Najlepszy silnik Mercedes V8

Najlepszy silnik Mercedes V8

Silnik V8 to silnik 8-cylindrowy, w którym tłoki są ułożone w układzie V. Silnik V8 jest bardzo chwalony za niskie wartości momentu obrotowego, imponujące wartości mocy i ogólnie gładkie wrażenia z jazdy.

Silniki V8 zawsze były kojarzone z wyższymi modelami Mercedesa, zwłaszcza modelami AMG. Jednym z takich silników jest AMG 156/159 V8, a niewiele innych Mercedesów V8 było tak uwielbianych jak ten. Można śmiało powiedzieć, że AMG 156/159 jest najlepszym silnikiem V8 Mercedesa wszech czasów.

AMG 156/159 V8

AMG 156/159 V8 to wolnossący silnik V8 o pojemności 6,2 litra, który był oferowany w wielu samochodach Mercedes AMG w latach 2007-2014. Silnik ten produkował moc od 451 KM do 622 KM w modelu SLS AMG Black Series, co było w tamtym czasie najmocniejszym wolnossącym silnikiem na świecie.
Wczesne wersje tego silnika nie radziły sobie dobrze, ponieważ miały wiele różnych problemów, wad i usterek, które doprowadziły nawet do pozwu zbiorowego. Jednak po tym, jak Mercedesowi udało się rozwiązać wszystkie problemy, AMG 156/159 był gotowy, by skraść show, i kilka lat później z pewnością to zrobił.

The engine of the Black Series

W 2011 roku Mercedes wypuścił jedną z najlepszych kreacji AMG wszech czasów, czyli C63 Black Series. C63 BS było i nadal jest bardzo poszukiwanym autem, a wielu uważa, że właśnie ten samochód jest najlepszym niemieckim sedanem wyczynowym wszech czasów, bijąc nawet najwspanialsze samochody BMW M.
Powodem tak wielkiego dziedzictwa jest bez wątpienia silnik, i to jaki silnik. 6,2-litrowe wolnossące V8 o mocy 510 KM i momencie obrotowym 620 Nm, sparowane z 7-biegową skrzynią biegów Mercedesa. Samochód osiągał prędkość 0-60mph w około 4 sekundy, co było i nadal jest imponującym wynikiem jak na samochód rodzinny.
Silnik AMG 156/159 V8 był również wykorzystywany w wielu samochodach wyścigowych Mercedesa, zwłaszcza w modelach GT3. Jednak najwspanialszym odwzorowaniem tego silnika było bijące serce legendarnego Mercedesa SLS Black Series. Silnik ten jest prawdziwym hołdem dla inżynierii motoryzacyjnej, a ze względu na downsizing i wymuszoną indukcję, silniki takie jak te już nigdy nie powstaną.

  Najlepszy używany SUV Mercedesa

Mercedes Benz M178 V8

Po zaprzestaniu produkcji modelu AMG 159, Mercedes stanął przed dość wymagającym zadaniem. Jak ulepszyć tak legendarny silnik w czasach, gdy inżynierowie są ograniczani przez coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji spalin? Zapewniam jednak, że inżynierowie Mercedesa znajdą sposób.
I z pewnością udało im się to z silnikiem M178 V8. M178 V8 jest obecnie oferowany w wielu modelach AMG, podobnie jak to było w przypadku AMG 159. Silnik ten to bardziej kompaktowe 4,0-litrowe V8 z dwiema turbosprężarkami, również w klasycznej konfiguracji V.
Pierwsze wersje tych silników były w stanie wyprodukować 456 KM w Mercedesie AMG GT, samochodzie, w którym ten silnik zadebiutował. Po pewnym czasie Mercedes znalazł sposób, aby zwiększyć moc tego silnika do 630 KM w najmocniejszym sedanie Mercedesa wszech czasów, 4-drzwiowym coupe GT 63 S AMG.
W porównaniu z silnikiem AMG 159, silnik ten był w stanie wytworzyć większy moment obrotowy, większą moc i lepszą oszczędność paliwa. Z tych powodów można by pomyśleć, że M178 jest najlepszym silnikiem V8 Mercedesa wszech czasów, a z inżynieryjnego punktu widzenia równie dobrze może nim być.
Jednak dla zwykłego entuzjasty samochodów żaden Mercedes V8 nie może równać się z AMG 159.

Flat plane crank M178

Najnowszym hitem z działu AMG jest całkowicie zmodyfikowany M178 umieszczony w AMG GT Black Series. Różnica pomiędzy tym silnikiem a silnikami umieszczanymi w wielu innych aktualnych ofertach AMG polega na tym, że jest to silnik V8 z płaskim korbowodem.
Zalety tego układu silnika to bardziej kompaktowy, lżejszy, bardziej responsywny i lepiej reagujący silnik, który jest bardziej zbliżony do silnika wolnossącego. Silniki tego typu są stosowane w najbardziej egzotycznych supersamochodach, takich jak wiele Ferrari V8.
Silnik AMG GT BS oferuje zdumiewającą moc 730 KM i 800 Nm momentu obrotowego. Mercedesowi udało się nawet pobić rekord Nurburgringu dla najszybszego istniejącego samochodu produkcyjnego z tym właśnie silnikiem.

  Który samochód jest tańszy w utrzymaniu, BMW czy Mercedes?

Engines going forward

Jaka jest przyszłość silnika V8?

Silniki V8 są w pewnym sensie wymierającym gatunkiem z powodu coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji spalin. W dzisiejszych czasach producenci muszą stosować się do tych ograniczeń ze względu na ochronę środowiska. Mimo że jest to korzystne dla naszej planety, smutną konsekwencją jest to, że silniki V8 wkrótce odejdą do lamusa.
Przyszłość przemysłu motoryzacyjnego spogląda w kierunku nowszych środków transportu, takich jak elektryczne i hybrydowe układy napędowe. A w tej sytuacji V8 wydaje się nieco brudny i archaiczny.

Jakie są zalety silnika elektrycznego w porównaniu z V8 i odwrotnie?

Po pierwsze i najważniejsze, silnik elektryczny nie wytwarza żadnych szkodliwych emisji po umieszczeniu go w samochodzie. Ponadto, silnik elektryczny może wytworzyć 100% swojej mocy od 0, a V8 musi zepsuć się do pewnej liczby obrotów na minutę, aby wytworzyć 100% mocy.
Przekłada się to na fakt, że silnik elektryczny oferuje lepszy czas przyspieszenia, ale brakuje mu w dziale prędkości maksymalnej. Emocjonalny związek z V8 jest również czymś, czego silnik elektryczny nie może dopasować, ponieważ silnik elektryczny nie oferuje żadnego specyficznego charakteru silnika, ani nie może wytworzyć żadnego dźwięku, który mógłby dorównać V8.

Jaka jest różnica między silnikiem V12 a V8?

V12 to 12-cylindrowy silnik w układzie V. Silnik V12 jest w pewnym sensie świętym Graalem w segmencie supersamochodów i luksusowych samochodów z najwyższej półki. Silniki V12 są zazwyczaj najbardziej gładkimi silnikami spalinowymi, a ich moc jest po prostu zdumiewająca.
V12 jest również umierającą rasą, ponieważ wielu producentów samochodów odchodzi od V12 w kierunku mniejszych silników. Mercedes zwykł oferować V12 w największym flagowym modelu klasy S, ale przestali oferować V12 w 2020 roku, wypuszczając S65 AMG Final Edition.
Wielu innych producentów samochodów wkrótce pójdzie w ich ślady, ponieważ V12 jest oferowany tylko w najdroższych samochodach, takich jak Ferrari, Lamborghini i Rolls Royce.

  Najlepsze samochodowe odświeżacze powietrza dla Mercedesa

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z