Najlepszy samochód do jazdy nocą

Jazda nocą może być czasem frustrująca, szczególnie podczas złych warunków pogodowych, takich jak śnieg czy ulewny deszcz. Prawie każdy nowszy samochód jest dostępny z reflektorami ksenonowymi, LED-owymi, a nawet laserowymi, w standardzie lub jako opcja dodatkowa.

Technologia reflektorów jest zdecydowanie najważniejszym aspektem jazdy nocą. Reflektory halogenowe mogą dać tylko ograniczoną ilość światła i są zdecydowanie najgorszą dostępną opcją reflektorów. Reflektory ksenonowe są o wiele lepsze w porównaniu do jednostek halogenowych, ale również nie są najlepsze.

Reflektory LED powinny być minimalnym standardem, jeśli planujesz spędzać dużo czasu na drodze w godzinach wieczornych. Upewnij się tylko, że dany samochód oferuje nie tylko światła do jazdy dziennej LED, ale również główny zespół reflektorów powinien być LED.

Najlepszą obecnie dostępną technologią reflektorów są światła laserowe. Poza reflektorami, możesz również zwiększyć swoją świadomość dzięki technologii noktowizyjnej i antyodblaskowej powłoce lusterka wstecznego, która powinna chronić Twoje oczy.

Podstawowe różnice pomiędzy reflektorami halogenowymi, ksenonowymi, LED-owymi i laserowymi

Jak wspomniano wcześniej, odpowiednie reflektory są istotnym aspektem jazdy nocą. Najstarszą technologią reflektorów i zdecydowanie najgorszą jest jednostka halogenowa. Reflektory halogenowe zazwyczaj wytrzymują około 500-1000 godzin zanim się zepsują. Kiedy się zepsują, można je łatwo i tanio wymienić. Unikaj halogenów, jeśli spędzasz dużo czasu na jeździe w ciemności.

Reflektory ksenonowe lub HID (high-intensity discharge) zostały wprowadzone w latach 90-tych jako ogromny upgrade w stosunku do tradycyjnych żarówek halogenowych. Przeciętna jednostka HID ma ponad dwa razy więcej lumenów niż jednostka halogenowa, zużywa mniej energii, ale kosztuje więcej w porównaniu do żarówki halogenowej.

  Jaki jest najbardziej pojemny sedan?

Reflektory LED są obecnie złotym standardem w technologii reflektorów, ponieważ wytwarzają największą ilość lumenów i są w stanie skutecznie oświetlić znacznie więcej powierzchni drogi niż jednostki HID. Wadą jest to, że diody LED są drogie i wymagają specjalnego chłodzenia, aby działać prawidłowo.

Światła laserowe powoli zaczynają torować sobie drogę do droższych sedanów produkowanych przez BMW, Audi i Mercedesa. Światła laserowe są zdecydowanie najbardziej zaawansowanymi jednostkami produkującymi światło i są one głównie aktywowane przy prędkościach autostradowych, ponieważ mogą świecić nawet na 2000 stóp.

Best cars for night driving

Mazda 3

Mazda 3 hatchback jest bardzo wartościowa, ponieważ oferuje wnętrze i wygląd zewnętrzny na miarę XXI wieku, reflektory LED z automatycznym wspomaganiem świateł drogowych oraz zestaw przeciwodblaskowych lusterek wstecznych i bocznych.

Jeśli szukasz samochodu w stosunkowo przystępnej cenie, który mimo to oferuje wiele nowoczesnych technologii, Mazda 3 hatchback jest doskonałym wyborem. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że Mazda 3 oferuje również doskonałą niezawodność i koszty utrzymania.

Mercedes Benz Klasy C

Nowy Mercedes Benz Klasy C sprawia wrażenie bardziej kompaktowej wersji Klasy S W223. W związku z tym, nowa Klasa C jest dostępna z niezwykle zaawansowanymi światłami LED/Laser, które mogą automatycznie wygaszać część swojej wiązki, aby nie oślepiać nadjeżdżających pojazdów.

Klasa C potrafi dostosować swoje światła w zależności od otoczenia, a Ty musisz tylko usiąść na swoim miejscu. Poza niesamowitymi reflektorami, nowa Klasa C wyposażona jest w automatycznie przyciemniające się lusterka, aby zminimalizować odblaski, oraz niesamowity zestaw oświetlenia zewnętrznego, które rozjaśnia nastrój podczas długich nocnych jazd.

  Czy pojazdy hybrydowe są bezpieczne?

Audi E-Tron GT

Nie byłoby w porządku mówić o szczytowej technologii reflektorów bez wspomnienia o Audi. Audi było pierwszą marką, która wprowadziła światła do jazdy dziennej w pionierskim modelu Audi R8 halo car. Audi było również na czele z technologią reflektorów laserowych w Audi R8 LMX.

Audi E-Tron GT jest jednak jednym z najciekawszych samochodów elektrycznych, jakie można teraz kupić dzięki wspaniałemu wnętrzu i stylistyce nadwozia, znacznie lepszej niż wszystko, co oferują Tesla i Porsche. Jeśli połączymy to z niesamowitymi reflektorami i światłami tylnymi, które są naszpikowane wszystkimi najnowszymi technologiami, E-Tron GT jest świetnym wyborem.

Sekcja FAQ

Jak powinienem jeździć w nocy?

Podczas nocnej jazdy należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, jeśli nie znajdujesz się na ogrodzonym terenie, powinieneś jechać powoli, jeśli nie masz odpowiedniej technologii reflektorów. Jednym z najważniejszych aspektów zaawansowanej technologii świateł jest zdolność do informowania Cię z wyprzedzeniem o wszelkich potencjalnych zagrożeniach.

Poza tym, powinieneś również zwolnić podczas zbliżania się do zakrętu, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć na drugim końcu tego zakrętu. Unikaj patrzenia bezpośrednio na reflektory innych osób i upewnij się, że nie oślepiasz innych kierowców, jeśli nie posiadasz automatycznych reflektorów. Należy uważać na zdmuchnięte reflektory i utrzymywać przednią szybę w czystości.

Czy mogę zmodernizować reflektory w moim samochodzie?

Około 10 lat temu samochody były dostępne z reflektorami halogenowymi lub ksenonowymi/LED. W większości przypadków, jeśli chcieli Państwo opcję Xenon/LED, musieli Państwo zaznaczyć wszystkie odpowiednie pola opcji. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, istnieją sposoby, aby zmodernizować swoje reflektory do technologii ksenonowej lub nawet LED.

  Jaki jest najlepszy SUV do jazdy z dużym przebiegiem?

Pierwszą opcją jest użycie części OEM, jeśli są one wymienne, a często są, z dość dużą ilością kodowania. Poza tym, można również zdecydować się na liczne opcje dostępne w ogromnym królestwie aftermarketu i firm tuningowych.

Czy adaptacyjne reflektory są tego warte?

Niektóre z wcześniejszych wersji były nieco wątpliwe, ale wszystkie nowsze modele powinny być kupowane z adaptacyjnymi reflektorami, ponieważ naprawdę pomagają one w dłuższych podróżach. Bez względu na to, czy jeździsz tylko w nocy, czy w ciągu dnia, reflektory adaptacyjne sprawią, że Twój samochód zachowa więcej wartości, co jest korzystne, gdy przychodzi czas na sprzedaż samochodu.

Reflektory laserowe na przykład są niesamowite, ale nie są one tak konieczne, jak przyzwoity zestaw reflektorów adaptacyjnych. W ten sposób nie będziesz musiał stale dostosowywać swoje wysokie i niskie światła w zależności od nadjeżdżającego ruchu. Samochód zrobi to za Ciebie, a to powinno zająć stres z dłuższych podróży.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z