Porsche vs. BMW: Niezawodność

Zarówno Porsche, jak i BMW od dawna należą do klubu najlepszych marek samochodów luksusowych. Pod względem luksusu i komfortu są one dość porównywalne w tym segmencie. Pod względem wydajności i atrakcyjności również są podobne.

Ale gdzie się różnią jest niezawodność, ponieważ Porsche jest rzeczywiście niezrównany przez swoich niemieckich rywali luksusowych, jeśli utrzymywane prawidłowo. Niektóre konkretne modele Porsche, takie jak 911 czy Cayman/Boxster, są zazwyczaj kupowane przez entuzjastów motoryzacji, którzy lepiej dbają o swoje samochody.

Niezawodność i trwałość Porsche spadła nieco w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na wzrost liczby dostępnych modeli, a niektóre bardziej popularne modele Cayenne i Macan nie są tak wytrzymałe jak 911. Ale przy prawidłowej konserwacji Porsche zazwyczaj oferują lepszą niezawodność.

Nie znaczy to, że BMW nie oferują przyzwoitej niezawodności, po prostu nie są na tym samym poziomie co Porsche. Te samochody są wykonane skutecznie, ale są one trudne do pracy na. Nie są one zazwyczaj tworzone z myślą o zwykłych ludziach pracujących przy ich samochodach, ale wymagają wyspecjalizowanych mechaników.

Niezawodność Porsche

Jeśli spojrzeć bezstronnie, na większą skalę, niezawodność Porsche jest z pewnością jedną z mocnych stron tej marki. Jej wskaźniki niezawodności zawsze były powyżej średniej.

Samochód luksusowy jest zazwyczaj o wiele bardziej skomplikowany niż zwykły samochód marki konsumenckiej. Oznacza to, że Porsche czy BMW zawsze będą oferować więcej funkcji niż Honda czy Toyota. Większa złożoność prowadzi do tego, że samochody luksusowe są bardziej podatne na zawodność.

Kilka lat temu niezawodność Porsche była nieco wątpliwa, ale najnowsze doniesienia sugerują, że Porsche rzeczywiście powróciło do tytułu niezawodności. Porsche zdobyło pierwsze miejsce w badaniu J.D. Power Dependability Study, uzyskując 5-gwiazdkową ocenę niezawodności.

  Najlepsze miejsce na zakup używanego BMW

Niektóre modele, takie jak Cayenne czy Panamera nie wypadają najlepiej, ale modele 911 i Cayman/Boxster już tak. Do tego stopnia, że udało im się wypchnąć markę na czołową pozycję. Ten wyczyn jest dość imponujący, ponieważ jeszcze kilka lat temu Porsche nie było nigdzie w pobliżu czołówki.

Najczęstsze problemy Porsche

Jednymi z bardziej powszechnych problemów, z jakimi zazwyczaj borykają się właściciele Porsche, są wycieki oleju. Czasami wycieki oleju w Porsche mogą być bolesne do naprawienia, jeśli pochodzą z tylnych uszczelek głównych, co oznacza, że trzeba wyjąć skrzynię biegów, aby do nich dotrzeć.
Inne problemy, takie jak niski lub niedziałający akumulator, mogą czasami nękać niektóre modele Porsche, ale dzieje się tak głównie dlatego, że modele Porsche nie są często jeżdżone.
Jeśli nadwyrężysz sprzęgło w ręcznym Porsche, może się to skończyć koniecznością wczesnej wymiany sprzęgła.

Niezawodność BMW

Z drugiej strony, BMW nie może równać się z Porsche pod względem niezawodności. BMW stworzyło wiele luksusowych samochodów pełnych funkcji. Podobnie jak w przypadku innych podobnych samochodów, rzadko można natknąć się na luksusową markę, która jest również niezawodna, oczywiście poza Lexusem.
BMW zazwyczaj plasuje się niżej w porównaniu z Porsche w prawie wszystkich najnowszych rankingach niezawodności. Ale między poszczególnymi rankingami występują duże wahania. BMW zajmuje 8. miejsce w rankingu JD Power, podczas gdy Porsche zajęło pierwsze miejsce.
BMW cieszy się pewną reputacją w zakresie zawodności, a niektórzy uważają, że BMW zarabia większość pieniędzy na częściach zamiennych i serwisowaniu, a nie na kosztach nowych samochodów. Uważają oni, że samochody BMW są zawodne celowo, aby zarobić więcej pieniędzy, ale jest to raczej bezpodstawne, ponieważ BMW mają średnie koszty posiadania/konserwacji.
Chociaż BMW może być bardziej zawodne niż Porche, utrzymanie BMW kosztuje mniej. Jeśli wziąć pod uwagę koszty utrzymania, cena posiadania BMW i Porsche jest w pewnym sensie porównywalna. Bez względu na markę czy model, właściwa konserwacja może zwiększyć niezawodność każdego samochodu.

  Czy Boxster to Porsche dla ubogich?

Najczęstsze problemy BMW

Najczęstsze problemy BMW to problemy z układem chłodzenia silnika, wycieki oleju, wibracje kierownicy, zużycie wnętrza i niektóre problemy z elektryką. Większość właścicieli BMW boryka się z tymi problemami, jeśli posiada swój samochód przez dłuższy czas, ale można się tego spodziewać w przypadku prawie każdej marki samochodów.
Niektóre z tych problemów można naprawić dość tanio, a niektóre z nich będą wymagały zabrania samochodu do serwisu. Warto również wspomnieć, że niektóre problemy charakterystyczne dla danego modelu nie zostały tutaj wymienione.
Nie pozwól, aby te problemy zniechęciły Cię do zakupu BMW, jeśli jest to Twój wymarzony samochód. Jeśli będziesz konserwować swój samochód zgodnie z zaleceniami, prawdopodobnie będziesz cieszyć się BMW przez lata.

Sekcja FAQ

Jak długa jest żywotność modeli BMW i Porsche?

Mimo że niektórzy mogą czasem uważać te pojazdy za zawodne, jeśli odpowiednio zadbasz o swoje Porsche lub BMW, mogą Ci one posłużyć przez setki tysięcy kilometrów. I tak jest w przypadku wielu niemieckich samochodów, w tym Audi, VW i Mercedes.
Czasami może się wydawać, że są one zbyt drogie w utrzymaniu, i że łamią się zbyt często, ale nie jest to również rzadkością, aby usłyszeć historie o 200k mil Mercedes, Porsche, BMW lub Audi. Te samochody są warte pieniędzy.
Jeśli amortyzacja zwabi Cię do zakupu jednego z tych samochodów po kilku latach, upewnij się, że jest w dobrym stanie i utrzymuj go w dobrym stanie, a kto wie, jak długo może on potrwać.

  Co jest bezpieczniejsze - BMW czy Mercedes?

Jak wygląda obsługa techniczna BMW i Porsche?

Porsche nie psują się tak często jak BMW, ale kiedy już się zepsują, ich naprawa jest droższa. Niektórzy uważają nawet, że wyższe koszty utrzymania związane z Porsche odbierają mu jego ponadprzeciętną niezawodność.
Roczne rachunki serwisowe Porsche sięgają niekiedy 1-2 tys. dolarów, podczas gdy roczne rachunki serwisowe BMW są nieco tańsze. Wszystko zależy od tego, co trzeba naprawić, ale ogólnie rzecz biorąc, roczne utrzymanie BMW powinno kosztować mniej.

Czy powinienem kupić Porsche czy BMW?

Niektórzy mogą się spierać o logikę wyboru Porsche lub BMW, zamiast bardziej niezawodnego modelu, takiego jak na przykład Lexus. Modele Lexusa konsekwentnie przodują w rankingach niezawodności i trwałości w segmencie luksusowym. Ale nie ma japońskich marek, które mogą poważnie zaoferować to, co BMW, Audi, Mercedes i Porsche.
Nie powinieneś być zniechęcony tym artykułem, jeśli jesteś zainteresowany zakupem BMW lub Porsche. Jeśli zrobisz swoją należytą staranność i utrzymać samochody prawidłowo, są one zarówno niesamowite marki. Może warto zdecydować się na Porsche, jeśli cenisz sobie silniejszą markę lub bardziej sportowe opcje, albo wybrać BMW, jeśli wolisz szybkie sedany lub SUV-y.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z