogą cierpieć z powodu wadliwych świec żarowych, które zazwyczaj wywołują lampkę ostrzegawczą „Check Injection Light” na desce rozdzielczej.

Wreszcie, ale nie mniej ważne, Scenic jest również znany z wadliwych zaworów EGR, które mogą spowodować wybuch silnika, jeśli zawór utknie w pozycji zamkniętej i nie zauważysz tego na czas. Jeśli pozostanie otwarty, może dojść do eksplozji turbosprężarki.

W związku z tym, należy zwracać szczególną uwagę na zawór EGR podczas jazdy Sceniciem, ponieważ oba te elementy są drogie i raczej trudne do wymiany.

Sekcja FAQ

Czy powinienem kupić Renault Scenic?

Jeśli chcesz mieć przestronny, naprawdę bezpieczny i dość dobrze wyposażony wóz rodzinny, powinieneś rozważyć zakup Renault Scenic. To naprawdę świetny samochód dla rodzin i dlatego tak wiele rodzin wybiera go w porównaniu z niektórymi głównymi rywalami. Niezawodność nie jest idealna, ale jeśli będziesz uważał na wszystko, co może pójść źle, powinieneś cieszyć się dość bezproblemowym doświadczeniem właścicielskim.

  Czy Renault Kadjar to dobry samochód?

Z drugiej strony, jeśli jesteś przyzwyczajony do jazdy luksusowymi samochodami, Scenic nie zrobi na Tobie wrażenia, ponieważ posiada wiele tanich plastikowych elementów wnętrza, a poziom wyposażenia samochodu jest dobry tylko w odniesieniu do funkcji rodzinnych, a nie luksusowych.

Jaka jest różnica między Renault Scenic a Grand Scenic?

Renault Grand Scenic jest dłuższy, szerszy i wyższy niż zwykły Scenic. Grand Scenic ma więcej miejsca siedzącego i jest dostępny z siedmioma miejscami, podczas gdy normalny Scenic jest ściśle pięciomiejscowy. Ponadto, Grand Scenic ma większy prześwit, inne elementy wykończeniowe, inne koła i większą cenę.

Czy Renault Scenic jest SUV-em?

Nie, Renault Scenic to MPV (Multi-Purpose Vehicle) przeznaczony głównie do przewozu osób. Najbardziej spójną grupą klientów modelu Scenic są rodziny, które chcą mieć dużo miejsca i naprawdę bezpieczny samochód, nie płacąc przy tym składek na zakup lub utrzymanie, typowych dla luksusowych marek i modeli.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z