Problemy z Audi RS5

Problemy z Audi RS5

Audi RS5 to topowy model Audi A5, który zazwyczaj wyposażony jest w wolnossący silnik V8 w starszych modelach lub turbodoładowany silnik V6 o pojemności 3,0 l w najnowszych modelach. RS5 oferuje moc ponad 450 KM i został zaprezentowany po raz pierwszy w 2010 roku.

RS5 jest znane jako jedno z najbardziej rozrywkowych sportowych coupe Audi, zwłaszcza jeśli jest wyposażone we wspomniany wcześniej silnik V8. Istnieją dwie generacje RS5 z dodatkowymi dwoma odświeżeniami w połowie cyklu produkcyjnego. Pierwsze dwie generacje RS5 bazują na pięknym wolnossącym silniku V8 o pojemności 4,2 l, natomiast modele z 2016 r. i późniejsze bazują na bardziej wydajnym silniku 3,0 l V6 turbo.

Wczesne modele RS5 nie słyną z niezawodności, mimo że 4,2 l V8 to silnik, na którym można polegać. Dwa ostatnie modele są lepsze, ale nadal nie są najbardziej niezawodnymi samochodami w swoich segmentach. Najczęstsze problemy związane z Audi RS5 dotyczą silnika, skrzyni biegów, układów elektronicznych, wycieków oleju i układu chłodzenia.

Podsumowując, nie są to najtańsze samochody na własność, zwłaszcza modele V8, ale dają tyle radości z jazdy, że warto za nie zapłacić. Tak czy inaczej, RS5 jest świetnym samochodem do jazdy, ale kupuj tylko takie, które było utrzymywane w świetnym stanie i przeszło obowiązkową kontrolę przed zakupem.

Problemy z silnikiem Audi RS5

Wspomnieliśmy już, że RS5 jest dostępne z dwoma różnymi silnikami: wolnossącym 4,2 l V8 lub podwójnie turbodoładowanym 3,0 l V6. Wiadomo, że silnik V8 cierpi z powodu odkładania się nagaru, co wynika ze sposobu jego produkcji. Te nagary muszą być czyszczone co 35 000 mil, w przeciwnym razie zawór wlotowy będzie powodował problemy.

  Audi TT RS Niezawodność

Silnik 3,0 l V6 jest znany z awarii świec zapłonowych i cewek zapłonowych co 60 000-80 000 mil. Należy je wymienić, a silnik będzie nadal działał prawidłowo. Podsumowując, 3,0 l twin-turbo V6 wydaje się być lepszym wyborem niż 4,2 l, jeśli chodzi o logikę, ale V8 jest z pewnością silnikiem dla tych, którzy przedkładają emocje nad osiągi.

Problemy z przekładnią w Audi RS5

Audi RS5 pierwszej generacji wyposażone jest w skrzynię biegów Multitronic Mechatronic, która jest najbardziej problematyczną skrzynią biegów, jaka kiedykolwiek została zastosowana w Audi RS5. Przekładnia ta cierpi na awarie elektromagnesów, termostatów i wiele innych problemów, zwłaszcza jeśli nie będziesz regularnie dbać o przeglądy i wymianę płynów.

Nowsze Audi RS5 jest wyposażone w 8-biegową automatyczną skrzynię biegów, która czasami cierpi z powodu chwiejnej zmiany biegów, odgłosów tarcia lub drżenia podczas przyspieszania. Większość z tych problemów jest związana z brakiem odpowiedniej konserwacji, co oznacza, że nie powinny one w ogóle wystąpić, jeśli będziesz odpowiednio konserwować skrzynię biegów.

Problemy z wyciekiem oleju w Audi RS5

Wiadomo, że wiele luksusowych europejskich sedanów klasy premium zużywa sporo oleju bez wycieków, ale jeśli są jakieś wycieki, zużycie oleju gwałtownie wzrasta. Wczesne modele RS5 są bardziej podatne na wycieki oleju, ponieważ silnik V8 o pojemności 4,2 l zużywa zarówno dużo oleju, jak i paliwa. Silnik 3,0 l V6 stosowany w nowszych modelach RS5 jest nieco lepszy, ale nie jest całkowicie wolny od wycieków oleju.

Przyczyną ich powstawania są zużyte uszczelki i przewody, które czasami ulegają degradacji ze względu na przebywanie w pobliżu naprawdę gorących elementów silnika. Jeśli pojawi się wyciek, trzeba go zlokalizować i naprawić, ponieważ brak oleju może spowodować poważne uszkodzenie silnika, a nawet jego całkowite zniszczenie.

  Audi vs Tesla - niezawodność - co jest lepsze

Problemy z układem chłodzenia Audi RS5

Audi RS5 to samochód o wysokich osiągach, jednak wielu twierdzi, że nie posiada on wystarczającego układu chłodzenia, zarówno silnika, jak i hamulców. Wielu właścicieli skarżyło się, że hamulce praktycznie zamierają po kilku ostrych okrążeniach na torze, co doskonale współgra z wentylatorem chłodzącym silnik, który pozostaje włączony przez długi czas.

Inne powody, dla których RS5 może się przegrzewać, to uszkodzone chłodnice i przewody, a także wadliwy termostat. Jeśli chcesz zabrać swoje RS5 na tor, pamiętaj, aby najpierw poddać je dokładnemu przeglądowi, aby upewnić się, że wszystkie elementy są w stanie wytrzymać wysokie temperatury. W przeciwnym razie możesz narazić się na wybuch silnika lub całkowitą utratę zdolności hamowania.

Problemy z elektryką w Audi RS5

Od momentu pojawienia się na rynku Audi RS5 boryka się z niezliczoną ilością problemów z układem elektrycznym. Co prawda większość z nich jest drobna i dotyczy starszych samochodów, ale mogą one stanowić poważny problem, jeśli nie zostaną rozwiązane, ponieważ mają tendencję do narastania i zwiększania kosztów naprawy. Najczęstsze problemy elektryczne dotyczą kamery cofania, oświetlenia klamek drzwi, świateł hamulcowych, podparcia lędźwiowego foteli i wadliwych zamków samochodowych.

Czasami problemy dotyczą także elektrycznie sterowanych szyb, np. nie można ich swobodnie zamknąć lub otworzyć. Zdarzają się też problemy z poduszkami powietrznymi, Bluetooth, akumulatorem, głośnikami i drzwiami wlewu paliwa.

Sekcja FAQ

Czy Audi RS5 jest tego warte?

To zależy od tego, kogo pytasz, ponieważ niektórzy ludzie nie chcą wydawać mnóstwa pieniędzy na coś, co jest prawdopodobnie tylko Audi A5 z mocniejszym silnikiem. Ci, którym nie zależy na dynamice, prędkości, mocy i dziedzictwie, jakie reprezentuje dział Audi RS, lepiej poradzą sobie z Audi A5 z czterocylindrowym silnikiem 2,0 l.

  Audi S8 Niezawodność

Jednak ci, którzy lubią szybkie samochody, pokochają Audi RS5, ponieważ stanowi ono idealną równowagę między codziennym kierowcą a weekendowym rajdowcem po kanionie.

Które Audi RS5 jest najlepsze?

Najlepsze Audi RS5 to z pewnością najnowszy model 2022, ponieważ jest to samochód lepszy od wszystkich poprzednich modeli RS5 pod każdym względem. Jest bardziej zaawansowany, szybszy, bardziej ekonomiczny i lepiej wyposażony. Niektórzy twierdzą, że najlepszym modelem RS5 jest model 1. generacji po faceliftingu ze względu na silnik V8.

Wszystkie modele RS5 są świetne, ale jeśli chcesz mieć samochód, który potrafi wszystko najlepiej, Audi RS5 z 2022 roku jest najlepsze.

Czy Audi RS5 jest szybkim samochodem?

Nowe Audi RS5 osiąga prędkość 60 mph z miejsca w zaledwie 3,5 sekundy, co czyni je jednym z najszybszych 4-drzwiowych luksusowych coupe w swoim przedziale cenowym. Prędkość maksymalna RS5 jest ograniczona do 155 mph, ale jeśli zapłacisz Audi, pozwoli Ci rozpędzić RS5 do 175 mph.

James May

Więcej czasu spędzam na samochodach niż na czymkolwiek innym. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie spodoba Ci się to, co napiszę o samochodach na tej stronie. Komentarze: james.may@luxurycarsa2z.com

Nowy na Auta Luksusowe A2Z