Najlepszy olej do Mercedesa C300

Najlepszy olej do Mercedesa C300

Współczesne silniki wykorzystują syntetyczny olej silnikowy, a to dotyczy również prawie każdego nowszego modelu Mercedesa. Podczas gdy ogromna liczba samochodów w dzisiejszych czasach może korzystać z naturalnych olejów na bazie ropy naftowej, silniki Mercedesa działają o wiele lepiej, gdy są smarowane olejami syntetycznymi.

Zalecane rodzaje oleju dla C300 to dość długa lista, więc olej silnikowy, który wybierają Państwo lub Państwa dealer, zazwyczaj sprowadza się do dostępności i ceny, ponieważ niektóre oleje kosztują więcej niż inne na określonych rynkach. Większość modeli Mercedesa C300 z 2020 roku jest wyposażona w syntetyczną mieszankę olejową 5w-40.

Podczas ustalania, jaki olej jest najlepszy dla danego Mercedesa C300, wiele zmiennych może wpłynąć na wybór. Na przykład model C300 używany głównie w zimnych warunkach pogodowych może skorzystać z oleju syntetycznego typu 0W-40, który dobrze sprawdza się w zimnym klimacie.

Zalety olejów syntetycznych w porównaniu ze zwykłymi olejami

Jak wspomniano wcześniej, w nowoczesnych modelach Mercedesa, w tym w C300, stosuje się oleje syntetyczne, ponieważ silnik nie może pracować na najwyższym poziomie przy użyciu zwykłej mieszanki olejowej. Oleje syntetyczne przechodzą długi proces rafinacji i oferują lepsze właściwości ochronne w porównaniu ze zwykłymi olejami.

Oleje syntetyczne są produkowane z wyższej jakości oleju bazowego w porównaniu do olejów konwencjonalnych. Zwykłe oleje nie są tak stabilne chemicznie jak oleje syntetyczne, a ponadto utleniają się i zakwaszają szybciej niż oleje syntetyczne. Ponadto zwykłe oleje tracą właściwości ochronne znacznie szybciej niż oleje syntetyczne.

Cała chemia zaangażowana w proces produkcji olejów syntetycznych ma na celu zapewnienie dłuższej i lepszej ogólnej ochrony Twojego silnika. Oleje syntetyczne pozwalają również utrzymać silnik w czystości, co zwiększa jego ogólną wydajność.

  Jakie Mercedesy mają doładowanie?

Syntetyczne oleje silnikowe sprawdzają się również lepiej niż oleje konwencjonalne w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Silniki rozpraszają dużo ciepła, a niektóre konwencjonalne oleje mogą nawet wyparować i pozostawić silnik bez odpowiedniego smarowania. Współczesne oleje syntetyczne są specjalnie zaprojektowane, aby wytrzymać nawet najwyższe temperatury pracy silnika.

Specyficzne produkty olejowe zalecane przez wielu dealerów Mercedesa

Łatwo jest znaleźć długie listy opcji olejów syntetycznych dla wszystkich nowszych modeli Mercedesa, w tym C300. Należy jednak zawsze konsultować się z profesjonalistą przy wyborze rodzaju oleju dla swojego Mercedesa, a niniejszą listę traktować raczej jako luźny przewodnik niż konkretne zalecenie.

Wiele nowoczesnych samochodów europejskich używa olejów syntetycznych produkowanych przez Mobil1, Shell, Pennzoil i Valvoline. Właściwości lepkościowe związane z tymi samochodami to 0W-40, 5W-30, 5W-40, 10W-30, 0W-30. Liczby te korelują z konkretnymi poziomami lepkości związanymi z określonymi produktami olejowymi.

Co oznacza lepkość oleju?

Syntetyczne oleje silnikowe o niższej wartości W (np. 0W-30) są dużo rzadsze niż te o wyższej wartości W (5W-40). Oznacza to, że oleje silnikowe o niższej lepkości mogą smarować silnik w szybszym tempie, co jest korzystne w bardzo zimnym lub ciepłym środowisku.
Oleje silnikowe o wyższym poziomie lepkości (10W-30) są dużo gęstsze. Chociaż nie będą one płynąć tak łatwo jak oleje o niższej lepkości, oleje o wyższej lepkości tworzą grubszą warstwę między ruchomymi częściami, co dodatkowo zwiększa trwałość i niezawodność silnika.

Zwykłe oleje w nowoczesnych modelach Mercedesa

Konwencjonalne oleje mogą być stosowane w C300, ale nie są zalecane, i to z dobrego powodu. Silniki wykorzystujące oleje konwencjonalne są zazwyczaj mniejsze i nie są nastawione na zapewnienie długowieczności ani osiągów.

  Który jest lepszy, Mercedes czy Jaguar?

Mercedes C300 z 2020 roku smarowany konwencjonalnymi olejami może wydawać się nie do odróżnienia od C300 z 2020 roku smarowanego syntetykami. Ale gdybyś miał spędzić czas z obydwoma z nich, w końcu skończyłbyś z C300 smarowanym syntetycznie.

Bez względu na to, co zdecydujesz się zrobić, zawsze powinieneś skonsultować się z profesjonalistą przy wyborze oleju dla swojego C300. Profesjonalista jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkie zmienne specyficznego scenariusza użytkownika, co zapewni właściwy typ oleju dla Ciebie.

Częste pytania dotyczące wymiany oleju w Mercedesie

Dlaczego wymiany oleju w Mercedesie są tak drogie?

Nie jest niespodzianką, że regularna wymiana oleju w Mercedesie może kosztować Państwa kilkaset dolarów. Powód tego jest dość prosty, ponieważ większość nowszych modeli Mercedesa zużywa znacznie więcej oleju. Dla kontekstu, Ford F150 z silnikiem V8 zużywa około 6 litrów oleju, ale Mercedes CLS550 z silnikiem V8 zużywa 8,5 litra oleju.
Z tego powodu olej w F150 musi być wymieniany dużo wcześniej niż w CLS550. Co więcej, oleje syntetyczne są dużo droższe i wymagają dodatkowych procedur wymiany oleju, takich jak odkurzanie.

Dlaczego świeci się moja kontrolka ostrzegawcza ciśnienia oleju?

Lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju silnikowego może zapalić się z wielu różnych powodów. Zazwyczaj jest to spowodowane niskim poziomem oleju. Czasami pompa olejowa może działać nieprawidłowo, co również jest sygnalizowane zapaleniem się kontrolki ostrzegawczej oleju silnikowego.

Ponadto, kontrolka ciśnienia oleju silnikowego może być również związana z wadliwym czujnikiem, blokadą w układzie olejowym lub nadmiernym pienieniem się oleju. Niezależnie od tego, co to może być, należy wyłączyć samochód i natychmiast oddać go do sprawdzenia przez certyfikowanego mechanika Mercedesa.
Jazda samochodem z włączoną kontrolką ciśnienia oleju może nie powodować żadnych problemów. Ale może również powodować poważne problemy, a czasem nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia silnika. Dlatego należy to jak najszybciej sprawdzić.

  Cadillac vs. Mercedes: Niezawodność

Czy muszę wymieniać filtry oleju przy każdej wymianie samego oleju?

Wielu producentów olejów zaleca wymianę filtra oleju przy każdej wymianie oleju. Wynika to głównie z faktu, że starsze filtry oleju mogą zawierać zanieczyszczenia, które mogą obniżać właściwości ochronne oleju. Ponadto, starsze filtry oleju mogą również obniżać ogólną wydajność silnika.
Olej przepływając przez silnik, zbiera wiele zanieczyszczeń i brudu. Zadaniem filtra oleju jest odfiltrowanie wszystkich zanieczyszczeń, tak aby nie wpływały one negatywnie na działanie ruchomych części silnika.
Jeśli Twój filtr oleju już dawno powinien zostać wymieniony, może nie być w stanie odfiltrować zanieczyszczeń. A cały brudny olej trafi z powrotem do silnika.
Zawsze, gdy wykonujesz jakiekolwiek czynności związane z konserwacją samochodu, powinieneś, jeśli to możliwe, skonsultować się z profesjonalistą. Należy również rozważyć zapoznanie się z instrukcją obsługi pojazdu, jeśli zdecydujemy się zrobić coś samodzielnie.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z