Nowy samochód elektryczny Citroën ë-Berlingo vs. stare Berlingo

Citroën ë-Berlingo

Citroen Berlingo istnieje od 1996 roku w wielu różnych odmianach i konfiguracjach. W roku 2008 nastąpiło pierwsze odświeżenie Berlingo, gdy wyszła 2. generacja, która została również zastąpiona przez 3. gen (obecną) wersję Berlingo w 2018 roku. W 2021 roku, Citroen wyszedł z ostatnią iteracją Berlingo, odświeżenie 3 generacji, który również przyszedł z silnikiem elektrycznym o nazwie e-Berlingo.

Jest już stosunkowo jasne, że elektryczne pojazdy dostawcze dopiero zaczynają się rozwijać i że większość ludzi używa ich do celów komercyjnych. W związku z tym, czasami sensowne jest wybranie starszego modelu, ponieważ oferuje on mniej więcej taką samą funkcjonalność, ale w znacznie niższej cenie. Dlatego w tym artykule mamy zamiar porównać Nowy Citroën ë-Berlingo elektryczny vs stary Berlingo.

e-Berlingo z 2021 roku kosztuje o wiele więcej niż starsze Berlingo, o tyle więcej, że czasami można kupić dwa używane starsze modele Berlingo za cenę jednego nowego e-Berlingo. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wiele osób kupuje je jako pojazdy flotowe, od razu staje się jasne, że można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, wybierając starszy model.

e-Berlingo ma swoje zalety, takie jak niższe koszty eksploatacji, gwarancje, rabaty leasingowe, większa funkcjonalność, wyższy standard bezpieczeństwa i lepsza technologia. Z drugiej strony, stary Berlingo jest tańszy, łatwiej dostępny, łatwiejszy do życia i oferuje mniej więcej taką samą funkcjonalność.

Nowy Citroen e-Berlingo

Z ceną wyjściową wynoszącą około 32 000 euro, e-Berlingo nie jest najtańszym samochodem w swoim segmencie, ale właśnie to dostajemy, jeśli chcemy kupić elektrycznego MPV/vana prosto z fabryki. e-Berlingo oferuje akumulator o pojemności 50kWh wspólny z wieloma innymi samochodami produkowanymi przez Stellantis o maksymalnym zasięgu około 174 mil/280km.

  Najczęstsze problemy z Citroënem DS9

Moc 136 KM jest łatwo dostępna we wszystkich modelach e-Berlingo, a bateria może być ładowana od 20% do 80% w około 23 minuty dzięki szybkiemu ładowaniu 50kW DC. 50kW DC ładowanie nie jest naprawdę coś specjalnego w tych dniach, ale nie trzeba dużo więcej e-Berlingo pochodzi tylko z 50kWh baterii. Nowy e-Berlingo oferuje najwięcej miejsca spośród wszystkich modeli Berlingo.

Oznacza to, że możesz zapakować więcej osób i rzeczy do tyłu e-Berlinga i nadal być stosunkowo wygodnym. Trzeba przyznać, że zasięg Berlingo ucierpi, jeśli zapakujesz e-Berlingo po brzegi, dzięki prawie 600-litrowemu bagażnikowi.

Nowy e-Berlingo posiada całą gamę nowoczesnych systemów wspomagania i bezpieczeństwa, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i rozrywkę podczas długiej podróży. Samochody elektryczne mają mnóstwo specjalnych ofert, rabatów i korzyści międzymiastowych, które czasami mogą zrobić różnicę, jeśli kupujesz je jako pojazdy flotowe.

Stary model Citroen Berlingo

Druga generacja Berlingo została wprowadzona w 2008 roku i była w ciągłej produkcji do 2018 roku. Dobrą rzeczą w drugiej generacji Berlingo jest to, że pochodzi z 1,6L 4-cylindrowego silnika benzynowego o mocy 90 KM, 98 KM lub 120 KM oraz z garścią silników wysokoprężnych o mocy od 75 KM do 120 KM.

Możesz dostać wczesne 2-gie modele Berlingo używane te dni tak niskie, jak € 5,000, podczas gdy nowsze, stosunkowo dobrze zachowane i niższe modele przebiegu ustawić cię z powrotem na € 15,000 – € 20,000, który jest nadal naprawdę dobra cena. Nie dostaniesz najnowszych technologii i funkcji bezpieczeństwa, ale dostaniesz 678 litrów przestrzeni bagażowej, która jest większa niż w nowym e-Berlingo.

  Najczęstsze problemy z Citroën C6

Modele z silnikiem wysokoprężnym mogą zwrócić do 60MPG bez ładunku, podczas gdy zasilane benzyną w pełni pakowane modele mogą zwrócić połowę tego w najlepszym przypadku. Większość z nich jest poza gwarancją i nie można naprawdę wiedzieć, jak ktoś traktował je przed tobą, więc zawsze jest to ryzyko kupując starszy samochód używany.

Jako takie, musisz zrobić inspekcje przed zakupem, co może być kosztowną procedurą, jeśli kupujesz wiele z nich jako pojazdy floty.

Podsumowanie – Nowy e-Berlingo jest lepszy, ale starszy Berlingo ma więcej sensu

Nowy e-Berlingo jest zdecydowanie lepszym samochodem, ponieważ posiada wszystko, czego można oczekiwać od rodzinnego MPV z XXI wieku. Jeśli więc Berlingo ma być samochodem rodzinnym, to zakup nowego e-Berlingo ma sens, ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak żyć i korzystać z samochodu elektrycznego.

Z drugiej strony, jeśli bardziej zależy Ci na funkcjonalności i chcesz używać ich do celów komercyjnych, to o wiele bardziej sensowne jest wybranie starszego modelu, ponieważ pozwoli Ci to zaoszczędzić sporo pieniędzy, a jednocześnie będzie bardziej praktyczne.

Sekcja FAQ

Czy Citroen e-Berlingo jest luksusowym samochodem dostawczym?

Z ceną wywoławczą ponad 30 000 euro, e-Berlingo może równie dobrze stać u drzwi segmentu luksusowych MPV, który jest o krok wyżej od Berlingo, jeśli chodzi o jakość, atrakcyjność wyglądu i ogólny komfort. Jednak samochody elektryczne są droższe od swoich odpowiedników z silnikiem spalinowym i nie inaczej jest w przypadku e-Berlingo.

  Najczęstsze problemy z Citroën DS7 Crossback

Dlatego nie możemy nazwać e-Berlingo luksusowym MPV, ponieważ bycie luksusowym MPV oznacza więcej wszystkiego.

Czy powinienem kupić Citroena e-Berlingo?

Zanim przejdziesz do zakupu e-Berlingo, musisz najpierw rozważyć kilka czynników. Na początek, jeśli nie masz żadnego doświadczenia w życiu z samochodem elektrycznym, sugerowałbym, abyś najpierw wybrał hybrydę plug-in, tylko po to, abyś mógł poczuć, czego wymaga posiadanie samochodu elektrycznego.

Jeśli jesteś wystarczająco doświadczony, musisz pamiętać, że zakup e-Berlinga za 31 000 euro nie jest dobrze wydanymi pieniędzmi, ponieważ 31 000 euro można dostać o wiele więcej w prawie każdym segmencie.

Czy kupowanie używanych MPV ma sens?

Wierzcie lub nie, ale większość ludzi kupuje tylko używane MPV, ponieważ zakup nowego MPV jest czasami tak drogi jak zakup nowego luksusowego samochodu. Zakup każdego używanego samochodu ma sens, jeśli wiesz, na co zwracać uwagę i jeśli wykonasz wszystkie niezbędne inspekcje i kontrole przed zakupem.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z