Najlepszy olej do silników wysokoprężnych Mercedesa

Najlepszy olej do silników wysokoprężnych Mercedesa

Zarówno gaz, jak i oleje silnikowe Diesla są tworzone przez mieszanie dodatków i oleju bazowego w celu stworzenia mieszaniny, która oferuje określone właściwości wydajności. Różnica polega na tym, że oleje silnikowe do silników wysokoprężnych zazwyczaj składają się z większej ilości dodatków i mają wyższą lepkość.

Większość silników diesla Mercedesa używa olejów syntetycznych klasy 5W-30, a niektóre z nich stosują mieszanki olejów o innej lepkości, takie jak 10W-40 dla silników, które pracują w innych zakresach temperatur i są zazwyczaj starsze niż te używające 5W-30.

Różnica pomiędzy olejami silnikowymi do silników benzynowych i wysokoprężnych

Różnice polegają głównie na różnych właściwościach lepkościowych i różnicy związanej z ilością dodatków w olejach.

Ale na tym różnice się nie kończą, ponieważ współczesne silniki wysokoprężne Mercedesa mają katalizator, którego zadaniem jest filtrowanie toksycznych emisji, zanim dostaną się one do atmosfery. Oleje silnikowe stosowane w większości nowoczesnych modeli Mercedesa mają wyższy ładunek przeciwzużyciowy (AW) w odniesieniu do ZDDP lub dialkilodwufosforanu cynku.

Różnica polega na tym, że konwertery występujące w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych są specjalnie zaprojektowane do radzenia sobie z tym problemem, a konwertery występujące w samochodach z silnikiem gazowym nie. Jest to główny powód, dla którego nigdy nie należy używać oleju silnikowego do samochodów z silnikiem gazowym.

Większość silników diesla używa oleju silnikowego o wyższej lepkości. Wybór odpowiedniej lepkości jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania silnika. Jeśli do silnika benzynowego wlejemy olej o wyższej lepkości, może się to skończyć wyższą temperaturą pracy spowodowaną tarciem płynu, co może znacznie skrócić żywotność silnika.

  Który Mercedes sam jeździ

Poziomy dodatków w olejach silnikowych do silników Diesla

Różny poziom dodatków uszlachetniających jest tym, co znacznie odróżnia oleje silnikowe do silników Diesla od olejów do silników benzynowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że silniki diesla wytwarzają więcej produktów ubocznych spalania. W związku z tym, olej silnikowy do silników wysokoprężnych zawiera o wiele więcej dodatków detergentowych, które mają za zadanie oczyścić silnik.
Jeśli jednak użyjesz takiego oleju w samochodzie napędzanym benzyną, doświadczysz drastycznego spadku wydajności. Oleje silnikowe do silników wysokoprężnych z podwyższonym poziomem dodatków zwykle zmniejszają stopień sprężania silnika i mogą dodatkowo obniżyć jego wydajność.

Sprawdź etykiety na opakowaniu, aby się upewnić. Oczywistym sposobem jest oznaczenie API (American Petroleum Institute) na etykiecie. Na plakietce tej znajduje się oznaczenie zaczynające się od litery „C”, które wskazuje na olej silnikowy do silników wysokoprężnych, lub litery „S”, która wskazuje na olej silnikowy do silników gazowych.

Olej silnikowy do większych silników wysokoprężnych Mercedes

Mercedes stosuje silniki wysokoprężne o dużej mocy w wielu pojazdach komercyjnych i niektórych niekomercyjnych. Dla takich silników zalecany jest olej o wyższej lepkości, ponieważ silniki te zazwyczaj pracują ciężej niż przeciętny silnik C220.

15W-40 lub 10W-30 to zazwyczaj poziomy lepkości związane z tymi silnikami. Zależy to od poziomu temperatury, w jakiej zazwyczaj pracują te silniki. Zawsze powinieneś skonsultować się z profesjonalistą jeśli chodzi o typy olejów silnikowych, ponieważ profesjonalista jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkie zmienne związane z twoim konkretnym scenariuszem użytkowania.

  Jaki jest najpłynniej jeżdżący SUV Mercedesa?

Nie jest również wskazane mieszanie różnych marek olejów silnikowych, ponieważ analizy dotyczące danego produktu nie obejmują poziomów skuteczności oleju w przypadku zmieszania go z inną marką. Utrzymywanie poziomu oleju silnikowego na najwyższym poziomie przez cały czas jest najważniejszym z nich wszystkich.

Sekcja FAQ

Jak często należy wymieniać olej w silniku diesla?

To zależy od tego, gdzie i jak używasz swojego samochodu. Jeśli używasz go głównie na autostradzie, olej silnikowy może wytrzymać dłużej, jeśli używasz swojego samochodu w krótszych podróżach związanych głównie z jazdą po mieście, olej silnikowy będzie ulegał degradacji znacznie szybciej.

Niezależnie od przypadku, należy wymienić olej silnikowy co około 5000 mil, w ten sposób masz pewność, że zawsze masz prawidłowo nasmarowany silnik. Wymiana filtrów oleju wraz z samym olejem jest również bardzo wskazana, co najmniej co 7500 mil.

Należy przestrzegać harmonogramów przeglądów związanych z konkretnym producentem samochodów. Na przykład, większość modeli Mercedesa posiada serwis A i B, a oba polegają na wymianie oleju.

Dlaczego silniki Diesla wymagają więcej oleju?

Silniki gazowe i wysokoprężne są inaczej zaprojektowane, a większość silników wysokoprężnych ma zazwyczaj większe łożyska w porównaniu z silnikami gazowymi. Oznacza to, że jest więcej powierzchni, które wymagają smarowania w porównaniu z silnikiem gazowym.

Silniki Diesla są wewnętrznie trudniejsze do utrzymania w czystości, oferują większe rozmiary zbiornika oleju silnikowego, a olej silnikowy używany w silnikach Diesla jest czasami używany do chłodzenia samego silnika.

  Czy felgi Audi pasują do Mercedesa?

Głównym powodem, dla którego silniki Diesla zużywają więcej oleju, jest fakt, że olej w silniku Diesla służy jako istotna część systemu kompresji w porównaniu z silnikiem gazowym, a takie poziomy są konieczne dla porównywalnych okresów wymiany oleju.

Czy mój olej silnikowy ma wpływ na wydajność paliwa?

Tak, to prawda. Niewłaściwe stosowanie oleju silnikowego może prowadzić do wielu niepożądanych konsekwencji, począwszy od złej gospodarki paliwowej i zmniejszonych osiągów, aż po krótszą żywotność silnika i zwiększone zużycie wewnętrznych elementów silnika.

Oleje o niższej lepkości zazwyczaj tworzą cieńszą warstwę między ruchomymi częściami silnika, co zmniejsza tarcie między nimi. Dzięki temu silnik może być bardziej wydajny, co przekłada się na korzystne zużycie paliwa.

Grubsze oleje tworzą grubszą warstwę między ruchomymi częściami, co zwiększa tarcie między nimi, co z kolei obniża wydajność paliwa, ale utrzymuje silnik bezpieczniejszy i lepiej nasmarowany.

Jak zimno wpływa na olej silnikowy?

Niskie temperatury mają znaczny wpływ na olej silnikowy, szczególnie przy rozruchu. W niskich temperaturach olej silnikowy staje się o wiele gęstszy, co utrudnia jego przepływ. Może to poważnie obciążyć silnik i zwiększyć jego zużycie.

Poziom lepkości oleju silnikowego powinien być niższy w zimie, ponieważ zawsze będzie on płynął dużo łatwiej. Dlatego zaleca się wybór oleju silnikowego o lepkości 0W-20 zamiast 10W-30.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z